Obecní znak
Základní informace
Kraj:Zlínský
Okres:Vsetín
Správní obvod:Rožnov pod Radhoštěm
GPS souřadnice:49.454978N, 18.194187E
Nadmořská výška:427 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1597 (427 let)
Katastrální výměra:2 004 ha
Počet obyvatel:1 871
PSČ:756 55
Adresa URL:www.dolnibecva.cz

Historie obce Dolní Bečva

První zmínka o vzniku Dolní Bečvy je podle archivních pramenů z roku 1597. Od roku 1610 má své gruntovní knihy a stává se tak samostatnou obcí. V roce 1676 pod jménem Velká Bečva čítala 39 stavení. Později se též nazývala Bečvice a  až od roku 1848 byla součástí rožnovského panství. Pasekářská půda byla málo úrodná a ležela na stráních kopců, obdělávání bylo tedy málo výnosné. Pasekáři přesto museli vrchnosti odvádět tzv. valašskou daň - desátý kus dobytka v penězích nebo naturáliích.

V době třicetileté války (1618-1648) vznikala i na rožnovském panství četná povstání, tzv.rebelie. Důvodem bylo i nekatolické náboženství. Povstání byla poražena a krvavě ztrestána. V roce 1644 se konala ve Vsetíně nejkrvavější poprava v našich dějinách - bylo popraveno 200 rebelů. Jejich statečnost ocenil i J. A. Komenský. V této době vznikl i sbor portášů oddaných císaři a katolické církvi, jejichž úkolem bylo potírání zbojnictví a pašování soli a tabáku. Ve 2. pol. 17. století je celé Valašsko sužováno barbarskými nájzezdy Tatarů a Turků. Mnoho obyvatel je povražděno nebo odvlečeno do otroctví, vesnice vypáleny. I v 18. století vedli Valaši spory o míru robotních povinností a peněžních dávek. Pomáhali také v době, kdy císařovna Marie Terezie bojovala s Pruskem o Slezsko.

V roce 1781 toleranční patent Josefa II. umožnil nekatolické vyznání a bylo zrušeno i nevolnictví. Revoluční rok 1848 zlikvidoval i robotu, ale valašský lid zůstal v bídě. V 19. století nacházejí lidé obživu v manifakturách a továrnách, někteří se stěhují do zámoří. Rozvíjí se soukenictví,  sklářství, dřevařství, textilky a potravinářský průmysl. Stavějí se i železnice. Hlavním zdrojem obživy obyvatel Dolní Bečvy zůstává však zemědělství.

V roce 1837 zřídila obec v Dolní Rozpitém první školu. Druhá byla zřízena v roce 1886 v Horním Rozpitém a sloužila až do roku 1976. Třetí škola byla otevřena v roce 1937 v centru obce. Současná škola zahájila provoz v roce 1981. Jako úplná škola, tj. pro 1. i 2. stupeň, funguje od roku 1991. Na přelomu 19. a 20. století vznikaly první vodní elektrárny na toku řeky Bečvy, která sloužila i ke splavování vorů s dřívím. I  v Dolní Bečvě se postupně vyvíjel místní průmysl (pila, elektrárna, výroba cementového zboží, dřevěného uhí a loukotí), v Dolním Rozpitém byly i sklářské hutě. V roce 1920 byla v obci zřízena pošta. V souvislosti s růstem průmyslu rostl i počet dělníků, kteří zakládali podpůrné, vzdělávací i tělovýchovné spolky (Vsetínský pěvecký spolek, vzdělávací spolek Svornost ve Valašském Meziříčí, Dělnická tělocvičná jednota, Klub velocipedistů ve Vsetíně a Všeobecná odborová organizace) a vydávali sociálně demokratické časopisy (Boj, Valašska, Stráž Valašska, Cíl ...) Valašské dělnictvo se orientovalo na masarykovskou soc. demokracii. I v našem kraji probíhaly četné stávky za volební právo a zlepšení pracovních i životních podmínek. 1. světová válka znamenala rychlé zhoršení života ve městech i na vesnicích. Rostla drahota, zhoršilo se zásobování, muži byli povoláni na forntu. V továrnách se propouštělo, mzdy klesly. Naši vojáci odmítali bojovat za zájmy Rakouska-Uherska, a tak dobrovolně přebíhali k nepříteli a tam vytvářeli slavné legie. Jiní z vojny zbíhali a z těchto dezertérů se také na Valašsku vytvářely známé "zelené kádry". Na konci války i Valaši nadšeně přivítali vznik samostatného československého státu.

