Obecní znak
Základní informace
Kraj:Zlínský
Okres:Vsetín
Správní obvod:Vsetín
GPS souřadnice:49.387470N, 17.942847E
Nadmořská výška:330 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1372 (652 let)
Katastrální výměra:839 ha
Počet obyvatel:621
PSČ:756 23
Adresa URL:www.prznouvsetina.cz

Historie obce Pržno

Pržno se v písemných pramenech připomíná poprvé roku 1372, v roku 1505 se uvádí jako městečko. Jako městečko je Pržno uváděno ještě po r. 1750 a měststkou pečeť doloženou r. 1724 užívalo Pržno ještě v r. 1856.
Rozkvět městečka Pržna je třeba klást do doby před rokem 1516. Z katastrální mapy z r. 1829 je patrno, že náměstí v Pržně mělo pravidelný obdélníkový půdorys. Tento půdorys byl narušen teprve dodatečně, když bylo zastaveno skupinami domků a školou. Právě toto náměstí tvořilo prostor, kde se někdy dávno konávaly trhy. Bylo to vlastní tržiště, kde svého času poddaní prženského panství či statečku prodávali výsledky práce na polích a kde naopak prženští řemeslníci prodávali své výrobky.
V Pržně žil a odtud vyšel šlechtický rod rytířů z Pržna. Z tohoto důvodu je patrné, že v Pržně musela stát tvrz, kde tento rytířský rod sídlil. Tvrz stála pravděpodobně podél úpatí, kde dnes protéká Paléskový potok. Dodnes se tomuto místu říká V zemanském dvoře.
Není pochyb o tom, že Pržno, když bylo ještě živým a pulsujícím městečkem, mívalo vlastní hrdelní právo. O popravách v Pržně nejsou dochovány žádné doklady, teprve na počátku 18. století se nachází zmínka o hrdelním právu v dopisech vsetínské městské rady.
Švédská okupace Moravy přinesla poslední velký rozmach revolučního hnutí valašských poddaných. Povstání samotné bylo potlačeno brutálním způsobem v lednu roku 1644. V seznamu poddaných vsetínského panství je tak vlastně dochován nejstarší známý soupis držitelů usedlostí v Pržně. Držitelem fojství byl Martin Fojt, který byl za svou účast na povstání popraven. Pržno bylo po potlačení vzpoury zčásti císařskými vojáky vypáleno.
V r. 1684 přišel na prženskou faru Šimon Xaver Rochus Nigrini z Val. Meziříčí, původem z Uher. Nigridi vylepšil vybavení fary, zasloužil se o opravu zděného kostela a fary a výstavbu školy.
První písemná zpráva o škole v Pržně pochází z roku 1660. Je více než pravděpodobné, že škola byla v Pržně stejně, jako sama fara, už v době předbělohorské. První písemné zprávy o škole a jejích učitelích pocházejí už z doby, kdy byla pevně v katolických rukou. Jako první známý rektor školy v Pržně se v roce 1660 uvádí Martin Pica. V r. 1864 byla zbořena stará dřevěná budova školy a místo ní byla postavena nová budova katolické školy. Byla zděná a daleko prostornější než předcházející. V polovině roku 1931 byla zbořena budova evangelické školy a zahájeny práce pro stavbu nové budovy. Nová školní budova z r. 1932 slouží svému účelu dodnes.
V r. 1724 došlo opět ke změně majitele vsetínských panství. Stal se jím po smrti M. Illesházhyho J. hr. Illesházy. Městečko Pržno využilo této změny a obrátilo se na nového majitele panství se stížností na zhoršení životních podmínek poddaných a nespravedlivého zvyšování poddanských povinností. Tato žádost skončila bezúspěšně.
Náboženské poměry v Pržně a celé prženské farnosti po roce 1700 nebyly stále ještě takové, jak by to církevní úřady rády viděly. Setkáváme se opět s tajnými evangelíky. Farářům stále vypomáhali jesuité. Za faráře Pavla Zdražila vyla v roce 1729 pro kostel pořízena krásná, kamenná, barokní křtitelnice, kerá byla z Pržna odvezena a nalézá se dnes v muzeu v Rožnově p. R. V r. 1751 byla zbořena sakristie a kostnice, které byly již sešlé. Na žádost prženských farníků daroval majitel panství hrabě J. Illesházy na stavbu nové kostnice a sakristie 2000 vypálených cihel a 50 měřic vápna.
