Obecní znak
Základní informace
Kraj:Královéhradecký
Okres:Rychnov nad Kněžnou
Správní obvod:Rychnov nad Kněžnou
GPS souřadnice:50.215843N, 16.190195E
Nadmořská výška:313 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1495 (529 let)
Katastrální výměra:532 ha
Počet obyvatel:205
PSČ:518 01
Adresa URL:www.byzhradec.cz

Historie obce Byzhradec

Založení obce Byzhradec spadá do dávných a neznámých dob. Pojmenování obce se měnilo. Původní název byl Bisraz, později Bisradec a Bizhradec a nyní Byzhradec. Datum vzniku obce nebyl zatím dokumentárně doložen.

První písemné historické zprávy o vesnici jsou v prodejní smlouvě z roku 1495, kterou Jindřich starší z Kunštátu, syn Jiřího z Poděbrad prodává pro nepříznivé finanční poměry své litické a potštejnské panství s Černíkovicemi nejbohatšímu tehdy pánu východních Čech, Vilémovi z Pernštejna, který v letech 1483-1490 byl nejvyšším maršálkem země české. Prodejní smlouva z 24.10.1495 obsahuje názvy všech měst a vesnic, které v té době náležely k litickému panství. Bylo jich dohromady na šedesát (včetně Bisraz).

Černíkovice s Byzhradcem a Třebešovem koupil v roce 1558 Mikuláš Dobeš z Olbramovic. Tak se obec dostala pod panství černíkovické, kde se vystřídalo mnoho pánů, jako Trčkové, Jan Jetřich ze Žerotína, Hendrich Kraft z Lammendorfu, Mikuláš Aleš Vít ze Rzavého a na Chotovinách. Po nástupu Kolowratů 26. února 1676 připojuje František Karel Libštejnský Černíkovice k panství rychnovskému, u něhož zůstaly i s poddanými z Byzhradce až do zrušení roboty v roce 1848.
Jméno Bisraz bylo zásluhou vrchnosti překřtěno v pozdější době na Bishradec, takže s tímto názvem se setkáváme v dokladech již z roku 1713. Nynější název Byzhradec se používá od roku 1922. Tehdy na základě žádosti komisi pro stanovení úředních názvů obcí při ministerstvu vnitra občané zamítli užívat historicky doložené názvy a dohodli se na jménu obce Byzhradec.

Jméno bývá spojováno se slovem hrad, hradec, případně bývá interpretováno jako název místa bez hradu. Místí jméno však nemá se slovem hrad, hradec nic společného. Je odvozeno od osobního staročeského jména Bizrat a jeho původní forma byla Bizrac (to je Bizratův dvůr či ves).

Původním znakem obce byla brána rychnovského zámku s průjezdem, jenž dokumentoval poddanost rychnovské vrchnosti. Pozdějším znakem byl Sv. Václav, jenž držel v levé ruce korouhev a v pravé štít s orlicí.

Jako jinde, tak i poddaní v Byzhradci, byli povinni robotou na polích vrchnosti. Podle zápisů v pozemkových knihách se rozeznávala robota dvojího druhu: potažní prováděná párem volů nebo koní (krav se k potahu nepoužívalo) a robota ruční, či pěší, vyhrazená jen drobným chalupníkům a bezzemkům. Proto nás nesmí překvapovat velký počet tažného dobytka proti dobytku chovnému u všech usedlíků, neboť potahy potřeboval poddaný k vykonávání předepsaných robot. K robotě potažní byly přidávány ještě i některé dny práce pěší. Výše pracovních dnů se řídila dle velikosti gruntu. Při každém prodeji domku nebo usedlosti je v převodní smlouvě zápis o povinnostech poddaného k vrchnosti, faráři, učiteli, nehledě k placení kontribuce určené zemi. Z pozemků, na nichž stála chalupa, se platil úrok nebo činže dle toho, zda pozemek náležel vrchnosti - do vrchnostenského důchodu, obci - do obecní kasy a jestliže náležel pozemek záduší, do zádušní pokladnice.

