Obecní znak
Základní informace
Část obce:Praha
Kraj:Hlavní město Praha
Okres:Praha hlavní město
Správní obvod:Praha
GPS souřadnice:50.104515N, 14.376818E
Nadmořská výška:280 m n. m.
Katastrální výměra:4 154 ha
Počet obyvatel:93 887
PSČ:160 52
Adresa URL:www.praha6.cz
Facebook:www.facebook.com

Části obce Praha: Běchovice, Benice, Bohnice, Braník, Břevnov, Březiněves, Bubeneč, Čakovice, Černý Most, Chodov, Cholupice, Čimice, Ďáblice, Dejvice, Dolní Chabry, Dolní Měcholupy, Dolní Počernice, Dubeč, Háje, Hájek u Uhříněvsi, Hloubětín, Hlubočepy, Hodkovičky, Holešovice, Holyně, Horní Měcholupy, Horní Počernice, Hostavice, Hostivař, Hradčany, Hrdlořezy, Jinonice, Josefov, Kamýk, Karlín, Kbely, Klánovice, Kobylisy, Koloděje, Kolovraty, Komořany, Košíře, Královice, Krč, Křeslice, Kunratice, Kyje, Lahovice, Letňany, Lhotka, Libeň, Liboc, Libuš, Lipany, Lipence, Lochkov, Lysolaje, Malá Chuchle, Malá Strana, Malešice, Michle, Miškovice, Modřany, Motol, Nebušice, Nedvězí u Říčan, Nové Město, Nusle, Petrovice, Písnice, Pitkovice, Podolí, Praha 1, Praha 10, Praha 11, Praha 12, Praha 13, Praha 14, Praha 15, Praha 16, Praha 17, Praha 18, Praha 19, Praha 2, Praha 20, Praha 21, Praha 22, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha-Běchovice, Praha-Benice, Praha-Březiněves, Praha-Čakovice, Praha-Ďáblice, Praha-Dolní Chabry, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Dolní Počernice, Praha-Dubeč, Praha-Klánovice, Praha-Koloděje, Praha-Kolovraty, Praha-Královice, Praha-Křeslice, Praha-Kunratice, Praha-Libuš, Praha-Lipence, Praha-Lochkov, Praha-Lysolaje, Praha-Nebušice, Praha-Nedvězí u Říčan, Praha-Petrovice, Praha-Přední Kopanina, Praha-Řeporyje, Praha-Satalice, Praha-Šeberov, Praha-Slivenec, Praha-Štěrboholy, Praha-Suchdol, Praha-Troja, Praha-Újezd u Průhonic, Praha-Velká Chuchle, Praha-Vinoř, Praha-Zbraslav, Praha-Zličín, Přední Kopanina, Prosek, Radlice, Radotín, Řeporyje, Řepy, Ruzyně, Satalice, Šeberov, Sedlec, Slivenec, Smíchov, Sobín, Staré Město, Štěrboholy, Stodůlky, Strašnice, Střešovice, Střížkov, Suchdol, Točná, Třebonice, Třeboradice, Troja, Uhříněves, Újezd nad Lesy, Újezd u Průhonic, Veleslavín, Velká Chuchle, Vinohrady, Vinoř, Vokovice, Vršovice, Vyšehrad, Vysočany, Záběhlice, Zadní Kopanina, Zbraslav, Žižkov, Zličín

Okolí a příroda Praha 6

Praha 6 se vyznačuje členitým terénem s mnoha chráněnými územími a často unikátní faunou a flórou, např. vodní nádrž Džbán či slovanské hradiště Šárka ve stejnojmenném údolí.

Šárka

Vstoupíme-li do Šárky, jako bychom se ocitli ve slovanské historii. Svádí k tomu tak česky znějící pojmenování a zejména známá pověst o Ctiradovi a Šárce. Podle této proradné dívky však údolí pojmenováno není. Název snad vznikl z případného jména šarý, později šerý, neboť Šárka byla šerým či setmělým dolem. Pojmenování se týkalo zprvu jistě jen hořejší Divoké Šárky, ale postupně se rozšířilo na celé údolí až do Podbaby. Jiné prameny soudí, že pojmenování je již předslovanského původu. Pocit o historii místa nás však neklame - v místech Kozákovy skály stávalo mohutné slovanské hradiště. Kozákova skála spolu s protilehlou skalou Šestákovou vytvářejí soutěsku - uchvacující vstup do Šáreckého údolí. Soutěska s přilehlým okolím je zvána Džbán.

