Obecní znak
Základní informace
Kraj:Ústecký
Okres:Děčín
Správní obvod:Rumburk
GPS souřadnice:50.982514N, 14.286841E
Nadmořská výška:298 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1241 (783 let)
Katastrální výměra:1 105 ha
Počet obyvatel:1 552
PSČ:407 82
Adresa URL:www.dolnipoustevna.cz

Části obce Dolní Poustevna: Horní Poustevna, Karlín, Marketa, Nová Víska

Sportovní možnosti Dolní Poustevna

Ve městě Dolní Poustevna je velké množství spolků a sportovních aktivit: volejbal, fotbal, hasičský sbor. Okolí města je také protkáno cyklostezkami i turistickými trasami.

Cyklotrasy
Cyklotrasy po Tolštejnském panství Vám mnoho zajímavého z našeho kraje ukáží. Většinou nejsou příliš obtížné a jsou vhodné pro rodiny s dětmi. Někdy se objeví těžší úsek, není to však častý jev. Přesto jistě oceníte krásnou krajinu, stačí jen nasednout a jet. Takže - šťastnou cestu!

Trasa č. 211
Celá trasa měří 36 km. Na cestě několik vrchů zdoláte, ale mnoho se nezapotíte. Z hraničního přechodu Sohland - Rožany se vine, skrze lesnickou naučnou stezku, přes Šluknov a Staré Křečany dále směrem ku Krásné Lípě. Zde si však dejte pozor - ze Starých Křečan je poněkud obtížnější, ale jen nakrátko. Na Skřivánku se kříží s trasou č. 3014, o níž se níže zmíníme. Pak proběhne Krásnou Lípou, kol informačního střediska, kde Vás rádi uvítají. Další trasu protne, tentokráte č. 3013 a dále přes Vápenný vrch do Rybniště a Chřibské. Zde se nachází nejstarší funkční sklárna Evropy, odbočíš doprava a přes Krásné Pole směrem na Kytlice a dál směr Praha.

Trasa č. 3013
Celá trasa měří 21 km. V celku s malým převýšením, za to se vine krásnou přírodou. Ze stanice Českých drah Jedlová vyráží společně s trasou č. 3015. Avšak na Tolštejnské cestě se vlevo ubírá okolo Malého Stožce směrem k Chřibskému nádraží. Než však k němu dorazí, odbočí vpravo a pod kopcem Žulovcem Vás zavede do Horního Podluží. Horní Podluží protne a po mírně nezpevněné cestě pokračuje vstříc unikátu, který v Čechách nemá obdoby, pětiramennému větrnému mlýnu (bohužel dnes bez lopat, před rekonstrukcí). Přes obec Studánka Vás zavede k pramenům říčky Křinice a dále do Krásné Lípy, kde se setkává s trasou č. 211. Odsud zbývá již jen pár kilometrů do poklidné osady Kyjov, v niž značení končí, aby se z č. 3013 staly dvě další - č. 3029 a 3032, vedené NP České Švýcarsko.

Trasa č. 3014
Celá trasa měří 30 km. Od hraničního přechodu k hraničnímu přechodu, od rozhledny k rozhledně skrze severní část panství vede. Není nikterak náročná, vede po velmi dobré cestě. Však trošku více šlápnete do kopce. Začátek hraničního přechodu Sebnitz - Dolní Poustevna najdete společně se začátkem trasy č. 3043 nebo se na trasu z tamního nádraží připojit můžete. Dále pak přes Vilémov a Mikulášovice, kde s trasou č. 3041 se kříží. Po pravé straně uvidíte krásnou rozhlednu Tanečnici (až k ní lze na kole dojet). Značení však pokračuje dále na Brtníky a Vlčí Horu a postupně se střetává s trasami č. 3032. 3033 a 3029. Na tomto úseku se trošku zapotíte, odměnou vám bude rozhledna Vlčí Hora, kterou zleva mine cesta a ubírá se dále k obci Zahrady. Zde opouští asfaltovou vozovku a pokračuje cestou, poněkud horší cestou mezi pastvinami. Po chvíli se střetává s trasou č. 211 a pokračuje k další rozhledně našeho kraje , k Dýmníku, po velmi příjemné lesní asfaltové cestě, která v městě Rumburk končí na hraničním přechodu Rumburk - Seifhennersdorf. Než však ke konci dojedete, nezapomeňte navštívit zdejší Loretánskou kapli, kde zároveň najdete informační středisko.

