Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Břeclav
Správní obvod:Břeclav
GPS souřadnice:48.740693N, 16.754991E
Nadmořská výška:192 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1193 (829 let)
Katastrální výměra:4 785 ha
Počet obyvatel:3 483
PSČ:691 42
Adresa URL:www.valtice.eu

Části obce Valtice: Úvaly

Památky a zajímavosti Valtice

Valtice nabízí nejen nepřeberné množství historických památek a turistických zajímavostí, ale také zážitků v oblasti vinařské turistiky, několik desítek vinných sklepů a spousty vyškolených sommeliérů či sklepiérů, kteří jsou milovníkům a znalcům vína ve Valticích neustále k dispozici.


Zámek

Nejpozoruhodnější architektonickou stavbou a dominantou města Valtice je bezesporu ZÁMEK, jedna z nejrozsáhlejších světských barokních staveb na Moravě. Byl vybudován nedaleko někdejšího středověkého hradu, připomínaného již ve 12. století. Ve 13. století byl valtický hrad známým dějištěm rytířských turnajů a soutěží minnesängerů.

Zámek byl několikrát přestavován. Místnosti jsou bohatě zdobeny zlacenými štukami a překrásnými malbami. Je zde také významná sbírka středoevropského barokního malířství. Interiéry prvního patra kdysi sloužily jako reprezentační a svou honosností soupeřily s vybavením císařských rezidencí ve Vídni.

Z hlediska uměleckého zpracování je velmi pozoruhodná i zámecká kaple. Má bohatou štukovou a malířskou výzdobu, podlaha je vykládaná bílým a černým mramorem. Pro svou jedinečnou akustiku bývá kaple využívána pro pořádání komorních koncertů.

Zámecký park byl založen v roce 1727 a budován podle návrhů D. Girarda. Začátkem 19. století byla zahrada rozšířena a přebudována v přírodně krajinářský park s dalekými průhledy. Park má rozlohu 14,6 ha a roste v něm 22 druhů jehličnanů a 63 druhů listnáčů.


Druhou nejvýznamnější historickou stavbou ve městě Valtice je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. V letech 1631–1671 jej nechal postavit kníže Karel Eusebius z Lichtenštejna. Tato raně barokní stavba, která udivuje svou velikostí, byla vybudována na místě staršího chrámu staviteli J. Carlonem, G. G. Tencallou a O. Ernou. V roce 1638 se kopule kostela zřítila. Stěny a klenby jsou bohatě vyzdobeny štukovými výjevy.

Nedaleko kostela se nachází morový sloup. Je zdoben čtyřmi sochami, které směřují na všechny světové strany.


Uprostřed valtického náměstí stojí od roku 1816 kašna s pískovcovou sochou dívky ve staroněmeckém kroji.

Novorenesanční radnice z roku 1887 má pozoruhodnou obřadní síň zdobenou krásnými štukami.


Dalším významným komplexem zdejší barokní architektury je klášter Milosrdných bratříkostelem sv. Augustina a řádovou nemocnicí. Základní kámen pro stavbu konventu byl položen 17. července 1662 Karlem Eusebiem z Liechtensteinu a jeho manželkou Beatrix. Současně v této době došlo i k rozšíření původního špitálu na 12 lůžek. V roce 1668 byl položen základní kámen pro kostel sv. Augustina. Dokončení chrámu je datováno do roku 1670, ale stavba byla v roce 1673 ještě doplněna dvěma nízkými kostelními věžemi, které pak v roce 1873 byly knížetem Janem II. z Liechtensteinu zvýšeny o 12 m a opatřeny barokními báněmi. V konventní kvadratuře je umístěna socha sv. Jana z Boha z roku 1715 jako poděkování za záchranu Valtic před morem. Stálý nedostatek nemocničních lůžek vedl knížete Jan II. z Liechtensteinu k rozhodnutí, že je třeba vybudovat novou nemocnici. Základní kámen k ní byl položen 31. července 1890. V roce 1949 byla nemocnice Milosrdných bratří zestátněna a bratřím odebrána.

Na původním rozhraní cest lednické a břeclavské byl umístěn kříž ze zrušeného hřbitova tzv. malá Kalvárie. Kamenný kříž zdobí barokní sochy Panny Marie a sv. Jana z roku 1760. 

Mezi členy řádu milosrdných bratří bylo mnoho osobností, které vynikaly jako lékaři, vědci i historikové. Nejporozuhodnější osobností byl však R. P. Norbertus Boccius (1729–1806), profesor anatomie, chirurgie a botaniky, ředitel chirurgicko-ošetřovatelské školy, převor a později i provinciál řádu. Je autorem mnoha spisů z oboru botaniky, z nichž nejpozoruhodnějším je herbář – čtrnáctisvazkové dílo „Liber regni vegetabilis" (1777–1790), které patří k unikátům v celé Evropě a odborníky jsou velmi ceněny.


Lednicko-valtický areál

Ve Valticích a jejich nejbližším okolí nechali Lichtenštejni postavit ojedinělé romantické stavby:

  • Belvedér – empírový zámeček z let 1802–1806 podle návrhu J. L. Hardmutha. Stojí uprostřed bývalé bažantnice na severním okraji města Valtice. Byl využíván akademií věd, je veřejnosti nepřístupný.
  • Kolonáda na Rajstně – vyhlídkový objekt stojící na vrchu Homole cca 1,5 km jihozápadně nad městem. Byl postaven v letech 1817–1823 stavitelem J. Popellackem podle vzoru Schönbrunnské kolonády. Panoramatický výhled od Mikulova přes Pavlovské vrchy na lužní lesy u Lednice až po luhy na Moravském poli.
  • Rendez-vous (Dianin chrám) – romantická stavba v podobě římského triumfálního oblouku vybudovaná v letech 1810–1812 podle návrhu J. L. Hardmutha v lesích asi 1,5 km východně od zámku Valtice.
  • Svatý Hubert – romantická novogotická kaple se třemi arkádami uprostřed parkově upravené paseky, zaklenutá síťovou klenbou, postavená v roce 1855 podle návrhu J. Wingelmüllera asi 3 km severovýchodně od zámku Valtice

Tipy na výlet v obci Valtice a jejím okolí.