Po třicetileté válce dochází k rekonstrukci zpustošené země. Český sněm v úmyslu získání přehledu o stavech obyvatelstva, o počtu usedlíků a počtu polí, o stavu dobytka, aby mohl vypsat nové berně, vydává r. 1654 nařízení k sestavení berní rulle, první celostátní knihy, která pro historii každé obce zůstává důležitým pramenem pro posouzení hospodaření v obci. Rulle rozděluje poddané na sedláky, chalupníky a zahradníky, udává počet polí na strychy a věrtele. Na jejích podkladě byl sestaven tereziánský katastr. |Je to podrobný popis panské půdy, tj. půdy obdělávané vrchnostenskými zaměstnanci nebo robotou poddaných lidí, a soupis pozemků poddaných.

Byly popsány všechny grunty v obci s udáním, kdo držel grunt r. 1654 a kdo roku 1713. Katastr popisuje počet dobytka, jež mohl poddaný držet, počet polí na kusy počítaje, jakost polí, místo, kde se pozemek nalézá apod.

Díky tomu, že tento katastr je uložen v Ústředním archívu státním, mohou se dnešní obyvatelé dovědět o svých předchůdcích, jak jest v popise usedlíků byzhradeckých uvedeno:

Např. r. 1654 - Václav Vrabec, sedlák, r. 1713 vdova Nosálková selka, měla 9 kusů polí, z toho 14 strychů prostřední, 24 str. špatné jakosti, 1 strych 2 věrtele pustin, pole ležela v místech, kde se říkalo: nad zahradou, prostřední, u vohrady, nad cestou na širokej, na příčce, na zadě, na zahradě, porostliny, luk měla 3 kusy na 4 vozy sena, 1 vůz otavy na 2 koně, mohla chovati 4 koně, 3 vlastní krávy, 4 jalovice.

Přesnější popis pozemků a jejich výměr provedl katastr josefínský zřízený za císaře Josef II. v r. 1780. V obci Byzhradec byl ukončen až 23. dubna 1788. Katastr obce byl rozdělen na 432 parcel. Každý pozemek obsahoval přesné číslo - číslo topografické, jméno majitele usedlosti, číslo popisné, druh pozemku, místo, v kterém se pozemek nachází, výměru na jitra a sáhy a příslušné výnosy. Pozemky byly měřeny ověřenou latí sáh dlouhou nebo řetězem dlouhým 10 vídeňských sáhů. jaké byly povinnosti robotou vrchnosti, se dovídáme z pozemkových knih obsahujících zápisy od r. 1681. Pro ilustraci několik příkladů:

- poddaní z čp. 1 robotovati pěší prací 13 dní
- z čp. 2 robotovati s tříspřežím 3 dny týdně a od Sv. Jana do Sv. Václava, 26 dní pěší prací. Mimo to platit do vrchnostenského důchodu úroků o Sv. Jiřím 1 zl. 19 kr. a o Sv. Havlu 1 zl. 59 kr., za přádlo 15 1 kr., ouročného ovsa odvádět 1 měřici
- z čp. 4 robotovat 13 dní pěší roboty se statnou osobou neb dle vůle vrchnosti platit náhradu, do vrchnostenského důchodu platit o Sv. Jiřím 18 kr. 4 denáry, o Sv. Havlu 18 kr. 4 denáry, za přádlo 6 kr.
- z čp. 21 robotovat pěší prací 13 dní, za přádlo platit 2 kr., koledy učiteli 3 kr.

V čp. 24 byla krčma, a proto byl její majitel osvobozen od roboty.

V čp. 59 nebyla rovněž předepsána robota, neboť se jednalo o obecní chalupu.