Trasa č. 3015
Celá trasa měří 17 km a běží od hranice státní a hranici panství. Trasa je to náročná, ale ukáže vám mnoho z jižní části panství.
Na přechodu Seifhennersdorf - Varnsdorf značení začíná a skrze celé město vede dále přes Dolní Podluží do Jiřetína pod Jedlovou. Zde mnoho zajímavých zastávek je pro vás připraveno. Štola Jana Evangelisty, informační středisko, hornické muzeum, křížová cesta na Křížové hoře. Dále pak se značení ubírá na zříceninu hradu Tolštejn, odkud je možné zajet na nedalekou rozhlednu Jedlová. Trasa však pokračuje po Tolštejnské cestě k nádraží Jedlová a po té překračuje hranice panství směrem na Kytlice.

Trasa č. 3029
Celá trasa měří 17 km a z velké části vede po hranicích Národního parku České Švýcarsko. Patří mezi kopcovitější trasy, ale zato vede krásnou krajinou hodnou obdivu. Mino naše panství v obci Vysoká Lípa začíná, kol hradu Šauštejn se vine tzv. Českou silnicí. Pod Ptačím kamenem odbočuje do Táborového dolu, jimž se po zdolání většího stoupání dostanete Na Tokáň. Zde si po namáhavém výstupu odpočinete. Značení vás poté dovede přes křižovatku „Na Saule", pod Chřibským hrádkem do Doubice a Kyjova. Po cestě potkáte dvě odbočky na trasy č. 3031 a 3032. Naším cílem je však osada Vlčí Hora, do které se dostanete Dlouhým dolem, plným krásných hrázděných domků. A zde pod rozhlednou naše cesta končí.

Trasa č. 3031
Celá trasa měří 6 km a i když je krátká, patří mezi ty opravdu těžké. Je to krátká trasa, začínající na odbočce z trasy č. 3029 mezi Doubicí a Kyjovem. Po 4 km na vás čeká prudké klesání po štěrkové cestě. Na konci klesání se i cíl nachází. Je jím hraniční přechod Zadní Doubice - Hinterhermsdorf, kde se nová trasa č. 3032 objevuje a dvěma směry vám další cestu navrhuje.

Trasa č. 3032
Celá trasa měří 9,5 km a ukáže vám krásy Kyjovského údolí. Je jednou z lehčích a pohodlných cest. Začátek naleznete v Kyjově, kde se trasy č. 3013 a 3029 zbíhají. Kyjovským údolím vás provede až do Zadní Doubice. Po cestě se k ní přimyká spojovací trasa 3033. Ze Zadní Doubice se značení ubírá ku osadě Kopec a obci Brtníky, na trasu č. 3014 se napojuje a svou cestu končí.

Trasa č. 3033
Trasa měří 3 km a je spojnicí mezi trasami č. 3014 a 3032.

Trasa č. 3041
Trasa měří 16 km a má dva cíle - konce. Začíná na hraničním přechodu Neudorf - Lipová k Velkému Šenovu se vine. Dále pak na Mikulášovice, kde se s trasou č. 3014 kříží a samotná se rozdvojuje. Jedním směrem na hraničním přechodu Mikulášovice (Tomášov) - Sebnitz, kolem rozhledny Tanečnice a druhým na hraniční přechod Mikulášovice - Hintermsdorf, pod Hraničním Vrchem.

Trasa č. 3042
Trasa měří 17 km. Začátek trasy je ve Šluknově, kde se střetávají ještě dvě další trasy a to č. 3043 a 211. Cesta pokračuje do Království a po té příjemnou lesní asfaltkou na „Zámeček". Odtud vás čeká příjemný sjezd do centra Rumburku. Z centra vás pak dělí od konce trasy cca 3 km. A co že je oním cílem? Hraniční přechod Jiříkov - Neugersdorf, kde začíná poslední trasa č. 3043.

