Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihočeský
Okres:Písek
Správní obvod:Písek
GPS souřadnice:49.303454N, 14.158029E
Nadmořská výška:378 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1243 (781 let)
Katastrální výměra:6 322 ha
Počet obyvatel:28 102
PSČ:397 01
Adresa URL:www.mesto-pisek.cz

Památky a zajímavosti Písek

Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Jádrem města je rozměrné náměstí, rozdělené zřejmě hned po založení města blokem domů na dvě přibližně stejně velké části - západní část, k níž přiléhal hrad, a východní část, která sloužila jako tržiště. Nedaleko náměstí je od roku 1902 otevřeno městské divadlo, dnes Divadlo Fráni Šrámka. Dodnes se dochovaly zbytky městského opevnění, které v 19. století zaniklo - pozůstatky známé Putimské brány, část hradeb při Otavě a věž Baba. Písecký hrad, založený spolu s městem, je významnou památkou začínajícího českého gotického stavitelství.


Raně gotický kamenný most postavený koncem 13. století, během vlády Přemysla Otakara II., přes řeku Otavu je po zničeném mostě Juditině v Praze druhým kamenným mostem v Čechách a jedním z nejstarších dochovaných mostů v Evropě. Zajímavostí je, že byl stavěn na suchu. Až po jeho dostavbě byla řeka uměle převedena do nového koryta, které procházelo pod mostem. Most se stal důležitou spojnicí na Zlaté stezce, která spojovala baltské oblasti se Středomořím a dovážela se po ní sůl z Bavor do píseckého solné skladu, který zanikl po vydání královského patentu v roce 1707. Na mostě jsou umístěny repliky barokních soch a kříže.


Dominantou města je děkanský kostel Narození Panny Marie, který byl založen současně s městem na nejvyšším místě městského jádra. Tehdy byl také založen klášter s kostelem Povýšení sv. Kříže, dnes v jihozápadním rohu Velkého náměstí. Klášter byl v roce 1787 zrušen. Původní kostel byl zničen za husitských válek, obnoven a upraven byl v letech 1636 a 1716. K jednolodnímu chrámu přiléhá hranolová věž z roku 1641.

Kostel Povýšení sv. Kříže byl původně klášterní kostel dominikánského kláštera. V roce 1419 byl klášter vypálen husitsky smyšlejícími obyvateli města a už nebyl obnoven. Do roku 1621 v kostele nepůsobil katolický kněz. Od roku 1906 spravuje kostel Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti, jejíž členové jsou známí jako petrini.

Kostel Nejsvětější Trojice se nalézá uvnitř městského hřbitova, na levém břehu Otavy. Hřbitov přestal sloužit svému účelu v roce 1950 a měl být zrušen. Kostel byl vystavěn v roce 1576. K zpřístupnění upraveného parku a objektu kostela pro veřejnost došlo v roce 1977. Kostel je častým dějištěm výstav, koncertů a slavnostních společenských akcí.
Při vstupu hlavním vchodem jsou po levé straně pochováni francouzští důstojníci, kteří padli v bitvě u Budějovické - Mariánské kapličky.
Uvnitř kostela se nachází renesanční kazatelna. Vnitřní výzdoba kostela a vybavení bylo vážně poškozeno během katastrofálních povodní v roce 2002, které Písek zasáhly.

Nejmladším je kostel sv. Karla Boromejského postavený v roce 2000 díky německému sponzorovi Karlu Eckertovi. Projekt svatyně na půdorysu šesticípé hvězdy vypracoval architekt Pavel Veřtát.

Zajímavostí je nově vybudovaná cesta bolestných kamenů - křížová cesta moderního člověka v Píseckých horách. Na počátku pomyslné cesty stál autorský projekt Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Písek. Projekt vychází ze symboliky křesťanské křížové cesty a jejího poselství – čtrnáct bolestí – čtrnáct zastavení směřujících k vrcholu – zastavení naděje. Podél trasy měřící 1,5 km a stoupající z lokality U Vodáka malebným prostorem přírodního parku až k Vyhlídce píseckých lesníků pod vrchem Jarník (609 m n. m.) je umístěno 14 mohutných, 5–7 tunových lomových bloků velmi nevšední a rozmanité barevnosti.