Stejný název nese i rozlehlá vodní nádrž, jejíž hladina se rozprostírá na zemní hrází před skalním vstupem od 6O. let 2O. století. Nádrž je dlouhá téměř 1 km a široká až 2OO m (o ploše 18 ha), hluboká až 7,5 m a zadržuje téměř půl milionu m3 vody. Celý areál dnes poskytuje možnost různých vodních sportů, míčových a jiných her, občerstvení a dalších služeb pro skromnější i náročnější. K nádrži přiléhá stanový tábor.

Nádrž je napájena Litovickým potokem, který se v dalším toku nazývá Šárecký. Má povodí přes 6O km2, délku toku téměř 2O km, spád přes 2OO m a průtok u jeho ústí do Vltavy v Podbabě činí O,14 m3/s. Šárka je divoká.

Šárecké údolí se člení na dvě, svým charakterem výrazně se lišící části. Divoká Šárka je věrna svému názvu. Potok, proudící zpočátku peřejemi a vytvářející později v klidnější vodě četné meandry, vyhlodal v tvrdém buližníku úzké soutěsky s víceméně kolmými skalními stěnami. Toto kaňonovité údolí se po několika stech metrech za soutěskou Džbán na své levé straně přechodně rozšiřuje do svažitých rozlehlých luk a pastvin lemovaných lesy a znovu se zužuje u skalního masivu, nazývaného Dívčí skok. A z dojmů, kterými na nás působí toto půvabné zákoutí, je možno pochopit i tóny Smetanovy symfonické básně.

V těchto místech se údolí stáčí k východu a po dalších skalních soutěskách se pozvolna rozšiřuje, objevují se louky mnohdy zmokřelé a končí posléze u skalního vršku, nazývaného podle blízké osady Jenerálka. Skalní útesy a výhledy z nich jsou pohodlně dostupné po cestách, většinou značkovaných, jejichž východisko je již u Džbánu či u Dívčího skoku. A tak s trochou opatrnosti je možno vychutnat romantiku Divoké Šárky i shora a pokochat se vegetací, lišící se podle postavení skal: na sluncem ozařovaných místech se vyskytují teplomilné stepní druhy, zatímco na odvrácených svazích bez slunečního svitu rostou chladnomilné mechy a kapradiny.

V období mezi světovými válkami i dříve byla Divoká Šárka cílem mnoha výletů Pražanů.Tehdy tu dobře prosperovaly zahradní restaurace na Dívčím skoku, jež je v provozu i dnes, a také Čertův mlýn (původně skutečně mlýn ze 17.-18. století), Želivka u přilehlé malé osady a již zmíněná Jenerálka. A budete-li poutí po Divoké Šárce vyčerpáni, můžete se v létě osvěžit koupelí v pramenité vodě bazénu u Dívčího skoku, nazývaného U Veselíka.

Pojmenování je výstižné - oproti divoké části Šárky se od Jenerálky údolí rozšiřuje, je prostornější a přehlednější, mnoho strání je povlovnějších a zalesněných. Dominantou nejsou už jen ojedinělé skalní útvary, ale výšina s kostelíkem sv. Matěje, viditelným z velké části údolí. Stejně jako Divoká Šárka byla i Tichá Šárka (dříve též poeticky nazývaná Mírná, Krotká nebo Utěšená) lokalitou pravěkého osídlení, na rozdíl od té Divoké zde však najdeme i osídlení novodobé. Po celé pouti údolím se setkáváme s řadou bývalých mlýnů a usedlostí a s drobnou bytovou zástavbou, rozmístěnou kolem nepříliš frekventované silničky podél potoka až do Podbaby. Ještě počátkem 2O. století zde vedla jen úzká polní cesta.

