Obecní znak
Základní informace
Kraj:Moravskoslezský
Okres:Frýdek-Místek
Správní obvod:Frýdlant nad Ostravicí
GPS souřadnice:49.442073N, 18.452925E
Nadmořská výška:546 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1817 (207 let)
Katastrální výměra:5 642 ha
Počet obyvatel:260
PSČ:739 15
Adresa URL:www.obecbila.cz

Historie obce Bílá

Vznik obce je spojen se správním vývojem území, porostlém původně hlubokým pralesem, které bylo již před rokem 1100 na hranicí českého přemyslovského státu a slezského knížectví opolského. Řeka Ostravice v této části Beskyd rozdělila území na dva odlišné správní celky. Kraj na pravém břehu potoka Černé náležel ke frýdeckému panství.

Území na levém břehu Černé a Ostravice byla od dob Přemysla Otakara II. (r. 1256) předána s celým hukvaldským panstvím olomouckým biskupům a od r. 1777 arcibiskupům.

K osídlování území obce došlo daleko později, teprve v době pasekářské a současně probíhající valašské kolonizace v období 15. až 18. století. Výše položená místa hukvaldského panství byla osídlována od druhé poloviny 16. století, kdy nejprve paseky s výstavbou dvorcových hospodářských usedlostí s pastvinami a horskými rolemi vedly k prosvětlení okolních lesů a vzniku vesnic Ostravice (1581) Čeladná a Trojanovice. S postupující pasekářskou kolonizací se potomci prvních osadníkům obce Ostravice usazovali na obou březích Ostravice a Černé. Současně s pasekářskou kolonizací probíhalo i valašské osídlení. Valašští kolonisté pastevci slovenské, polské, ukrajinské a také rumunské národnosti zavedli na horských stráních Zadních hor salašnické hospodaření, které dalo oblasti významný ráz, který se dochoval do dnešních dnů. Jsou to především enklávy luk a pastvin s dřevěnými stavbami obydlí i hospodářských budov, ale také četné názvy, které se dochovaly z mluvy valašských osadníků (Košárky, Solisko, Grapy, Grúň, Sihly, Gigula, Polana, Ujmisko, Borsučí, Kyčera a další). Také stav lesních porostů zůstal změněn klučením a vypalováním lesů při zakládání sídel a pastvin před staletími i toulavou pastvou ovcí a koz, která lesní porosty devastovala okusem nárostů a kůry stromů i zahušťováním drnu kopýtky dobytka.

Toulavý způsob pastvy byl zakázán v Beskydech až při rozvoji manufakturní výroby na Ostravsku, Frýdecku a Frýdlantsku, při zaznamenaném nedostatku přístupného vhodného dříví v 17. století. První písemná zmínka o obci je z roku 1817.

Železná ruda s obsahem železa až 33 % se dolovala až po Bílou a byla zpracovávána v hamrech arcibiskupské společnosti frýdlantských železáren. Hamry potřebovaly velké množství dřevěného uhlí páleného v milířích na místech zvaných uhliska.

Vydání tereziánského Císařského a královského patentu z roku 1754, který chránil les před drancováním těžbou a pastvou bylo základem pro postupné prosazování trvalého lesního hospodaření.

Hlavním zaměstnání v oblasti obce bylo pastevectví a těžká, nebezpečná práce v lese při těžbě, svážení dříví s ručním spouštěním, v zimě na saních a dopravou potahem nebo při jarním tání plavením s pomocí vody zadržované v nádržích zvaných „klauzy".

Značný význam pro hospodářský rozvoj měla výstavba železnice Frýdlant nad Ostravicí - Bílá, jejíž výstavba proběhla od roku 1905 do roku 1908. Byla náročnou stavbou v horském členitém terénu, spojila horské samoty se světem, přispěla především ke zlepšení dopravy dříví a podpořila také rozvoj turistiky. V létech 1908 - 1910 byla zřízena také úzkokolejná lesní dráha pro dopravu, která umožnila dopravu z Mezivodí na Bílou a v další fázi z Bedřichova klauzu na Mezivodí. Úzkokolejka byla využívána až do roku 1947.

Území obce bylo vzhledem k pohraniční poloze vždy provázeno pohnutým děním. Bylo tomu tak při osídlování území, ale i v době 2. světové války, kdy v celé oblasti lesnatých Beskyd byly podmínky pro partyzánský odboj.