V r. 1770 objednalo panství, snad na povzbuzení linkavých prženských katolíků, postavení sochy sv. Jana Nepomuckého na Jamiskách, což je doklad, že ještě v této době se jezdilo do Pržna jiným směrem než dnes a že v té době byl také v provozu ještě most či brod přes Bečvu mezi Pržnem a Jablůnkou.
Prvním kazatelem evangelické církve v Pržně se stal Michal Žilinský. Žilinskému se podařilo r.1782 postavit v Pržně faru a o rok později zděný evangelický kostel. Kostel byl postaven na pozemku Martina Adámka u Krajčů.
V r. 1775 bylo v Pržně 85 domovních čísel (v Jablůnce 81, v Mikulůvce 32), bylo zde 13. gruntů, 9 podsedků a 21 chalup. Jedinou osobou, která se mohla z dnešního hlediska považovat za představitelku zdravotnického personálu, byla porodní bába. Ranhojič, který byl zaměstnán vsetínskou vrchností, léčil poddané na celém panství, ale jeho léčení bylo pro většinu poddaných cenově nedostupné.
V r. 1829 bylo v Pržně prováděno katastrální měření pro tzv. stabilní katastr, který vlastně platí dodnes (s příslušnými změnami). V obci byly v té době téměř všechny domy dřevěné. Zděné byly jen oba kostely, obě fary, škola, hostinec a tři soukromé domy.
Od r. 1850 vykonával správu obce volený obecní výbor, jenž ze svého středu vybíral tzv. obecní představenstvo. Podle obecního řádu z r. 1864 stál v čele obce starosta, obecní představenstvo a obecní výbor. Obec zaměstnávala obecní zřízence (policajt, obecní hotař, ponocný).
Veřejný život v obci ve druhé polovině minulého století se stejně, jako v předešlém období, odbýval zejména na půdě náboženské.
V r. 1872 byl dostavěn a vysvěcen nový evangelický kostel. Byl vystavěn kolem starého kostela, který mohl dále sloužit svému účelu. Poněkud později došlo k novostavbě katolického kostela v Pržně. Stará gotická stavba měla dřevěnou věž. V r. 1880 se pomýšlelo na důkladnou přestavbu nejen věže, ale celého chrámu. Oprava kostela se však protáhla a až roku 1887 byl starý gotický kostel zbořen až téměř k základům a byly postaveny zdi kostela. Bohoslužby byly zahájeny r. 1889.
V r. 1906 byl založen v Pržně dobrovolný hasičský sbor. Předtím působili při likvidaci požárů sami občané.
Obecní hospodaření v této době trpělo nedostatkem příjmů. Obyvatelé se živili zemědělstvím a kromě hospody, mlýna, krejčího, kováře, ševce a několika obchodníků se dřevem, vlastně v Pržně nekvetla ani řemesla.
Velmi často provozovaným řemeslem bylo plťařství - plavení dřeva na vorech. Počet plťařů v Pržně se pohyboval kolem deseti. Tečku za tímto řemeslem udělala výstavba železnice Hranice-Vsetín v r. 1885.
Ke konci minulého století vyráběli někteří pržňané koše z vrbového proutí, jehož rostlo kolem dostatek. Kromě toho chodívali ošetřovat plantáže košíkářské vrby, kterou pěstoval v devadesátých letech majitel velkostatku Thonet u Jablůnky a Ratiboře jako důležitou surovinu pro svůj nábytkářský průmysl. Nadále se v Pržně udržovala domácká výroba křiváků. Rožšířená byla také výroba dřevěného nářadí.
Časté rozvodňování řeky Bečvy vedlo k tomu, že byly neustále strhávány dřevěné lávky spojující Pržno a Jabůnku. Proto se začal zemský národní výbor zabývat výstavbou železobetonového mostu. Práce byly zahájeny r. 1918 a dokončen byl o rok později.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Pržno

