Památky a zajímavosti Toužim

Historická zástavba města Toužimi má status městské památkové zóny. Jádrem zóny je středověká část města vymezená hradbami, s pravidelnou uliční sítí a parcelací, se zajímavým funkčním členěním parcel a zástavby, mnoho domů obsahuje pozdně gotická jádra.
Areál zámku
Areál Janův zámek se skládá z Horního hradu založeného ve 13. století, v minulosti několikrát přebudovaného, a to v 15., 17. a 19. století. Další je tzv. Nový zámek z 16. století, přestavěný v 19. století. Součástí jsou i další objekty a hradební zeď.
Zámek Toužim
Městská radnice čp. 35
V jádru pozdně gotická stavba prošla řadou přestaveb po požárech v l. 1620, 1652, 1752 a 1872 a úpravami ve 20. století, v r. 2004 částečně obnovena původní klasicistně-empírová podoba. Nad vstupem do mázhausu kamenná znaková deska z doby po roce 1500. V severní části přízemí dochována starší klenutá černá kuchyně a komora, plochostropá místnost s nadokenní arkádou. Dva sklepy, starší gotický, s předsíní a vězeňskou kobkou, je pod severním traktem. Původně vysoká sedlová střecha s věžičkou byla odstraněna po požáru v r. 1872.
Městská kašna
Kamenná kašna z pol. 18. stol. byla upravená kolem r. 1930 (původní sloup se dvěma mísami kulovitého tvaru nahrazen historizujícím pylonem, dílo místního sochaře K. Fuchse). Původní dřevěná kašna stála v horní části náměstí. Přívod vody zajišťovalo dřevěné potrubí tzv. „městského vodovodu" z Rourového rybníku (leží ve směru na Kosmovou). Další menší dřevěné kašny byly v obou obecních pivovarech, v dnešní ulici Družstevní a Pod brankou. Starý vodovod sloužil až do 1912, kdy byl vybudován moderní tlakový vodovod s vodojemem nad Kosmovou.
Sousoší mariánského (morového) sloupu
Barokní sloup se sochou Panny Marie s Ježíškem pochází z r. 1705 (datace nad a pod výklenkem podstavce sloupu), čtveřice soch světců, sv. Josef (jihozápad), sv. Florián (jihovýchod), sv. Jan Nepomucký (severovýchod), sv. Jan Křtitel (severozápad) je zřejmě o něco mladšího původu. Na železných konzolách podstavců byly umístěny lucerny.
Areál farního děkanského kostela Narození Panny Marie
Původní pozdně gotická stavba chrámu, upravovaná po požárech města, byla barokně přestavěna v letech 1738–1742 stavitelem Johannem Schmiedem z Útviny a obnovená po požárech r. 1774–1778 a 1872. Z původní stavby zachována severní gotická věž a při ní vybudovaná barokní boční kaple Krista Trpitele z r. 1699. Vybavení kostela je převážně novodobé. V interiéru nástěnné malby J. J. Kramolína z r. 1778 – iluzivní hlavní a dva boční oltáře (sv. Jana Nepomuckého, a sv. Floriána).
Tzv. „stará" fara čp. 64/65 je objekt pozdně gotického založení sklepy přízemí upravovaný v následných obdobích stejně jako sousední objekt školy čp. 8. Při faře stavba bývalé márnice, dnes kaple Olivetské hory.
Nový obecní pivovar čp. 69
V jádru pozdně gotický objekt prošel řadou přestaveb. V podzemí se dochovaly rozsáhlé pivovarské sklepy s vodními cisternami z 15. století.
Starý obecní pivovar čp. 72
Vznikl na počátku 16. stol. přestavbou dvou měšťanských domů. V podzemí dochovány původní rozsáhlé pozdně gotické sklepy zaniklého domu a novostavby pivovaru, přístupné mimo jiné i z vnější strany městských hradeb, otvorem s lomeným obloukem, dnes zazděným.
Děkanství (nová fara) čp. 19
Barokní novostavba vybudovaná v l. 1738-42 podle plánů útvinského stavitele Johanna Schmieda. Ohradní zeď byla součástí opevnění předměstí z počátku 17. stol.
Hradební zeď
Zbytky městské hradební zdi z 15. století u kostela. Před ní archeologicky zjištěny stopy po parkánové zdi a hradebním příkopu.
Steinbachův dům čp. 51
V jádru pozdně gotická stavba přestavěná a rozšířená v 17. stol. o sousední dům čp. 50 byla městskou rezidencí A. Steinbacha z Kranichštejna. Kamenný portál z r. 1657 přenesen v r. 1927 na hrad Loket.
Dům čp. 58
Ojediněle dochovaný příklad pro Toužim typické šířkové dispozice středověkého měšťanského domu. V přízemí místnost s profilovaným renesančním vstupním portálkem a mázhaus (vstupní síň), zaklenuté valenými klenbami s výsečemi, černá kuchyně, plochostropá síň a komora. V jádru pozdně gotická stavba (sklep a přízemí), upravovaná zejména po požárech města a modernizovaná ve 20. století. Sklepy zasypány. V zadní části parcely je patrná část obnovené hradební zdi města z 15. století.