Reklama

V okolí obce Valtice se také nachází

Břeclav

Břeclav

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 23 965

/ /
Hlohovec

Hlohovec

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 1 272

/
Lednice

Lednice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 2 150

/
Nejdek

Nejdek

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Poštorná

Poštorná

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Sedlec

Sedlec

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (SZ)
Počet obyvatel: 852

/
Úvaly

Úvaly

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 4 km (Z)

Zámek Valtice

Zámek Valtice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 0 km (J)

/ /
Zámek Lednice

Zámek Lednice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)

/
Janův hrad

Janův hrad

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Zámek Břeclav

Zámek Břeclav

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)

/ /
Zámek Mikulov

Zámek Mikulov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 11 km (SZ)

/ /
Rozhledna Maják

Rozhledna Maják

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 14 km (S)

/
Rozhledna Dalibor

Rozhledna Dalibor

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 14 km (S)

/ /

Reklama
Víte že?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Jihomoravském kraji 1 197 651 obyvatel, z toho 589 553 mužů a 608 098 žen?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 86 dřevěných kostelů a kaplí celé České republiky?

Jediná svého druhu je Střední vinařská škola Valtice, jejíž součástí je i zahradní centrum, pálenice, lihovar či zemědělské muzeum.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Druhy pozemků - statistika

Ke dni 31.12.2018 bylo v Jihomoravském kraji evidováno 18 291 ha vinic, 8 419 ha ovocných sadů, 201 642 ha lesních pozemků a 15 686 ha vodních ploch?

Na portále Místopisy.cz jsou komplexní informace o všech městech a obcích ČR, kterých je v současnosti celkem 6 258?

Valtice nejsou jen historická krajinná památková zóna Lednicko-valtického areálu, ale především jsou městem vína. Dobrého vína. Tady se tradice výroby vína předává z pokolení na pokolení již hezkou řádku let.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Velká Javořina (970 m)

Velká Javořina (970 m) je ve vzdušné vzdálenosti 69 km od obce Valtice?

Hora Velká Javořina se tyčí v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí.

Lyžařský vlek Němčičky

Lyžařský vlek Němčičky je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Valtice?

Areál lyžařského vleku Němčičky je nejníže položeným areálem ve střední Evropě a leží zhruba 8 km jižně od města Klobouky u Brna.

Název obce Valtice se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Valtice snížil o 61?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 270 zámků, hradů a zřícenin celé České republiky?

V centru Lednicko-valtického areálu byla vybudovaná jedinečná bylinková zahrada s více než 300 druhy bylin.

Ke dni 31.12.2016 měl Jihomoravský kraj rozlohu 7 188 km2 a hustota osídlení činila 164 obyvatel na 1 km2?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Břeclav

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Břeclav s 23 965 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 9 km?

Břeclav je město ležící zhruba 50 km jihovýchodně od Brna na řece Dyji, poblíž hranic s Rakouskem a Slovenskem.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Rozhledna Minaret v Lednici

Rozhledna Minaret v Lednici je ve vzdušné vzdálenosti 9 km od obce Valtice?

Ve známém Lednicko-valtickém areálu, cca 2 km severně od Lednice, stojí zděný minaret sloužící dnes jako rozhledna. Minaret, také tzv. Turecká věž, nechal postavit kníže Alois I. Josef z Liechtensteinu

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již více jak 380 rozhleden celé České republiky?

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Zámek Valtice

Barokní zámek Valtice se nachází v moravském městě Valtice v okrese Břeclav. Od roku 1995 je chráněn jako národní kulturní památka ČR a v roce 1996 byl zapsán v rámci Lednicko-valtického areálu na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejčastější jména ve správním obvodu Břeclav jsou: Marie (1 811x), Jan (1 638x), Petr (1 454x), Jana (1 414x), Josef (1 387x), Jiří (1 234x), Anna (1 133x), František (1 024x), Pavel (996x), Jaroslav (980x), Tomáš (925x), Martin (918x), Miroslav (894x), Zdeněk (862x), Ludmila (847x)?

Od května 2013 je nedaleko Valtic otevřena nevšední Stezka bosou nohou, která je v České republice raritou. Návštěvníci se můžou projít bosi po kůře, šiškách, písku, kamenech...

Ke dni 31.12.2016 bylo v Jihomoravském kraji 673 obcí, z toho se statutem města 49?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Na portále Místopisy.cz jsou dohledatelné všechny podobce, osady a městské části, spadající pod dané města a obce?

Dnes má svátek Bohuslava a ve správním obvodu obce Břeclav se toto jméno vyskytuje přibližně 23x?

Dřevěný kostel v Blansku

Dřevěný kostel v Blansku je ve vzdušné vzdálenosti 69 km od obce Valtice?

Dřevěný kostelík Církve československé husitské v Blansku je evidován v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Břeclav jsou: Osička (321x), Osičková (312x), Tučková (210x), Tuček (188x), Svoboda (173x), Uhrová (168x), Nešpor (167x), Uher (166x), Bartošová (163x), Nešporová (158x), Konečná (158x), Svobodová (148x), Bartoš (148x), Konečný (145x), Helešic (128x)?

Lednicko-valtický areál má rozlohu 283,09 km2. Tento krajinný celek je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě, možná i na světě a je zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Reklama