Obecní znak
Základní informace
Kraj:Královéhradecký
Okres:Náchod
Správní obvod:Nové Město nad Metují
GPS souřadnice:50.351715N, 16.082405E
Nadmořská výška:291 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1415 (609 let)
Katastrální výměra:1 260 ha
Počet obyvatel:597
PSČ:549 07
Adresa URL:nahorany.eu

Části obce Nahořany: Dolsko, Doubravice, Lhota, Městec

Historie obce Nahořany

Historie obce nahořanské, pokud bylo možno opatřit si staré, spolehlivé prameny. Pojmenování Nahořany pochází asi od toho, že od sousední jihozápadně položené obce Dolsko rozprostírají se Nahořany výše - nahoře oproti Dolsku, z čehož možno souditi, že v pojmenování těchto dvou obcí byla kdysi nějaká spojitost.
Bezpečných zpráv, kdy obec naše byla osídlena nemáme. V dějinách postavení Nového Města n. Met. dočítáme se však, že roku 1484 Jan z Kácova, po svých předcích dědic na tvrzi a statku černčickém koupil od Aleše z Riesenburka zboží Krčínské s vesnicemi Nahořany, Dolsko a Lypchyně. Před tím však již roku 1420 katolický pán Hynek Červenohorský z Náchoda při své výpravě do Krčina na zpáteční cestě vypálil ves Nahořany. jejíž obyvatelé tenkrát všichni husité z velké části pobiti byli v kostele krčínském.
Při odkrývání základu v kovárně nahořanské č.2 viděti bylo v podzemním klenutí kámen, který nalézá se dnes pod přistavenou světnicí a na němž neumělou rukou je vytesán letopočet 1360.
Ve školní pamětní knize zaznamenán jest v roce 1871 nález starých mincí těmito slovy: "Dne 26.března roku 1871 shořela Václavu Troutnarovi, sedláku č.21 stodola. I nemeškal on ještě téhož roku novou stodolu stavěti, která do času připadlých žní skoro postavena byla. Když řemeslníci stavbu dokonávali, dělal nádeník Václav Dašek kolem té stodoly strouhy k odvádění vody dešťové a při kopání té strouhy vykopal hrnec punclový (hliněný) dle jeho udání asi dvoužejdlíkový, který plný starých stříbrných peněz, mezi nimiž také několik dukátů bylo. Něco stříbrných peněz a dukátů uschoval pro sebe, ostatní odvedl hospodáři. Byliť ale ty stříbrné mince tak sešlé, že na nich nebylo možno poznati, ze které doby by pocházely. Něco podobného měly s pražskými groši, raženými za času Jana Lucemburského. Dukáty byly dobře zachovalé z času Sigmunda. krále uherského z roku 1419. Nálezce něco peněz prodal po 20 krejcarech, dukáty také odprodal a ten samý rok co žebrák zemřel". Tolik uvedena zpráva.
Jan Karel Hraše, bývalý školní inspektor na základě spolehlivých dat a výpisů z archivů uvádí ve své knize "Zemské stezky a strážnice v Čechách", že hlavní stezka zemská Kladsko-Polská. která vycházejíc z Prahy vedla přes Hradec Králové k Černilovu. k Rohenicům, Dolsku. přes Nahořany k Provodovu a dále k Náchodu. Je téměř jisté, že při těchto stezkách stála kovárna i hospoda od pradávných časů. Tato stezka byla užívána již v dobách stěhování národů a kterou již naši předkové do nynější své vlasti se stěhujíce, od dřívějších obyvatelů -Bojů, Markomanů a Snévů poněkud upravenou našli.
Nálezy starých římských mincí v lese Rousíně u Velké Jesenice svědčí o tom. že z dob římských císařů Klaudia r.41 po Kr., Galia 68 po Kr. a Nerona r. 96 po Kr., tato stezka již byla používána a že jmenované osady tam stávaly.
V Nahořanech nalézal se dvůr svobodný vladyky Jana Smádla z Ritrštejna. Tento purkrabí panstva novoměstského a dále hejtman panstva Černikovského koupil r. 1627 (v pobělohorské době) statek s chalupou od Jana Konečného za 600 kop grošů míšeňských a manželka jeho přikoupila pak o 3 roky později sad jxxl kovárnou i s kovárnou.
Statek tento byl osvobozen ode všech platů a robot hrabětem Adamem Trčkou z Lípy. pánem na Novém Městě. Císař Ferdinand III. povýšil Šmádlu roku 1637 do stavu vladyckého s příjmením z Ritrštejna. O tomto vladykovi kolovalo kdysi mezi nahořaranským lidem mnoho pověstí. Pravda je ale daleko prostší. Po Janu Šmádlovi na témže dvoře hospodařil jeho syn Rudolf Karel Šmádlo, purkrabí a konečně jeho syn Jakub Josef: Tento roku l738 jako bezdětek zemřel. Dvorec přišel do rukou cizích a později jej společně zakoupili předkové nynějších vlastníků Mikuláš Kopecký a Jiří Ježek, kteří se o celý statek i pole rozdělili. Mikuláš Kopecký podržel pro sebe domovní stavení a Jiřímu Ježkovi připadla chalupa č.5 a ten si potom na dvoře domovního stavení postavil statek č.55. Dnes, v roce 1995 na domovním stavení č.37 hospodaří Jana Vojnarová a na č. 55 Svatopluk Vlášek.