V západní části Velkého (spodního) náměstí stojí barokní radnice z let 1737–1764.

Na druhé polovině náměstí, zvaném Alšovo (Malé), stojí barokní mariánský sloup z roku 1713. Nachází se tu také jedna z nejzajímavějších městských staveb, kterou je novorenesanční budova dnešní polikliniky z konce osmdesátých let 19. století. Vedle bývalé Budějovické brány nad Malým náměstím stojí secesní hotelová budova z roku 1899 s 11 obrazy charakterizujícími dějiny města podle předloh Mikoláše Alše.


Národní kulturní památkou v Písku je architektonický komplex Zemský hřebčinec Písek, o němž prochází první zmínka již z roku 1811. Tenkrát však sídlil hřebčinec ve Švantlově dvoře v Písku. Současný areál byl postaven v roce 1902 a návštěvníci si mohou prohlédnout areál s přilehlými stájemi, včetně expozice zaměřené na historii Zemského hřebčince Písku. Součástí areálu je prostorná krytá hala a venkovní jízdárna, objekt pro potřeby inseminačního střediska, izolační stáj a samozřejmě honosná správní budova s byty. 

V posledních letech se Zemský hřebčinec stal velmi oblíbeným cílem návštěvníků, jejichž pozornosti by neměl uniknout například Chovatelský den Zemského hřebčince, kdy je možné prohlédnout si stáje a seznámit se s činností hřebčince. Velmi atraktivní akcí je Mistrovství ČR v jízdě v dámském sedle, kdy okouzlující ženy obléknou dobové kostýmy a předvedou se v plné kráse.


V Písku se hned na dvou místech můžeme setkat se soudobým využitím starých industriálních památek. Jedním z nich je Sladovna, která propůjčila své prostory galerii věnované rodinám s dětmi. Pro nejen dětské návštěvníky navíc nabízí v průběhu roku velkolepé interaktivní výstavy, akce, workshopy, koncerty, přednášky aj.

Druhým objektem je Městská elektrárna, nejstarší svého druhu v Čechách, kterou najdeme při Otavě kousek od centra v bývalém Podskalském mlýně. Elektrárnu sestrojil František Křižík v roce 1888 a byla první elektrárnou v Čechách určenou pro účely veřejného osvětlení. Dnes je elektrárna opět v provozu a je v ní umístěno muzeum a přednáškový sál.


Hrad Písek

Královský hrad, poprvé připomínaný spolu s městem v roce 1254, měl pravděpodobně předchůdce ve starším královském hrádku. Při archeologickém průzkumu v roce 1968 byl v hradním nádvoří vykopán zlomek románského sloupku, pocházející nejpozději z první poloviny 13. století.

V plánu města Písku, které založil král Přemysl Otakar II,. byl hrad komponován tak, aby zapadal do půdorysu města. Roku 1254 již stálo město na pravém břehu Otavy na dosud nezastavěném místě. Jádrem bylo velké náměstí, patrně hned po založení rozdělené blokem domů na dvě přibližně stejné části, západní a východní. Rozdělení, na svou dobu dost neobvyklé, asi souviselo s polohou hradu, který zaujímal téměř celou severní část západního bloku nad řekou, od mostu až k dominikánském klášteru. Na západní straně města byl hrad nedílnou součástí městského opevnění, které obklopovalo nové město vysokou vnitřní hradbou a o něco nižším parkánem. Před ním byl teprve příkop, nahrazený na západní straně pod hradem řekou. Dominantní postavení, které hrad zaujímal v organismu města, vyplývá ze směru hlavních komunikací. Každý, kdo vjel do města, ať již přijel od Prachatic nebo od Budějovic, musel projet kolem hradu, aby se dostal k Pražské bráně, u níž se cesty rozcházely. Jedna z nich překračovala řeku po kamenném mostě z doby budování města a směřovala na Plzeň a Cheb, druhá šla přímo na Prahu.