I přes toto dnešní osídlení je tu zachována a chráněna celá řada přírodních lokalit. Je to například přírodní výtvor Zlatnice, nacházející se na skalnaté výšině vpravo od silničky na dohled od Jenerálky, se zbytky lesostepi a s vřesovištěm. Nazývá se podle usedlosti, k níž před 2. světovou válkou patřil dnes v troskách se nacházející hostinec, nazývaný Šipkapas. Údajně jej tak pojmenovali při svých zábavách němečtí studenti - buršáci. Okolní, tehdy nezalesněné svahy byly známým pražským lyžařským terénem, právě tak jako ve směru potoka o kilometr dále ležící rozsáhlé travnaté svahy nad Podhájem. Další přírodní památky pokračují v lokalitě Nad mlýnem a nad usedlostmi Šatovka a Žežulka se stepními plochami. Jsou místy postřehnutelné i ze silnice, počátkem léta, kdy vegetace je ještě zelená, stepní plochy jsou již žluté a spálené od slunce.

Po silničce nebo půvabnou stezkou od kaple se dostaneme k místu, kde ještě nedávno stával barokní Dubový mlýn pod hrází stejnojmenného rybníka. Mlýn byl koncem 15. století v majetku P. Myslivečka, děda známého hudebního skladatele. O kilometr dále, před ostrým ohybem silnice, stojí bývalý mlýn Kalinův, zvaný též "Na posledním penízi" podle historky o sporu místních občanů v 16. století. Tento mlýn přes četné změny majitelů mlel mouku až do roku 1935 a do roku 1945 zde byla pekárna.

O pár set metrů dále najdeme další bývalý mlýn, s přiléhavým názvem Mlýnek, rovněž ze 16. století. Tento objekt plnil i další funkce: na přelomu 19. a 2O. století zde byla dílna na tepané bronzové předměty, voda z bohaté studny byla mlýnskými koly hnána až do Horní Šárky a navíc zde byl zřízen zahradní hostinec s výbornou pověstí, takže na pečenou husu bylo nutno se na neděli objednat. Přitom nedaleko prosperovaly v první polovině 2O. století i podobné hostince Podháj a Kaplanka, kde bylo možno při nedělní dechovce či tamburaších pojídat třeba topinky za 1 Kč.

Dodnes tu najdeme i řadu usedlostí, mnohdy s jmény po dřívějších vinicích. Je tu rozlehlý Heřmanův dvůr či Podháj, Zuzanka s vilou majitele známé pražské firmy Rott, Šatovka s bývalou restaurací, jejíž název vznikl ze jména Jana Křtitele de Chateau, malostranského krejčího v 17. století. A dále Sanytrovka a Žežulka z 15. století, v níž byla i sladovna, samozřejmě hostinec, a dokonce i hostinské pokoje, využívané Pražany na letní byt. U Podháje můžete vystoupit nahoru k Matěji cestou, po které kdysi putovaly pohřební průvody na svatomatějský hřbitov, nebo se - podobně jako v Šárce Divoké - osvěžit v bazénu s pramenitou vodou na koupališti u Šatovky.

Kozí hřbety a Sedlecké skály

Na buližníkovém hřebenu Kozích hřbetů, místy porostlém nízkým a zčásti borovicových lesíkem, najdete místa k posezení a k výhledům do severních Čech, ale i do míst spojených s dávnou historií. Kousek odtud, za terénní vlnou, jsou vidět části obceÚnětice, kde bylo v roce 1879 odkryto rozsáhlé pohřebiště ze starší doby bronzové. A právě u Kozích hřbetů byl v roce 1928 nalezen poklad sedmi dokonale zpracovaných dýk, zdobených zlatem. Na protilehlém svahu Tichého údolí se zvedají bizarní skály Holého vrchu. A nedaleko od nás, směrem k okraji obce Suchdol, se nachází na bývalém hřbitově téměř 3OO let stará kaple sv. Václava.

