Obecní znak
Základní informace
Kraj:Pardubický
Okres:Chrudim
Správní obvod:Chrudim
GPS souřadnice:49.949724N, 15.795058E
Nadmořská výška:265 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1055 (969 let)
Katastrální výměra:3 320 ha
Počet obyvatel:22 113
PSČ:537 01
Adresa URL:www.chrudim.eu

Památky a zajímavosti Chrudim

Centrum města Chrudim má zachovanou středověkou strukturu s památkově významnou zástavbou se starými hradbami. Roku 1990 bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Mezi nejvýznamnější architektonické památky patří komplex muzejních budov, Wiesnerův dům, bývalý Koželužný mlýn, rodný dům Josefa Ressela, Stará radnice a řada dalších staveb.

Dodnes se zachoval pás městských hradeb s několika věžicemi, rekonstruovanou baštou Prachárna na severovýchodu a domem Na Puši v blízkosti Širokých schodů, jehož součástí je i stará vodárenská věž, do které byla čerpána voda z Vodárny. V hradbách jsou také dvě fortny – Tmavá fortna a Pardubská fortna – ve věži Ceregettiho domu.
V baště Prachárna najdeme expozici o městských hradbách a o jejím vývoji a historii.
Tmavá fortna, zvaná Myší díra, je úzký průchod pro pěší v městských hradbách. Úzká chodba Dlouhá 27,5 m se nachází ve Štěpánkově ulici v podloubí.

Na Resselově náměstí a okolí se dochovala řada historických měšťanských domů, převážně pozdně gotických, renesančních a barokních, z nichž vyniká renesanční třípatrový Mydlářovský dům z let 1573–1576 s neobvyklou věží zvanou minaret, který je od roku 1972 sídlo Muzea loutkářských kultur. Na náměstí zaujme také Stará radnice z roku 1560, barokně přestavěna v roce 1721 podle plánů Jana Blažeje Santiniho. Uprostřed náměstí se nachází morový sloup s kašnou z let 1719–1734.

Náměstí dominuje mohutný arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie postavený kolem roku 1340, novogotickou podobu získal úpravou stavitele Františka Schmoranze staršího v letech 1857–1879.


Další sakrální stavby v Chrudimi:

Na Kateřinském předměstí stojí kostel sv. Kateřiny Alexandrijské ze 14. století. Při požáru v roce 1850 shořela střecha a 42 m vysoká věž. Po rekonstrukci byl vysvěcen v roce 1888.

V Zieglerových sadech stojí pozdně gotický kostel sv. Michaela archanděla z let 1519–1521. Dnes ho používá Řeckokatolická církev. Původní hřbitov kolem kostela byl zrušen v roce 1881.

Klášterní kostel sv. Josefa, byl postaven v letech 1662–1665. Po dlouhých letech, kdy sloužil jako skladiště, byl v letech 2009–2011 zrekonstruován a citlivě upraven na muzeum barokních soch, vybavené moderními technologiemi. Objekt nabízí i uspořádání světských svatebních obřadů v sakrálním prostředí a malé kino s moderním vybavením pro 35 osob. Dále zde probíhají i jiné příležitostné akce, jako koncerty, rauty apod. Objekt navazuje na rovněž zrekonstruované Klášterní zahrady.
Kostel je součástí chráněného komplexu Kapucínského kláštera. Klášter kapucínů s kostelem sv. Josefa byl postavený za tehdejšími městskými hradbami v druhé polovině 17. století, své původní poslání ztratil po roce 1947. Z konventu se staly účelové prostory a sklady. Na svou rekonstrukci čeká.

Gotický hřbitovní kostel Povýšení sv. Kříže je patrně nejstarší ze všech chrudimských kostelů. Byl regotizován v letech 1864–1865.

V Mírové ulici stojí kostel sv. Marka, který nechal v roce 1732 zbudovat držitel Medlešic, Václav Caretto Millesimo, na místě bývalé kaple. Ke kostelu se každoročně na den sv. Marka 25. dubna konalo z centra Chrudimě procesí.

Kostel sv. Bartoloměje v části Kočí je původně gotický kostel založený královnou Žofií, druhou manželkou Václava IV. roku 1397. Na kostelu je pozoruhodná jeho vnější součást – dřevěný krytý most, který překonává bažinatý terén před kostelem. Gotickým portálkem se dostaneme do lodi s dřevěným stropem datovaným roku 1678 s pestrým dekorem z květů tulipánů, zvonků, růží a jiřin. Věž kostela je 29 m vysoká zakončena osmibokým jehlanem. Ve věži se nacházejí zvony Bartoloměj (1496) a Vavřinec (1562).