K hradu patřily velké plochy lesních porostů. Na hradě sídlil purkrabí, který byl vojenským velitelem a měl v rukou také vrchní správu celého panství.

Král Václav IV. byl posledním panovníkem, který na píseckém hradě pobýval.

V hradu je umístěno Prácheňské muzeum s bohatými sbírkami mineralogickými a archeologickými a s expozicemi o historii města a těžbě zlata na Písecku. Zvláštností je expozice historie rybářství s několika akvárii s živými rybami.


Tvrz Klokočín

Tvrz Klokočín stojí v luční krajině na levém břehu řeky Blanice. Tvrz vznikla zřejmě ve 14. století. Od husitských válek ji vlastnili hlubočtí a zvíkovští manové. V 16. století byla tvrz renesančně upravena. V mohutné patrové budově se sedlovou střechou se dochovaly gotické klenby z 15. století. Přilehlé hospodářské objekty pocházejí převážně z 19. století. Po určitou dobu zde byl domov důchodců, poté tvrz sloužila potřebám JZD. Nyní je tvrz soukromým majetkem.
V roce 1967 se zde natáčel film Markéta Lazarová.


Na okraji města při silnici na Tábor je lesní hřbitov, založený v roce 1920, s hroby významných píseckých občanů.


Nedaleko náměstí se nachází památník malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého. V památníku se seznámíme se životem a dílem malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého.

Památník Jana Žižky z Trocnova – monumentální socha vojevůdce Jana Žižky připomíná jeho slavné vítězství v bitvě u Sudoměře roku 1420, kde porazil výraznou přesilu "železných pánů" - vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů.


Písecko se může také pochlubit velkým množstvím památkově chráněných objektů nebo souborů staveb. Lidová architektura jihočeského selského baroka a mnohdy nepřerušený vlastnický vztah k půdě a usedlostem umožnil zachovat idylickou tvář venkovské krajiny a jejích sídel. Takové stavby najdeme například v obcích Selibov, Putim, Tálín, Čimelice a dalších. Kovárna v Selibově se proměnila v pohádkový svět pro nejmenší.

Tipy na výlet v obci Písek a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Písek

Počasí meteostanice Písek - Vnitřní město

Vzdálenost meteostanice od obce Písek: 1 km

Poslední data: 23.4.2024 12:50

Umístění: 400 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Písek - Vnitřní město

Teplota
5,6
°C
Zdánlivá teplota
2,3
°C
Rosný bod
-2,3
°C
Vlhkost
59,0
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
195,4
W/m2
Atmosférický tlak
1017,2
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
1,3
m/s
Nárazový vítr
2,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Písek - Vnitřní město

Dnes
0/7
°C
Zítra
1/8
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Písek se také nachází

Borečnice

Borečnice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Bošovice

Bošovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Březí

Březí

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (V)