Za 2. světové války byla Dolní Bečva jednou ze základen protifašistického odboje a partyzánského hnutí. Při protipartyzánské akci Tetřev byli 9.10.1944 před školou popraveni Viktor Kolanda, Karel Bubla, Jan Jurča a Štěpán Králíček. 23.11.1944 byl před vlastním domem popraven pekař Hynek Tošenovský, tři další občané zahynuli v koncentračních táborech. V noci ze 4. na 5. května se Dolní Bečva dočkala osvobození. Po válce v roce 1949 byla v Rožnově p/R vybudována Tesla, ve které mnoho obyvatel Dolní Bečvy nalezlo pracovní příležitost. Přímo v obci byl vybudován z malé dílny firmy Kudlich pobočný závod rožnovské Loany. V roce 1958 bylo založeno zemědělské družstvo. Typické dřevěné domky postupně vymizely a obyvatelé je nahradili zděnými rodinným domky. V roce 1969 začala sloužit mateřská škola a od roku 1977 bylo otevřeno zdravotnické středisko.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Dolní Bečva

Počasí meteostanice Dolní Bečva

Vzdálenost meteostanice od obce Dolní Bečva: 1 km

Poslední data: 30.5.2024 05:30

Umístění: 435 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Dolní Bečva

Teplota
8,5
°C
Zdánlivá teplota
8,0
°C
Rosný bod
8,2
°C
Vlhkost
97,4
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1014,2
hPa
Směr větru
V
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Dolní Bečva

Dnes
12/20
°C
Zítra
12/20
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Dolní Bečva se také nachází

Horní Bečva

Horní Bečva

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 2 430

/
Hutisko

Hutisko

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Hutisko-Solanec

Hutisko-Solanec

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 2 018

/
Prostřední Bečva

Prostřední Bečva

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 1 814

/
Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 15 915

/ /
Střítež nad Bečvou

Střítež nad Bečvou

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 859

/
Trojanovice

Trojanovice

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 2 709

/
Valašská Bystřice

Valašská Bystřice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 2 232

/
Vidče

Vidče

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 1 744

/
Vigantice

Vigantice

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 1 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 078

/
Zubří

Zubří

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 5 514

/ / / / / /
Stezka Valaška

Stezka Valaška

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 7 km (SV)

/ / / /
Rozhledna Búřov

Rozhledna Búřov

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/ / / / / / / / / / / / / / / /
Skiareál Veselá

Skiareál Veselá

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 13 km (Z)

/ / /
Rozhledna Miloňová

Rozhledna Miloňová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 13 km (JV)

/ /
Ski areál Machůzky

Ski areál Machůzky

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 14 km (JV)

/ / / / / / / /
Rozhledna Čarták

Rozhledna Čarták

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 16 km (JV)

/ / / /
Hrad Štramberk

Hrad Štramberk

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 16 km (S)

/ / / / /
Ski areál Jasenka

Ski areál Jasenka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 17 km (JZ)

/ / / / / / / / / /
Zámek Vsetín

Zámek Vsetín

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 19 km (JZ)

/
Skiareál Bílá

Skiareál Bílá

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 19 km (V)

/ / / /

Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Ke dni 26.3.2021 žilo ve Zlínském kraji 564 331 obyvatel, z toho 277 146 mužů a 287 185 žen?

Zámek Kroměříž

Zámek Kroměříž je ve vzdušné vzdálenosti 60 km od obce Dolní Bečva?

Arcibiskupský zámek Kroměříž je dominantou jednoho z nejatraktivnějších měst na Moravě a hlavním magnetem návštěvníků historického komplexu, v rámci něhož byl spolu se svými zahradami zapsán v roce 1998 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Frýdek-Místek

Nejbližší obec nad 30 000 obyvatel je Frýdek-Místek s 52 848 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 28 km?

Město na soutoku Ostravice a Morávky, vzniklo spojením dvou samostatných měst – moravského Místku a slezského Frýdku. Statutární město Frýdek-Místek je pro svou geografickou polohu nazýváno též Bránou Beskyd.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Vodní nádrž Horní Bečva

Vodní nádrž Horní Bečva je ve vzdušné vzdálenosti 10 km od obce Dolní Bečva?

Vodní nádrž byla postavena na Rožnovské Bečvě nad obcí Horní Bečva v letech 1933–1947. Měla sloužit hlavně jako ochrana před povodněmi. Umožňuje také zachovat minimální průtok toku. Dalším využitím je rekreace, letní vodní sporty, rybolov a energetické využití.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejvyšším bodem ve Zlínském kraji je Čertův Mlýn (1 206 m n.m.) v pohoří Moravskoslezské Beskydy, nejnižším bodem je hladina Moravy (173 m n.m.).

Ski areál Búřov - Valašská Bystřice

Ski areál Búřov - Valašská Bystřice je ve vzdušné vzdálenosti 8 km od obce Dolní Bečva?

Ski areál Búřov leží v malebné vesnici Valašská Bystřice, v samotném srdci Beskyd, zhruba 7 km od Rožnova pod Radhoštěm.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Muzeum regionu Valašsko - Valašské Meziříčí

Muzeum regionu Valašsko - Valašské Meziříčí je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Dolní Bečva?

Muzeum regionu Valašsko sídlí v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Dolní Bečva?

Nejnavštěvovanější skanzen v ČR – Valašské muzeum v přírodě – vznikl v Rožnově pod Radhoštěm a rozprostírá se ve zdejším lázeňském parku a přiléhajícím svahu, zdvihajícím se nad řekou Rožnovská Bečva.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Dolní Bečva 923 mužů a 948 žen?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Název obce Dolní Bečva se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Reklama