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vejvanovicích

Kostel Stětí sv. Jana Křtitele v Tunechodech

Kostel Nejsvětější Trojice ve Dvakačovicích

Kostel sv. Kříže v Honbicích

Kaple nejsvětější Trojice v Chrudimi

Kaple nejsvětějšího Salvátora v Čankovicích

Kaple sv. Václava v Úhřeticích

a další kaple a kapličky

Na Novoměstské ulici si lze prohlédnout Židovský hřbitov. Ten byl slavnostně předán do užívání 19. ledna 1890 Spolkem israelitů. Od 2. světové války hřbitov nemohl být užíván a chátral. Nejstarší náhrobek je z roku 1890, nejmladší z roku 1940. Náhrobků se dochovalo zhruba 100, na některé byla dotesána jména obětí nacismu.


Další významné domy a stavby v Chrudimi:

Mydlářovský dům – původně gotický dům, který roku 1571 koupil mydlář a svíčník Matěj Mydlář, chrudimský měšťan. Dům dal přestavit v renesančním stylu, tyto práce skončily v roce 1577. Rodina dům držela do roku 1698. Dnes zde sídlí Muzeum loutkářských kultur.

Rozvodovský dům – stojí vedle nové radnice a je nazýván podle Františka Rozvody, který jej koupil v roce 1787. Průčelí do Resslova náměstí je klasicistní s empírovými prvky. Krátkým průčelím s výplní s motivem sv. Floriána je obrácen také do Břetislavovy ulice; směrem k hradbám, do Soukenické ulice, je dřevěná pavlač. Na místě dnešního domu stál dříve gotický dům s právem várečným, z něhož se dochovaly sklepy. Nejhlubší sklep má podlahu 7 m pod úrovní náměstí.

Ceregettiho dům – počátky tohoto rozlehlého domu sahají do 14. století, v 16. století byla postavena raně renesanční východní část, která spojila starší dům s věží. Západní část byla připojena koncem 17. století. V jeho přízemí má strop největšího sálu bohatou štukovou výzdobu. Dnes je využíván jako hotel Fortna.

Khomovský dům – stojí na nároží Resslova náměstí a Široké ulice. Jde původně o dům gotický. V letech 1897–1898 byl zbořen vedlejší dům a novostavba byla spojena s Khomovským domem, který v souvislosti s tím také prošel renesančními úpravami. Dům je významný zejména svými zachovalými portály. Velký portál v průčelí do náměstí s reliéfy a latinskými nápisy je renesanční, menší boční portál (v průčelí do Široké ulice) s iniciálami JN podle Jana Novotného, vlastníka domu v letech 1767–1773, je rokokový.

Kotěrova vila – secesní vila Oldřicha Sýkory na Fibichově ulici.

Neuperský dvůr – zvaný také Kuchyňkovský či Kuchynkovský nebo Wiesnerova vila – původně panský dvůr z 18. století na chrudimském předměstí. V roce 1879 nechal dům přestavět továrník Wiesner. Na fasádě je malba sv. Anny Samotřetí se sv. Josefem a sv. Jáchymem. Najdeme zde zbytky romantického parku s dvěmi iluzivními branami, který byl z části zničen při budování křižovatky na Masarykově náměstí.

Budovy muzea – sídlo Chrudimské besedy a Regionálního muzea v Chrudimi – komplex muzejních budov byl postaven podle projektu pražského architekta Jana Vejrycha. Neorenesanční budova byla postavena v letech 1897–1898, neobarokní budova v letech 1898–1901.

Divadlo Karla Pippicha – bylo vybudováno na základě návrhu architektů Jindřicha Freiwalda a Jaroslava Böhma v letech 1931–1933. Monumentální stavba je pojata ve stylu civilního konstruktivismu s prvky funkcionalismu a vyznačuje se tzv. nautickým (námořním) tvaroslovím jako jsou kruhová okna apod. Nad vstupem bdí socha divadelní Múzy.

Zemědělský ústav – byl postaven podle architekta Karla Šidlíka v roce 1924, dnes je zde umístěn ústav dlouhodobě nemocných.


Technickou zajímavostí v Chrudimi je Koželužský mlýn – Bývalý Polívkův mlýn, který se nachází nedaleko Pippichova divadla. Původně to byla soukenická valcha, spojena v 15. stoletím s nově přistavěným mlýnem. Koželužský se mu začalo říkat až začátkem 18. století podle nedaleké stoupy na tlučení třísla pro koželuhy. V roce 2003 byl mlýn zrenovován a přestavěn pro komerční účely (obchod, bar).