Kovárnu pak od Jana Šmádly r. 1637 odkoupila obec nahořanská.V Nahořanech do té doby nepoznali lidé válku. Po husistských válkách nebylo v okolí žádných bojů až do války sedmileté. Potom ještě delší třicetiletá. Zde válka sedmiletá způsobila mnoho škod a obyvatelé trpěli velice. Tenkrát byla vesnice tak zpustošena, že obyvatelé tábořili pod Nahořany na nynějších "ohradách" směrem k Dolsku. Hlad byl tenkrát takový, že lidé jedli nezralé ovoce a zvláště starší osoby po čtyřech lezli a když sobě držťku ze zabité krávy od vojáků ve vsi tábořících vyprosili a v kotli nad ohněm vařili, byli o tuto uvařenou držťku od jiných obráni, takže dokud vojsko v okolí tábořilo, stále hlad a bídu nesmírnou trpěli.
I ve válce 1866, která se v bezprostřední blízkosti obce rozpoutala nebyla obec ušetřena nemilých a nepříjemných návštěv. Po první nešťastné srážce dne 27. června bylo ve staré škole nahořanské ubytováno 10 raněných, kteří od zdejšího Antonína Mertlíka léčeni byli. Po této první bitvě zmocnil se lidu v Nahořanech i v okolí takový strach, že kdo co mohl naložil na vozy a chudší i na trakaře naložili majetek svůj i dobytek hnali a tu bylo viděti pravý babylonský zmatek. Všechno se hnalo na tu stranu k Opočnu, kde ve dvorech opočenských laskavého útulku našli. Chalupnice Rýdlová z Klopotova zaporněla ve spěchu a zmatku své děcko - pozdějšího koláře Rydlu - v dubině Chobotu a dlouho jeho ztrátu nepozorovala až když konečně někde od Opočna proň se vrátila. Stavení č. 34 je podle některých podání postaveno ze zlatých věcí. které po bojišti od mrtvých vojínů sebrali. Když po bitvě 2. července 1866 u České Skalice Prušáci odtáhli dále ku Hradci Králové, vraceli se obyvatelé zpět do Nahořan. V Náchodě zůstala jen menší pruská posádka, která do okolních vesnic na braní dobytka a jiných věcí vycházela.
Dne 3. července po takové návštěvě v Krčíně jeli k Luštinci, tam sebrali něco slámy a táhli dále po silnici k Nahořanům, kde se však lid srotil a shlukl, takže oni vozy otočili a odjeli dále k Šonovu a Náchodu. Na žádost rychtáře Václava Pozdílka povolil podkrajský hejtman Stračovský 12 kvérů kromě těch, které si sami obyvatelé nasbírali na bojišti. Střeliva byl dostatek po rozprchlých vojácích. Pak byly Nahořany od hord pruských zlodějů - kobylkářů již uchráněny; zvláště když se kolem vsi udělaly kamenné ploty a brány.
Brány v Nahořanech bývaly prý od nepaměti. Staří sousedé vypravují, že zde bývaly brány dvě na obou koncích obce a sice v místě, kde stojí brána nynější, kde vchází okresní silnice do obce od východní strany při statku č. 19 a druhá bývala prý na opačném konci obce u č.l. Brány tyto jakož i kamenné ploty okolo obce měly chránit obyvatelsto před lupičskými nájezdy zlodějských band ve válce třicetileté a v pozdějších nepokojných dobách. U č. 19 byla původně brána klenutá z obyčejného opukového kamene, měla velký průjezd pro povozy a po levé straně ze vsi malý průchod pro pěší. Na druhé straně byl průchod vytvořen v době nedávné.
Výnosem okresního výboru 24.února 1882, kde nazvána je tato brána "ohyzdná komunikaci po silnici této na újmu jsoucí" nařízeno bylo tu bránu úplně rozbourati a skliditi.
Obecní zastupitelstvo nerado by dalo bránu odstraniti, váhalo tudíž s jejím rozbouráním, až konečné nařídilo okresní hejtmanství do určité lhůty bránu odstraniti. V důsledku tohoto nařízení usneslo se obecní zastupitelstvo s povolením okresního výboru bránu rozšířiti, klenutí shoditi a upraviti novou bránu bez klenutí, která by byla také ozdobou obce.
Práci tuto dražbou pronajal Josef Rozdílek, soused z č. 27, ale poněvadž do určité doby hotov nebyl, pohrozilo hejtmanství, že odstranění brány dá provésti cestou exekuční, nebude-li práce hotova do 8 neděl. Lhůta ta byla dodržena, vystavena brána z pískovcového kamene a opatřena dvěma z pískovce vytesanými lvy. 3. prosince 1885 byla brána přijata a Josefu Poudílkovi povoleno z obecní pokladny částku 463 zl. 26 kr. ve třech létech splatiti.
Kámen s otvorem a nápisem, nalézající se dnes na levé straně ze vsi, umístěn byl ve staré bráně mezi velkým průjezdem a malým průchodem.
Na druhé straně obce je kovárna č.2.
Kovárna v Nahořanech stávala od pradávna a dle zachovalých pamětí a předpokladů je možno ji považovati za nejstarší budovu v obci. Snad již v prvních dobách osídlení těchto končin byla v obci naší v těchto místech kovárna, neboť tudy vedla odbočka hlavní cesty Kladsko-Polské. Stezka tato vedla pod dnešní kovárnou z úvozové cesty nad dnešními Vojnarovými "Ohradami" a vyúsťovala asi v místě, kde je dnes stodola paní Věry Macháňové č. 44.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1415.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Nahořany