/ /
Budičovice

Budičovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Červený Újezdec

Červený Újezdec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Chlaponice

Chlaponice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Chrastiny

Chrastiny

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Chřešťovice

Chřešťovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Čížová

Čížová

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 1 284

/
Dobešice

Dobešice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Dobev

Dobev

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 1 068

/
Dolní Novosedly

Dolní Novosedly

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 251

/
Dolní Záhoří

Dolní Záhoří

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Drhovle

Drhovle

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 600

/
Drhovle Ves

Drhovle Ves

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Drhovle Zámek

Drhovle Zámek

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Držov

Držov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Heřmaň

Heřmaň

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 301

/
Horní Novosedly

Horní Novosedly

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Horní Záhoří

Horní Záhoří

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Hradiště

Hradiště

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Jamný

Jamný

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Jistec

Jistec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Kašina Hora

Kašina Hora

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Kestřany

Kestřany

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 708

/
Kluky

Kluky

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 603

/
Krašovice

Krašovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Křešice

Křešice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Kukle

Kukle

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Lhota u Kestřan

Lhota u Kestřan

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Louka

Louka

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Malé Nepodřice

Malé Nepodřice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Maletice

Maletice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Mladotice

Mladotice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Myšenec

Myšenec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Nová Dobev

Nová Dobev

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Nová Třešně

Nová Třešně

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Nová Ves

Nová Ves

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Nová Vráž

Nová Vráž

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Nové Kestřany

Nové Kestřany

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Nový Dvůr

Nový Dvůr

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Nuzov

Nuzov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Oldřichov

Oldřichov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Pamětice

Pamětice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Paseky

Paseky

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 179

/ /
Purkratice

Purkratice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/
Putim

Putim

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)
Počet obyvatel: 544

/
Ražice

Ražice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 409

/
Selibov

Selibov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Semice

Semice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (JV)

/
Skály

Skály

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 306

/
Smrkovice

Smrkovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Stará Dobev

Stará Dobev

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Stará Vráž

Stará Vráž

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Štětice

Štětice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Struhy

Struhy

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Sudoměř

Sudoměř

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Svatonice

Svatonice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Tálín

Tálín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 163

/
Temešvár

Temešvár

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 127

/
Topělec

Topělec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (S)

/
Třebkov

Třebkov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Třešně

Třešně

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Tukleky

Tukleky

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (S)

/ /
Velké Nepodřice

Velké Nepodřice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Vítkov

Vítkov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Vlastec

Vlastec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 226

/
Vnitřní Město

Vnitřní Město

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 1 km (SZ)

/
Vojníkov

Vojníkov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (S)
Počet obyvatel: 79

/
Vráž

Vráž

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 319

/
Vrcovice

Vrcovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 188

/
Záhoří

Záhoří

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 744

/
Zátaví

Zátaví

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Žďár

Žďár

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 257

/
Zlivice

Zlivice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)


Reklama
Víte že?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Název obce Písek se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 4x?

Název obce Písek v jednotlivých krajích: Jihočeský: 1x, Plzeňský: 1x, Královéhradecký: 1x, Moravskoslezský: 1x.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihočeském kraji 631 803 obyvatel, z toho 312 168 mužů a 319 635 žen?

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Písek 13 299 mužů a 14 803 žen?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Strakonice

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Strakonice s 21 520 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 19 km?

Město Strakonice je vzdáleno zhruba 60 km od Českých Budějovic, 80 km od Plzně a 110 km od Prahy. Město Strakonice má 8 městských částí – Strakonice I, Strakonice II, Přední Ptákovice, Modlešovice, Virt, Hajská, Střela a Dražejov.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Zámek Bechyně

Zámek Bechyně je ve vzdušné vzdálenosti 23 km od obce Písek?

Hrad, přebudovaný na zámek, na rozsáhlém strmém skalnatém ostrohu mezi Lužnicí a Smutnou, je výraznou dominantou a ozdobou městské památkové zóny v Bechyni.

Nejvyšším bodem v Jihočeském kraji je Plechý, pohoří Šumavy (1 378 m n.m.), nejnižším bodem je hladina Orlické přehrady (330 m n.m.).

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Přehrada Hněvkovice

Přehrada Hněvkovice je ve vzdušné vzdálenosti 29 km od obce Písek?

Nejmladší vodní dílo na řece Vltavě bylo vybudováno v letech 1986–1991 primárně jako zdroj technologické vody pro jadernou elektrárnu Temelín. Dále se využívá k rekreačním účelům, vodním sportům, sportovnímu rybolovu a k energetickým účelům.

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 51 km od obce Písek?

Chýnovská jeskyně je národní přírodní památka ležící v katastrálním území obce Dolní Hořice východně od Tábora v Chýnovském krasu, která představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech.

Hrad Písek

Zčásti dochovaný královský hrad v centru historického města Písek je dnes sídlem Prácheňského muzea. Od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památka ČR.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Rozhledna Jarník

Rozhledna Jarník je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Písek?

Telekomunikační železná věž, sloužící zároveň jako rozhledna, stojí na vrchu Jarník (609 m) nedaleko města Písek a byla zpřístupněna roku 1997.

Reklama