Zajímavostí v Chrudimi je expozice kamenných desek. Tu najdeme na pozemku u domu čp. 137 v ulici U Vodárny. Jedná se o unikátní expozici leštěných kamenných desek. Je zde umístěno 27 desek o rozměrech 1 x 0,7 m, které ukazují strukturu různých hornin z celého světa.

Rozhledna Bára na Čertově skalce je unikátní stavba z dílny Ing. arch. Martina Rajniše s atypickou konstrukcí trojbokého komolého jehlanu. Uvnitř se nachází točité schodiště se 78 schody. Výhled zahrnuje Železné hory, velkou část Polabí, Orlické hory a Krkonoše, za dobré viditelnosti i Jizerské hory, Ještěd a Kralický Sněžník.

Tipy na výlet v obci Chrudim a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Chrudim

Počasí meteostanice Sobětuchy

Vzdálenost meteostanice od obce Chrudim: 3 km

Poslední data: 26.2.2024 21:50

Umístění: 301 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Sobětuchy

Teplota
4,1
°C
Zdánlivá teplota
1,5
°C
Rosný bod
0,4
°C
Vlhkost
79,0
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1006,2
hPa
Směr větru
V
Rychlost větru
0,8
m/s
Nárazový vítr
0,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Sobětuchy

Dnes
0/10
°C
Zítra
1/8
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Chrudim se také nachází

Barchov

Barchov

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 314

/
Bítovánky

Bítovánky

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Bítovany

Bítovany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 443

/
Blato

Blato

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Bořice

Bořice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 186

/
Bylany

Bylany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 460

/
Čejkovice

Čejkovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Čepí

Čepí

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 449

/
Černá za Bory

Černá za Bory

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Chotěnice

Chotěnice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Chrudim I

Chrudim I

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 0 km (SV)

/
Chrudim II

Chrudim II

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 1 km (V)

/
Chrudim III

Chrudim III

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 1 km (J)

/
Chrudim IV

Chrudim IV

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 1 km (V)

/
Deblov

Deblov

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Dolní Bezděkov

Dolní Bezděkov

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 234

/
Dražkovice

Dražkovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Dřenice

Dřenice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 419

/
Drozdice

Drozdice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Dubany

Dubany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 322

/
Dvakačovice

Dvakačovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 143

/
Heřmanův Městec

Heřmanův Městec

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 4 720

/
Holičky

Holičky

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Honbice

Honbice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 172

/
Hostovice

Hostovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Hrochův Týnec

Hrochův Týnec

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 1 877

/
Janovice

Janovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Jezbořice

Jezbořice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 379

/
Klešice

Klešice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 435

/
Kochánovice

Kochánovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Kočí

Kočí

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 685

/
Kozojedy

Kozojedy

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Kunčí

Kunčí

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Lány

Lány

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 297

/
Libáň

Libáň

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Libanice

Libanice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Liboměřice

Liboměřice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 169

/
Licibořice

Licibořice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 264

/
Lipina

Lipina

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Lukavice

Lukavice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (JV)
Počet obyvatel: 907

/
Lukavička

Lukavička

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Medlešice

Medlešice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Mikulovice

Mikulovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 1 313

/
Mladoňovice

Mladoňovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 330

/
Mnětice

Mnětice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Morašice

Morašice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 782

/
Mýtka

Mýtka

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Nabočany

Nabočany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 113

/
Nemošice

Nemošice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Nové Jesenčany

Nové Jesenčany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Orel

Orel

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 794

/
Ostřešany

Ostřešany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 1 098

/
Pardubice

Pardubice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 82 277

/ /
Petříkovice

Petříkovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Pod Dubem

Pod Dubem

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Pohled

Pohled

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Pohořalka

Pohořalka

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Popkovice

Popkovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Pouchobrady

Pouchobrady

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Práčov

Práčov

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Přestavlky

Přestavlky

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 202

/
Rabštejn

Rabštejn

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Rabštejnská Lhota

Rabštejnská Lhota

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 4 km (JZ)
Počet obyvatel: 893

/
Radlín

Radlín

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Radochlín

Radochlín

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Řestoky

Řestoky

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 473

/
Rozhovice

Rozhovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 290

/
Šiškovice

Šiškovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Skalice

Skalice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Škrovád

Škrovád

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Skupice

Skupice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Slatiňany

Slatiňany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 4 088

/
Slavice

Slavice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Smrkový Týnec

Smrkový Týnec

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Sobětuchy

Sobětuchy

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 3 km (JZ)
Počet obyvatel: 979

/
Staré Jesenčany

Staré Jesenčany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 421

/
Staročernsko

Staročernsko

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Starý Mateřov

Starý Mateřov

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 892

/
Stíčany

Stíčany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Stolany

Stolany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 4 km (JZ)
Počet obyvatel: 395