Další přírodní zajímavosti a krásné prostředí nás čekají, sejdeme-li opatrně některou stezkou z Kozích hřbetů do rezervace Tichého údolí a projdeme jím podél Únětického potoka až ke známé zahradní restauraci Maxmiliánka. Po cestě, míjející hranice Prahy 6, projdeme kolem Spáleného mlýna u příčného údolíčka ze Suchdola, na severních svazích údolí jsou místy zachována souvislá vřesoviště. U restaurace můžeme odbočit cestou vzhůru do dubového lesa - Roztockého háje, kterým lze projít až ke svahům nad Vltavou. Nad skalnatými svahy spadajícími k železniční trati jsme na území tzv. Sedleckých skal se zachovanou skalní stepí s řadou chráněných a vzácných druhů rostlin. Do této rezervace je možno vstoupit i po schodišťové cestě ze severního okraje obce Sedlec. V každém případě budeme odměněni krásnými výhledy do vltavského údolí, na osady na obou březích řeky a přírodní rezervace a památky na jejím druhém břehu, z nichž ovšem čnějí výškové domy sídliště Bohnice.

Tipy na výlet v obci Praha 6 a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Praha 6

Počasí meteostanice Praha-Nebušice

Vzdálenost meteostanice od obce Praha 6: 5 km

Poslední data: 1.12.2023 01:20

Umístění: 340 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Praha-Nebušice

Teplota
-3,3
°C
Zdánlivá teplota
-6,3
°C
Rosný bod
-3,6
°C
Vlhkost
97,4
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1003,4
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
0,6
m/s
Nárazový vítr
0,8
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Praha-Nebušice

Dnes
-3/-2
°C
Zítra
-5/-2
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Praha 6 se také nachází

Bohnice

Bohnice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Braník

Braník

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Břevnov

Břevnov

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 2 km (J)

/
Brnky

Brnky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Bubeneč

Bubeneč

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 2 km (V)

/
Černý Vůl

Černý Vůl

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Čimice

Čimice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Ďáblice

Ďáblice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Dejvice

Dejvice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 1 km (V)

/
Dolní Chabry

Dolní Chabry

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Hlubočepy

Hlubočepy

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Hodkovičky

Hodkovičky

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Holešovice

Holešovice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Holyně

Holyně

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Horoměřice

Horoměřice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 4 266

/
Hostivice

Hostivice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 8 070

/
Hradčany

Hradčany

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 2 km (JV)

/
Hrdlořezy

Hrdlořezy

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Husinec

Husinec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 1 497

/
Jinonice

Jinonice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Josefov

Josefov

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Kamýk

Kamýk

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Karlín

Karlín

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Klecánky

Klecánky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Klecany

Klecany

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 3 354

/
Kněževes

Kněževes

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 552

/
Kobylisy

Kobylisy

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Košíře

Košíře

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Krč

Krč

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Libeň

Libeň

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Liboc

Liboc

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Lichoceves

Lichoceves

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 396

/
Lysolaje

Lysolaje

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Malá Chuchle

Malá Chuchle

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Malá Strana

Malá Strana

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Malešice

Malešice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Michle

Michle

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Motol

Motol

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Nebušice

Nebušice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Noutonice

Noutonice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Nusle

Nusle

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Podolí

Podolí

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Praha

Praha

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 1 130 192

/
Praha 1

Praha 1

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (JV)
Počet obyvatel: 24 147

/
Praha 10

Praha 10

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 98 183

/
Praha 13

Praha 13

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 51 793

/
Praha 17

Praha 17

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 21 203

/
Praha 2

Praha 2

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 38 222

/
Praha 3

Praha 3

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 61 136

/
Praha 4

Praha 4

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 113 205

/
Praha 5

Praha 5

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (JV)
Počet obyvatel: 74 862

/
Praha 7

Praha 7

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 38 266

/
Praha 8

Praha 8

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 92 515

/
Praha-Ďáblice

Praha-Ďáblice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 3 479

/
Praha-Dolní Chabry

Praha-Dolní Chabry

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 4 598

/
Praha-Lysolaje

Praha-Lysolaje

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 2 km (S)
Počet obyvatel: 1 246