Samostatnost obce Bílá je od roku 1951. V tomto roce byla postavena budova pro středisko pracujícího dorostu, nynější Střední odborné učiliště lesnické.

Místní kronika uvádí jako významné události etapy elektrifikace obce a asfaltování státní silnice z Hlavaté až po rozcestí v Černé (r. 1953).

Významnou změnou byla výstavba údolní nádrže Šance. V roce 1965 byla poslední jízda na trati Ostravice - Bílá, která stavbě přehrady musela ustoupit. Přehrada jen zvýšila vodohospodářský význam oblasti tím, že je významnou zásobárnou vody pro Ostravsko.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Bílá

Počasí meteostanice Morávka

Vzdálenost meteostanice od obce Bílá: 9 km

Poslední data: 23.4.2024 19:50

Umístění: 932 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Morávka

Teplota
0,5
°C
Zdánlivá teplota
-1,5
°C
Rosný bod
0,4
°C
Vlhkost
100,0
%
Denní srážky
3,3
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1014,4
hPa
Směr větru
S
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Morávka

Dnes
-3/7
°C
Zítra
0/3
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Bílá se také nachází

Staré Hamry

Staré Hamry

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 3 km (S)
Počet obyvatel: 570

/ / / / / / / / /
Rozhledna Čarták

Rozhledna Čarták

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/ / /
Ski Areál Mečová

Ski Areál Mečová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/ / / / /
Rozhledna Miloňová

Rozhledna Miloňová

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 11 km (JZ)

/ / / / /
Ski areál Machůzky

Ski areál Machůzky

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 13 km (JZ)

/ /
Stezka Valaška

Stezka Valaška

Kraj: Moravskoslezský
Vzdálenost: 15 km (Z)

/ / / / / / / / / / / /
Ski areál Karolinka

Ski areál Karolinka

Kraj: Zlínský
Vzdálenost: 18 km (JZ)

/

Reklama
Víte že?

Hrad Štramberk

Hrad Štramberk je ve vzdušné vzdálenosti 29 km od obce Bílá?

Romanticky upravená zřícenina hradu Štramberk stojí na vrcholu Zámeckého kopce ve stejnojmenném městečku blízko Kopřivnice.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Aquapark Frenštát pod Radhoštěm

Aquapark Frenštát pod Radhoštěm je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Bílá?

Aquapark Frenštát pod Radhoštěm je v provozu pouze v letní sezoně a nabízí široké možnosti zábavy. Největším lákadlem celého aquaparku je hlavní bazén s rozlohou 1 049 m2 a proměnlivou hloubkou od 90 až do 190 cm,

Nejvyšším bodem v Moravskoslezském kraji je Praděd (1 491 m n.m.) v pohoří Jeseníky, nejnižším bodem je soutok řek Odry a Olše (195 m n.m.).

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Bílá snížil o 38?

Název obce Bílá se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 3x?

Název obce Bílá v jednotlivých krajích: Jihočeský: 1x, Liberecký: 1x, Moravskoslezský: 1x.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Frýdek-Místek

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Frýdek-Místek s 52 848 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 27 km?

Město na soutoku Ostravice a Morávky, vzniklo spojením dvou samostatných měst – moravského Místku a slezského Frýdku. Statutární město Frýdek-Místek je pro svou geografickou polohu nazýváno též Bránou Beskyd.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Ke dni 26.3.2021 žilo v Moravskoslezském kraji 1 162 841 obyvatel, z toho 570 091 mužů a 592 750 žen?

Minizoo Aqua Terra Štramberk

Minizoo Aqua Terra Štramberk je ve vzdušné vzdálenosti 29 km od obce Bílá?

Expozice Aqua Terra ve Štramberku funguje jako součást zařízení pro chov a odchov akvarijních a terarijních zvířat, pěstování kaktusů a tropických rostlin.
Je provozována od dubna roku 2003 Markem Jeřábkem a jeho rodinou.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 52 km od obce Bílá?

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou v Hranickém krasu. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Skiareál Bílá

Lyžařský areál v Bílé v Beskydách se nachází v údolí řeky Bílá Ostravice.

Reklama