Trasa č. 3043
Trasa měří 36 km a od jednoho hraničního přechodu k druhému běží, podél severních hranic panství. Začátek hledej na hraničním přechodu Neugersdorf - Jiříkov. Dále vás cesta provede Jiříkovem, kde další hraniční přechod se nachází, tentokráte Jiříkov - Ebersbach. Dále pak přichází obtížnější úsek hraničním hvozdem do města Šluknov. Zde zkříží své značení cesta naše s trasami č. 211 a 3042 a dále se ubírá na Staré Hraběcí a hraniční přechod Lipová - Sohland, kde se setká s trasou č. 3041 a pokračuje přes osadu Liščí od Severního. Zde přichází dilema- vydat se za hranice nebo zůstat v panství? Pokud nás hodláte opustit, vězte, že hraniční přechod jest zván Severní - Steinigtwolmsdorf. Pokud však zůstanete , čeká vás obec Lobendava ss hrničním přechodem Lobendava - Langburkersdorf. Konečnou zastávkou na našem panství jest nejmladší město v zemi, jež Dolní Poustevna zváno. Zde spojí se dvě trasy v jednu a u hraničního přechodu Dolní Poustevna - Sebnitz končí.

 

 

 

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Dolní Poustevna

Počasí meteostanice Lobendava

Vzdálenost meteostanice od obce Dolní Poustevna: 5 km

Poslední data: 25.5.2024 09:30

Umístění: 354 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Lobendava

Teplota
15,9
°C
Zdánlivá teplota
17,1
°C
Rosný bod
13,7
°C
Vlhkost
87,0
%
Denní srážky
0,3
mm/den
Osvit
259,5
W/m2
Atmosférický tlak
1017,2
hPa
Směr větru
JZ
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Lobendava

Dnes
11/20
°C
Zítra
12/21
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Dolní Poustevna se také nachází

Dolina

Dolina

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 2 km (V)

/
Horní Poustevna

Horní Poustevna

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Janovka

Janovka

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Karlín

Karlín

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 2 km (SV)

/
Knížecí

Knížecí

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Leopoldka

Leopoldka

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Lipová

Lipová

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 576

/
Liščí

Liščí

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (SV)

/
Lobendava

Lobendava

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 258

/
Malý Šenov

Malý Šenov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Marketa

Marketa

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Mikulášovice

Mikulášovice

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 2 044

/
Mikulášovičky

Mikulášovičky

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Nová Víska

Nová Víska

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 3 km (S)

/
Salmov

Salmov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Severní

Severní

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Staré Hraběcí

Staré Hraběcí

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Tomášov

Tomášov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 4 km (JV)

/
Velký Šenov

Velký Šenov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 1 957

/
Vilémov

Vilémov

Kraj: Ústecký
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 847


Reklama
Víte že?

Skanzen Zubrnice

Skanzen Zubrnice je ve vzdušné vzdálenosti 37 km od obce Dolní Poustevna?

Muzeum lidové architektury v Zubrnicích, založené roku 1988, je tvořeno historickou vesnicí v kopcovité krajině Českého středohoří, do které jsou přenášeny další drobné stavby a patří mezi nejmladší skanzeny v Čechách.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Bikecentrum Libverda

Bikecentrum Libverda je ve vzdušné vzdálenosti 64 km od obce Dolní Poustevna?

Singltrek pod Smrkem, které je pojmenováno Bikecentrum Libverda, je mezinárodně proslulá rozsáhlá síť přírodě blízkých stezek

Rozhledna Tanečnice

Rozhledna Tanečnice je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Dolní Poustevna?

Rozhledna Tanečnice se nachází ve Šluknovské pahorkatině asi 3 km na západ od obce Mikulášovice a 0,5 km od hranic s Německem v nadmořské výšce 598 m.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Obec Dolní Poustevna vyhrála v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2018 Bílou stuhu za činnost mládeže?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Název obce Dolní Poustevna se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Dřevěný kostel sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí

Dřevěný kostel sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí je ve vzdušné vzdálenosti 51 km od obce Dolní Poustevna?

Dřevěný kostel sv. Kryštofa je vskutku jedinečnou památkou s bohatou historií. Kostelík stojí uprostřed hřbitova, ve stráni, na pravém břehu Rokytky

Ke dni 26.3.2021 žilo v Ústeckém kraji 789 098 obyvatel, z toho 388 965 mužů a 400 133 žen?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejvyšším bodem v Ústeckém kraji je vrchol Macecha (1 113 m n.m.) v Krušných horách, nejnižším bodem je hladina Labe u Hřenska (115 m n.m.).

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Praha

Nejbližší obec nad 100 000 obyvatel je Praha s 1 129 145 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 101 km?

Praha je hlavní a zároveň největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí.

Skalní hrad Sloup

Skalní hrad Sloup je ve vzdušné vzdálenosti 34 km od obce Dolní Poustevna?

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Dolní Poustevna snížil o 111?

Reklama