Počasí meteostanice Velká Jesenice

Vzdálenost meteostanice od obce Nahořany: 4 km

Poslední data: 19.4.2024 11:50

Umístění: 290 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Velká Jesenice

Teplota
5,0
°C
Zdánlivá teplota
1,6
°C
Rosný bod
1,1
°C
Vlhkost
77,6
%
Denní srážky
0,3
mm/den
Osvit
64,6
W/m2
Atmosférický tlak
1008,7
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
2,1
m/s
Nárazový vítr
3,7
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz


V okolí obce Nahořany se také nachází

Bakov

Bakov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Běstviny

Běstviny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Blažkov

Blažkov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Bohuslavice

Bohuslavice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 1 010

/
Bražec

Bražec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Čáslavky

Čáslavky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Černčice

Černčice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JV)
Počet obyvatel: 472

/
Česká Skalice

Česká Skalice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 4 885

/
České Meziříčí

České Meziříčí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 1 949

/
Chlístov

Chlístov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 84

/
Dobruška

Dobruška

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 6 467

/
Dolany

Dolany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 680

/
Dolsko

Dolsko

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Doubravice

Doubravice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (S)

/ /
Hostinka

Hostinka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Jasenná

Jasenná

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 742

/
Jestřebí

Jestřebí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 168

/
Jizbice

Jizbice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Kleny

Kleny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (S)

/
Králova Lhota

Králova Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 266

/
Kramolna

Kramolna

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 1 081

/
Krčín

Krčín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Křovice

Křovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Lhota

Lhota

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 1 km (S)

/
Lhota pod Hořičkami

Lhota pod Hořičkami

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 267

/
Lhotky

Lhotky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Libchyně

Libchyně

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 75

/
Lipí

Lipí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Malá Skalice

Malá Skalice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Městec

Městec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Mezilesí

Mezilesí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 254

/
Miskolezy

Miskolezy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Náchod

Náchod

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 18 602

/
Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 9 035

/
Ohnišov

Ohnišov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 512

/
Opočno

Opočno

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 3 013

/
Pohoří

Pohoří

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 667

/
Přibyslav

Přibyslav

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 204

/
Provodov

Provodov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Provodov-Šonov

Provodov-Šonov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 1 204

/
Provoz

Provoz

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Pulice

Pulice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Ratibořice

Ratibořice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)