Na základě uvedených archívních dokladů nemůžeme říci, které stavení je v Byzhradci nejstarší. Zcela bezpečně však víme, že již v roce 1654 stály usedlosti dnešních čp. 2, 3, 5, 17, 24, 25, 35, 36 a 46. Se zřetelem k tomu, že některé budovy přecházely na nového majitele v letech 1680-1698, je tu velká pravděpodobnost, že rovněž v roce 1654 stály již budovy v dalších číslech: 4, 6, 11, 45 a 49. Zajímavá je i ta okolnost, že v čp. 2 určitě od roku 1654 a možná již od dřívější doby se vyskytuje jen příjmení Šabata, v čísle 3 po roce 1654 Bartoš a v čísle 5 od r. 1683 jen Mňukovi až do současné doby.

V letech 1805-1806 zrušila vrchnost panský dvůr v Bishradci a pozemky i stavení rozprodala svým poddaným. Poddaní platili z polí a luk úrok nebo činži a předepsány měli i jiné povinnosti. S každým poddaným, který získal ode dvora pozemky, byla sepsána prodejní smlouva.

Podle předpisu daně živnostenské byly v obci r. 1891 tyto živnosti a řemesla: p. Frant. Kovář byl krejčí, p. Jan Svatoň měl kramářství a hostinec, p. Kunc Josef obchod s máslem, p. Jan Hlaváček řezník a pí. Anna Jettmarová hostinec. Dále byl v obci bednář p. Šabata čp. 51 a puškař p. Brandejs. Také se v obci vyráběl šindel. Nejstarší hospoda byla panská, známá již r. 1654 v čp. 24, později v čp. 25.

Nepříznivé existenční poměry před 1. světovou válkou přiměly asi 22 občanů k vystěhování do Ameriky, Slovinska (Jugoslávie) a do Německa. V první světové válce padli 3 muži, v důsledku válečných útrap zemřelo 6 osob a nezvěstní zůstali 2 muži.

 

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Byzhradec

Počasí meteostanice Pohoří

Vzdálenost meteostanice od obce Byzhradec: 11 km

Poslední data: 29.3.2024 12:40

Umístění: 268 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Pohoří

Teplota
15,7
°C
Zdánlivá teplota
10,9
°C
Rosný bod
3,2
°C
Vlhkost
42,9
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
77,4
W/m2
Atmosférický tlak
1003,2
hPa
Směr větru
JV
Rychlost větru
4,5
m/s
Nárazový vítr
6,1
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Pohoří

Dnes
3/18
°C
Zítra
10/21
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Byzhradec se také nachází

Bačetín

Bačetín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 387

/
Bílý Újezd

Bílý Újezd

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 719

/
Bolehošť

Bolehošť

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 611

/ /
Brocná

Brocná

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Čánka

Čánka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Častolovice

Častolovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 1 582

/
Černíkovice

Černíkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (J)
Počet obyvatel: 792

/
Chábory

Chábory

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Chábory

Chábory

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Chmeliště

Chmeliště

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Debřece

Debřece

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Dobré

Dobré

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 859

/
Dobříkovec

Dobříkovec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Dobruška

Dobruška

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 6 467

/
Domašín

Domašín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Domašín

Domašín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Hlinné

Hlinné

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Hoděčín

Hoděčín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Houdkovice

Houdkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (SZ)

/
Hraštice

Hraštice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Hřibiny

Hřibiny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Hřibiny-Ledská

Hřibiny-Ledská

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 373

/
Hroška

Hroška

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 2 km (SV)

/
Jámy

Jámy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Jedlina

Jedlina

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Ještětice

Ještětice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Ježkovice

Ježkovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Kamenice

Kamenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Křivice

Křivice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Křovice

Křovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Kruhovka

Kruhovka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Kvasiny

Kvasiny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (V)
Počet obyvatel: 1 357