/
Praha-Nebušice

Praha-Nebušice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 2 197

/
Praha-Přední Kopanina

Praha-Přední Kopanina

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 539

/
Praha-Řeporyje

Praha-Řeporyje

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 4 465

/
Praha-Slivenec

Praha-Slivenec

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 10 km (J)
Počet obyvatel: 3 594

/
Praha-Suchdol

Praha-Suchdol

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 5 776

/
Praha-Troja

Praha-Troja

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 1 318

/
Praha-Zličín

Praha-Zličín

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 6 102

/ /
Přemyšlení

Přemyšlení

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Prosek

Prosek

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Radlice

Radlice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Řeporyje

Řeporyje

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Řepy

Řepy

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Řež

Řež

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Roztoky

Roztoky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (S)
Počet obyvatel: 8 159

/
Ruzyně

Ruzyně

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Sedlec

Sedlec

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Slivenec

Slivenec

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Smíchov

Smíchov

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Sobín

Sobín

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Staré Město

Staré Město

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 1 km (S)

/
Statenice

Statenice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 394

/
Stodůlky

Stodůlky

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Strašnice

Strašnice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Střešovice

Střešovice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 1 km (J)

/
Střížkov

Střížkov

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Suchdol

Suchdol

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 3 km (S)

/
Svrkyně

Svrkyně

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 295

/
Třebonice

Třebonice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Troja

Troja

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Tuchoměřice

Tuchoměřice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 459

/
Úholičky

Úholičky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 754

/
Únětice

Únětice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 788

/
Veleslavín

Veleslavín

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/
Velké Přílepy

Velké Přílepy

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 3 160

/
Veltěž

Veltěž

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Větrušice

Větrušice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 626

/
Vokovice

Vokovice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Vršovice

Vršovice

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Vyšehrad

Vyšehrad

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Vysočany

Vysočany

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Zdibsko

Zdibsko

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SV)

/
Zdiby

Zdiby

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 3 495

/
Zličín

Zličín

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/ /
ZOO Praha

ZOO Praha

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 3 km (SV)

/ / /
UNESCO - Praha

UNESCO - Praha

Kraj: Hlavní město Praha
Vzdálenost: 3 km (JV)

/ / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /
Zoopark Zájezd

Zoopark Zájezd

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 13 km (SZ)

/ / / /
Zámek Průhonice

Zámek Průhonice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 17 km (JV)

/ / / / / / / / /
Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 20 km (S)


Reklama
Víte že?

Ke dni 1.1.2023 žilo v obci Praha 6 44 668 mužů a 49 219 žen?

UNESCO - Praha

UNESCO - Praha je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Praha 6?

Praha – historické centrum bylo na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992.

Rotunda sv. Kříže v Praze

Rotunda sv. Kříže v Praze je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Praha 6?

Rotunda stojí v pražské částí Staré Město nedaleko Vltavy na ulici Konviktská. Rotunda sv. Kříže Menšího (Nalezení sv. Kříže) byla vystavěna koncem 11. století.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Ski areál Chotouň

Ski areál Chotouň je ve vzdušné vzdálenosti 25 km od obce Praha 6?

Ski areál Chotouň se rozprostírá východně od obce Jílové u Prahy v nadmořské výšce 350 až 400 m.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Zřícenina hradu Okoř

Zřícenina hradu Okoř je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Praha 6?

Zřícenina hradu Okoř se nachází v západní části stejnojmenné obce v údolí mezi poli na malé skalce obtékané Zákolanským potokem, zhruba 15 km severozápadně od centra Prahy.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Vodní nádrž Džbán

Vodní nádrž Džbán je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Praha 6?

Koupaliště Džbán vám nabízí příjemné prostředí, kontrolovanou kvalitu vody a dostatek prostoru v přírodním areálu v Šáreckém údolí.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Praha

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Praha s 1 130 192 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 5 km?

Praha je hlavní a zároveň největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Název obce Praha 6 se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Ke dni 26.3.2021 žilo v hlavním městě Praha 1 301 432 449 obyvatel, z toho 633 439 mužů a 667 983 žen?

Nejvyšší bod v hlavním městě Praha se nachází ve Zličíně (399 m n.m.), nejnižší bod je v Suchdole (177 m n.m.)?

Reklama