/ /
Říkov

Říkov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 244

/
Rohenice

Rohenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 295

/
Roztoky

Roztoky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Rychnovek

Rychnovek

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 644

/
Rýzmburk

Rýzmburk

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Sebuč

Sebuč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Sendraž

Sendraž

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 103

/
Šeřeč

Šeřeč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Šestajovice

Šestajovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 166

/
Slavětín nad Metují

Slavětín nad Metují

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 251

/
Slavoňov

Slavoňov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 313

/ /
Spy

Spy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Spyta

Spyta

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/ /
Starkoč

Starkoč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Starý Ples

Starý Ples

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Studnice

Studnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 1 156

/
Světlá

Světlá

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Svinišťany

Svinišťany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Třtice

Třtice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Trubějov

Trubějov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Václavice

Václavice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Val

Val

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 297

/
Vanovka

Vanovka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Velká Jesenice

Velká Jesenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 737

/
Velký Třebešov

Velký Třebešov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 311

/
Veselice

Veselice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Vestec

Vestec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 186

/
Větrník

Větrník

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Volovka

Volovka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Vrchoviny

Vrchoviny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Vršovka

Vršovka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (JV)
Počet obyvatel: 139

/
Všeliby

Všeliby

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Vysokov

Vysokov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)
Počet obyvatel: 534

/
Zájezd

Zájezd

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Zákraví

Zákraví

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Zblov

Zblov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Žernov

Žernov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 321

/
Zlíč

Zlíč

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Zvole

Zvole

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (Z)

/ / / / / /
Zámek Náchod

Zámek Náchod

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/ / /
Zámek Opočno

Zámek Opočno

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)

/ / / /
Hospital Kuks

Hospital Kuks

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 15 km (Z)

/ / / / / / / / / /

Reklama
Víte že?

Název obce Nahořany se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 4x?

Název obce Nahořany v jednotlivých krajích: Jihočeský: 3x, Královéhradecký: 1x.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Nahořany zvýšil o 70?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Královéhradeckém kraji 538 303 obyvatel, z toho 266 017 mužů a 272 286 žen?

Skiareál Olešnice v Orlických horách

Skiareál Olešnice v Orlických horách je ve vzdušné vzdálenosti 16 km od obce Nahořany?

Ski areál Olešnice v Orlických horách se rozprostírá v nadmořské výšce 730 m.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvyšším bodem v Královéhradeckém kraji je nejvyšší hora ČR Sněžka (1 602 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Labe (202 m n.m.).

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Zřícenina hradu Rýzmburk

Zřícenina hradu Rýzmburk je ve vzdušné vzdálenosti 9 km od obce Nahořany?

Pozůstatky hradu Rýzmburk stojí na zalesněném ostrohu nad údolím řeky Úpy západním směrem od Žernova, nedaleko Babiččina údolí.

Aquapark Hradec Králové

Aquapark Hradec Králové je ve vzdušné vzdálenosti 24 km od obce Nahořany?

Aquacentrum v Městských lázních Hradec Králové nabízí řadu atrakcí, ze kterých si jistě vyberete! Můžete se projet tobogánem, zaplavat si v bazénu, užít si umělé vlnobití, poležet si ve vířivce či horkém bazénku. V bazénu jsou instalovány vodní trysky a umělý proud.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Obec Nahořany vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu?

Hradec Králové

Nejbližší obec nad 50 000 obyvatel je Hradec Králové s 87 668 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 24 km?

Metropole východních Čech leží na okraji polabské nížiny na soutoku Labe s Orlicí. Mezi místní části města patří: Březhrad, Hradec Králové, Kukleny, Malšova Lhota, Malšovice, Moravské Předměstí, Nový Hradec Králové, Piletice, Plačice, Plácky, ...

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové je ve vzdušné vzdálenosti 56 km od obce Nahořany?

Rotunda sv. Kateřiny, kterou najdeme na okraji města Česká Třebová směrem na Skuhorv, pochází zřejmě z počátku 13. století.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové je ve vzdušné vzdálenosti 24 km od obce Nahořany?

Botanická zahrada léčivých rostlin je účelovým zařízením Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, která zabezpečuje pěstování léčivých rostlin pro pedagogické a výzkumné účely.

Reklama