Logo
Základní informace
Kraj:Vysočina
Okres:Třebíč
GPS souřadnice:49.208744N, 16.162561E
Kategorie:Zámky
Adresa URL:www.zamek-namest.cz

Zámek Náměšť nad Oslavou je původně gotický hrad, který byl později příslušníky rodu Žerotínů přestavěn na renesanční zámek. V roce 2001 byl zámek prohlášen národní kulturní památkou.

První písemná zmínka o osídlení místa dnešního zámku pochází z roku 1234, kdy se jako svědek na darovací listině kláštera v Oslavanech podepsal Budiš z Náměště z rodu pánů z Lomnice. Majiteli hradu byli v létech 1399-1437 pánové z Kravař a krátce pak Matěj Švamberk ze Skviřičína, Znata z Prus a z Melic a Ctibor Tovačovský z Cimburka.

Po roce 1583 dědí náměšťské panství Jan Diviš ze Žerotína a byli to právě Žerotínové, kteří se zasloužili o přestavbu náměšťského hradu na rozsáhlý renesanční zámek.

Roku 1752 získává náměšťské panství autor rozsáhlé správní reformy císařovny Marie Terezie, konferenční ministr a nejvyšší kancléř Českého království hrabě Bedřich Vilém Haugwitz. V držení Haugwitzů zaznamenává Náměšťsko největší rozkvět ve své historii, a to jak ekonomický a hospodářský s naprostou převahou zemědělství, tak zejména kulturní. Hraběcí rod Haugwitzů panství drží až do konce 2. světové války, kdy je poslední majitel hrabě Jindřich se svou rodinou přinucen Náměšť opustit.

Krátce nato projevil prezident Beneš o náměšťský zámek zájem a nechal si jej, zejména reprezentační prostory v prvním patře, rozsáhle upravit na své letní sídlo na Moravě. Pobyl zde však pouze krátce v roce 1946 a 1947. O dva roky později byl zámek částečně zpřístupněn veřejnosti a v jeho sálech byla instalována u nás unikátní kolekce tapisérií.

Od roku 2016 probíhá rekonstrukce zámku, kdy došlo k opravám renesanční podoby zámku a další opravy se chystají.

Prohlídkové okruhy:

  • Reprezentační prostory
  • Apartmán hraběte Haugwitze
  • Královský a dětský apartmán – instalovaný depozitář
Reklama

Fatal error: Cannot break/continue 1 level in /web/web/meteo-pocasi.cz/www/weather/index.php on line 542