Počasí meteostanice Pržno

Poslední data: 23.6.2024 16:40

Umístění: 328 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Pržno

Teplota
26,4
°C
Zdánlivá teplota
26,2
°C
Rosný bod
12,5
°C
Vlhkost
40,9
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
450,2
W/m2
Atmosférický tlak
1016,3
hPa
Směr větru
SZ
Rychlost větru
1,1
m/s
Nárazový vítr
2,3
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Pržno

Dnes
13/23
°C
Zítra
13/23
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Pržno se také nachází

Branky

Branky

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 027

/
Bystřička

Bystřička

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 1 001

/
Horní Jasenka

Horní Jasenka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Hošťálková

Hošťálková

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 2 291

/
Hrachovec

Hrachovec

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Jablůnka

Jablůnka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 1 km (JV)
Počet obyvatel: 2 036

/
Jarcová

Jarcová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 865

/
Kateřinice

Kateřinice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 1 063

/
Lázy

Lázy

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Lhota u Vsetína

Lhota u Vsetína

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 777

/
Loučka

Loučka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 797

/
Malá Bystřice

Malá Bystřice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 317

/
Malá Lhota

Malá Lhota

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Mikulůvka

Mikulůvka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (SZ)
Počet obyvatel: 826

/
Oznice

Oznice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 511

/
Podlesí

Podlesí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Podolí

Podolí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 274

/
Police

Police

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 610

/
Poličná

Poličná

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 1 759

/
Rajnochovice

Rajnochovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 493

/
Ratiboř

Ratiboř

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 830

/
Rokytnice

Rokytnice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Růžďka

Růžďka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 904

/
Semetín

Semetín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Ústí

Ústí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 612

/
Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 21 518

/
Velká Lhota

Velká Lhota

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 527

/
Veselá

Veselá

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Vsetín

Vsetín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 24 884

/
Bike Arena Vsetín

Bike Arena Vsetín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Arboretum Semetín

Arboretum Semetín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Ski areál Jasenka

Ski areál Jasenka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Zámek Vsetín

Zámek Vsetín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/ / /
Rozhledna Maruška

Rozhledna Maruška

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Skiareál Veselá

Skiareál Veselá

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/ / / / / /
Skiareál Troják

Skiareál Troják

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/ /
Rozhledna Búřov

Rozhledna Búřov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 12 km (V)

/
Skiareál Tesák

Skiareál Tesák

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 12 km (Z)

/ / /
Rozhledna Vartovna

Rozhledna Vartovna

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 13 km (J)

/ / / / / /
Ski areál Lužná

Ski areál Lužná

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 17 km (J)

/ / / / / / / /
Muzeum Rusava

Muzeum Rusava

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 19 km (Z)

/ / /
Zámek Vizovice

Zámek Vizovice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 20 km (J)


Reklama
Víte že?

Ke dni 26.3.2021 žilo ve Zlínském kraji 564 331 obyvatel, z toho 277 146 mužů a 287 185 žen?

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Pržno 331 mužů a 290 žen?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Přehrada Bystřička

Přehrada Bystřička je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Pržno?

Přehrada Bystřička byla postavena mezi lety 1907–1912. Přehradní gravitační nádrž je oboustranně vyzděná kamennými kvádry a její délka v koruně činí 190 m při šířce 2,9 m a výšce 36,5 m. Vodní nádrž slouží k výrobě energie, vodním sportům, rybaření a rekreaci.

Rozhledna U Holáňů

Rozhledna je součástí hostince U Holaňů v části Prženské paseky (520 m), asi 15 km severozápadně od Vsetína.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Pržno?

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou v Hranickém krasu. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod

Zámek Vsetín

Zámek Vsetín je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Pržno?

Původně renesanční zámek ze 17. stoleti s úpravami v klasicistním stylu patří i díky své poloze nad centrem města k dominantám Vsetína

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejvyšším bodem ve Zlínském kraji je Čertův Mlýn (1 206 m n.m.) v pohoří Moravskoslezské Beskydy, nejnižším bodem je hladina Moravy (173 m n.m.).

Ostrava

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Ostrava s 275 766 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 53 km?

Ostrava je statutární město na rozhraní Slezska a Moravy. Metropole Moravskoslezského kraje je rozlohou třetím největším městem republiky, a také třetím největším počtem obyvatel. Má výhodnou strategickou polohu – nachází se 10 km jižně od státní hranice s Polskem

Bike Arena Vsetín

Bike Arena Vsetín je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Pržno?

Bike Aréna Vsetín je singletrailové centrum pro horská kola, které se nachází na Vsetíně v místní části Semetín. Bike Aréna nabízí přes 20 kilometrů přírodních stezek a trailů barevně rozlišených podle obtížnosti.

Název obce Pržno se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 2x?

Název obce Pržno v jednotlivých krajích: Zlínský: 1x, Moravskoslezský: 1x.

Reklama