/
Ledská

Ledská

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Lhota Netřeba

Lhota Netřeba

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Libel

Libel

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 157

/
Lično

Lično

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 618

/
Lipiny

Lipiny

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Lipovka

Lipovka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Litohrady

Litohrady

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Lokot

Lokot

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Lukavice

Lukavice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 630

/
Masty

Masty

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Mělčany

Mělčany

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Nová Ves

Nová Ves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Nová Ves

Nová Ves

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Očelice

Očelice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 235

/
Olešnice

Olešnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 486

/
Opočno

Opočno

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 3 013

/
Osečnice

Osečnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 293

/
Ostašovice

Ostašovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/ /
Paseky

Paseky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Podbřezí

Podbřezí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 578

/
Podchlumí

Podchlumí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (S)

/
Přepychy

Přepychy

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 640

/
Proloh

Proloh

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Pulice

Pulice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Radostovice

Radostovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Rašovice

Rašovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Roudné

Roudné

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Rybníčky

Rybníčky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 10 545

/
Sekyrka

Sekyrka

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Semechnice

Semechnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 429

/
Skuhrov nad Bělou

Skuhrov nad Bělou

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 1 099

/
Slemeno

Slemeno

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Solnice

Solnice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 1 939

/
Spáleniště

Spáleniště

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Sudín

Sudín

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Svinná

Svinná

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Synkov

Synkov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Synkov-Slemeno

Synkov-Slemeno

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 410

/
Třebešov

Třebešov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 304

/
Trnov

Trnov

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 757

/
Tutleky

Tutleky

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 332

/
Uhřínovice

Uhřínovice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Újezdec

Újezdec

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Voděrady

Voděrady

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 697

/
Vojenice

Vojenice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Vyhnanice

Vyhnanice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Zádolí

Zádolí

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Záhornice

Záhornice

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/ /
Zámek Opočno

Zámek Opočno

Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/ / / / / / / / / / / / / / / / / / / /
Hrad Litice

Hrad Litice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 19 km (JV)

/ / / /

Reklama
Víte že?

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Byzhradec snížil o 5?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Hradec Králové

Nejbližší obec nad 50 000 obyvatel je Hradec Králové s 87 668 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 26 km?

Metropole východních Čech leží na okraji polabské nížiny na soutoku Labe s Orlicí. Mezi místní části města patří: Březhrad, Hradec Králové, Kukleny, Malšova Lhota, Malšovice, Moravské Předměstí, Nový Hradec Králové, Piletice, Plačice, Plácky, ...

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Název obce Byzhradec se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Aquapark Hradec Králové

Aquapark Hradec Králové je ve vzdušné vzdálenosti 26 km od obce Byzhradec?

Aquacentrum v Městských lázních Hradec Králové nabízí řadu atrakcí, ze kterých si jistě vyberete! Můžete se projet tobogánem, zaplavat si v bazénu, užít si umělé vlnobití, poležet si ve vířivce či horkém bazénku. V bazénu jsou instalovány vodní trysky a umělý proud.

Obří akvárium v Hradci Králové

Obří akvárium v Hradci Králové je ve vzdušné vzdálenosti 26 km od obce Byzhradec?

Obří akvárium je se svými 130 tisíci litry největším sladkovodním akváriem v České republice.

Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla u Liberku

Dřevěný kostel sv. Petra a Pavla u Liberku je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Byzhradec?

Hřbitovní dřevěný kostel sv. Petra a Pavla najdeme na okraji obce Liberk.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Královéhradeckém kraji 538 303 obyvatel, z toho 266 017 mužů a 272 286 žen?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejvyšším bodem v Královéhradeckém kraji je nejvyšší hora ČR Sněžka (1 602 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Labe (202 m n.m.).

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové je ve vzdušné vzdálenosti 39 km od obce Byzhradec?

Rotunda sv. Kateřiny, kterou najdeme na okraji města Česká Třebová směrem na Skuhorv, pochází zřejmě z počátku 13. století.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl je ve vzdušné vzdálenosti 39 km od obce Byzhradec?

Zámek v Litomyšli je jeden z největších renesančních zámků v Česku. Zámek je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Reklama