/
Studená Voda

Studená Voda

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Svídnice

Svídnice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (J)
Počet obyvatel: 438

/
Svítkov

Svítkov

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Topol

Topol

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Třebosice

Třebosice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 263

/
Tři Bubny

Tři Bubny

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Třibřichy

Třibřichy

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 286

/
Trojovice

Trojovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 182

/
Trpišov

Trpišov

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Tuněchody

Tuněchody

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 616

/
Úherčice

Úherčice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 136

/
Úhřetice

Úhřetice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 494

/
Úhřetická Lhota

Úhřetická Lhota

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 282

/
Vejvanovice

Vejvanovice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 303

/
Vestec

Vestec

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Vížky

Vížky

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Vlčnov

Vlčnov

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Vrcha

Vrcha

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Výsonín

Výsonín

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Zaječice

Zaječice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 1 019

/
Zájezdec

Zájezdec

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 103

/
Zbyhněvice

Zbyhněvice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/ /
Žižín

Žižín

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Žumberk

Žumberk

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 274

Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 4 km (J)

/ / / / /
Zámek Pardubice

Zámek Pardubice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 10 km (S)

/ /
Rozhledna Barborka

Rozhledna Barborka

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 11 km (Z)

/
Rozhledna Boiika

Rozhledna Boiika

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 12 km (J)

/ / /
Rozhledna Jahůdka

Rozhledna Jahůdka

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 16 km (V)

/ /
Rozhledna Lichnice

Rozhledna Lichnice

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 17 km (JZ)

/
Přehrada Seč

Přehrada Seč

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 17 km (JZ)

/ /
Skiareál Hluboká

Skiareál Hluboká

Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 18 km (J)

/ / /

Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Z Králického Sněžníku, třetího nejvyššího pohoří v ČR, odtéká voda do 3 různých úmoří – Černého, Baltského a Severního moře?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové

Rotunda sv. Kateřiny v České Třebové je ve vzdušné vzdálenosti 47 km od obce Chrudim?

Rotunda sv. Kateřiny, kterou najdeme na okraji města Česká Třebová směrem na Skuhorv, pochází zřejmě z počátku 13. století.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejvyšším bodem v Pardubickém kraji je Králický Sněžník (1 424 m n. m.), okres Ústí nad Orlicí, nejnižším bodem je hladina Labe (201 m n.m.)?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Přehrada Křižanovice

Přehrada Křižanovice je ve vzdušné vzdálenosti 10 km od obce Chrudim?

Vodní nádrž Křižanovice na řece Chrudimce byla vybudována v letech 1948–1953 z důvodů energetických a vodárenských. Betonová přehradní hráz o délce 130 m a výšce 31,5 m vytváří vodní plochu o rozloze 32 ha.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Pardubickém kraji 510 037 obyvatel, z toho 252 946 mužů a 257 091 žen?

Název obce Chrudim se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Chrudim snížil o 729?

Rozhledna Bára II

Rozhledna Bára II je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Chrudim?

Rozhledna Bára II se nachází na severozápadním hřbetu vrchu Hůra (403 m), západně od Slatiňan, severovýchodně od obce Rabštejnská Lhota. Stavba rozhledny proběhla od dubna do srpna 2009.

Pardubice

Nejbližší obec nad 40 000 obyvatel je Pardubice s 82 277 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 9 km?

Krajské město Pardubice se rozkládá v Polabské nížině na obou březích Labe u soutoku s Chrudimkou. Je vzdáleno 104 km na východ od Prahy, přes 20 km jižně od Hradce Králové a okolo 10 km severně od Chrudimi.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Chrudimské Muzeum barokních soch (MUBASO), Muzeum loutkářských kultur a Kabinet EX-LIBRIS, jsou svým způsobem jedinečná muzea v celé České republice a možná i na světě.

Skiareál Hluboká

Skiareál Hluboká je ve vzdušné vzdálenosti 18 km od obce Chrudim?

Lyžařský areál Hluboká je vzdálen zhruba 23 km od Chrudimi, 10 km od Hlinska v Čechách a rozprostírá se v nadmořské výšce 580 m.

Zřícenina hradu Žumberk

Zřícenina hradu Žumberk je ve vzdušné vzdálenosti 10 km od obce Chrudim?

Zřícenina hradu Žumberk stojí na vysokém ostrohu nad řekou Holetínkou u městyse Žumberk na Chrudimsku.

Největší chrudimský park byl pojmenovaný podle jeho zakladatele – chrudimského továrníka Františka Wiesnera.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Reklama