Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Břeclav
Správní obvod:Mikulov
GPS souřadnice:48.837040N, 16.492737E
Nadmořská výška:173 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1276 (749 let)
Katastrální výměra:1 688 ha
Počet obyvatel:1 273
PSČ:691 82
Adresa URL:www.novosedly.eu

Památky a zajímavosti Novosedly

Na novosedelské návsi stojí kostel který je zasvěcen patronu strádajících a nemocných sv. Oldřichovi. Je to jedna z mála původních románských církevních staveb na okrese Břeclav. Kostel obklopený dnes již vzroslými stromy. Původní románská fáze je sice skryta pod pozdějšími úpravami gotickými i mladšími, přesto je možno v půdním prostoru spatřit románská okna, která zde byla odkryta při památkové obnově chrámu v roce 1946. Ve stěnách kostela jsou dochovány románské kvádříky a další stavební prvky jak v původní poloze tak sekundárně použité při pozdějších přestavbách.

K dalším památkově chráněným objektům v obci patří zajímavý toskánský sloup s Madonou z konce 17. století na návsi, který byl restaurován v roce 1992, a dále dvě kapličky pravděpodobně z přelomu 17. a 18. století a dvoje boží muka.

Tipy na výlet v obci Novosedly a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Novosedly

Počasí meteostanice Vlasatice

Vzdálenost meteostanice od obce Novosedly: 12 km

Poslední data: 17.12.2025 18:51

Umístění: 200 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Vlasatice

Teplota
0,7
°C
Zdánlivá teplota
-1,4
°C
Rosný bod
-0,2
°C
Vlhkost
92,8
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1027,0
hPa
Směr větru
JZ
Rychlost větru
0,0
m/s
Nárazový vítr
0,0
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Vlasatice

Dnes
0/2
°C
Zítra
1/4
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Novosedly se také nachází

Bavory

Bavory

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (V)
Počet obyvatel: 428

/
Březí

Březí

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 6 km (V)
Počet obyvatel: 1 767

/
Brod nad Dyjí

Brod nad Dyjí

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 5 km (SV)
Počet obyvatel: 546

/
Dobré Pole

Dobré Pole

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 445

/
Dolní Dunajovice

Dolní Dunajovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 1 679

/
Drnholec

Drnholec

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (S)
Počet obyvatel: 1 795

/
Hrabětice

Hrabětice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (JZ)
Počet obyvatel: 899

/
Hrušovany nad Jevišovkou

Hrušovany nad Jevišovkou

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 3 293

/
Jevišovka

Jevišovka

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (JZ)
Počet obyvatel: 683

/
Litobratřice

Litobratřice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 488

/
Nový Přerov

Nový Přerov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 3 km (J)
Počet obyvatel: 348

/
Pasohlávky

Pasohlávky

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 757

/
Perná

Perná

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 782

/
Pravice

Pravice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 368

/
Šanov

Šanov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 1 659

/
Troskotovice

Troskotovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 743

Zámek Drnholec

Zámek Drnholec

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 2 km (S)

/ / / / / /
Zámek Vlasatice

Zámek Vlasatice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 11 km (S)

/
Zámek Mikulov

Zámek Mikulov

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 11 km (V)

/ / / /
Zámek Břežany

Zámek Břežany

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 12 km (Z)

/ / /
Zámek Miroslav

Zámek Miroslav

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 18 km (SZ)

/ /
Rozhledna Dalibor

Rozhledna Dalibor

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 19 km (V)

/
Zámek Lechovice

Zámek Lechovice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 19 km (Z)

/
Zámek Bohutice

Zámek Bohutice

Kraj: Jihomoravský
Vzdálenost: 20 km (SZ)


Reklama
Víte že?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Single trail Moravský Kras

Single trail Moravský Kras je ve vzdušné vzdálenosti 59 km od obce Novosedly?

Singletrail Moravský kras je síť úzkých přírodních stezek pro horská kola v Moravském krasu. Stezky jsou rozděleny do tří okruhů, které jsou vhodné pro všechny úrovně jezdců.

Ke dni 30.9.2024 bylo v Jihomoravském kraji 1 227 503 obyvatel?

Labe - jedna z hlavních středoevropských řek s povodím zasahujícím do čtyř zemí (Německa, České republiky, Rakouska a Polska) vzniká soutokem mnoha pramenných potoků v Krkonoších na severu České republiky?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejvyšším bodem v Jihomoravském kraji je hora Čupec (819 m n.m.), okres Hodonín, nejnižším bodem je soutok řek Moravy a Dyje (150 m n.m.).

Zámek Valtice

Zámek Valtice je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Novosedly?

Barokní zámek Valtice se nachází v moravském městě Valtice v okrese Břeclav. Od roku 1995 je chráněn jako národní kulturní památka ČR a v roce 1996 byl zapsán v rámci Lednicko-valtického areálu na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejčastější jména ve správním obvodu Mikulov jsou: Marie (551x), Jan (520x), Josef (503x), Jiří (467x), Petr (451x), Jana (434x), Miroslav (368x), Anna (356x), Pavel (348x), František (328x), Jaroslav (305x), Martin (297x), Tomáš (292x), Zdeněk (278x), Milan (250x)?

V České republice je přes 2000 hradů, zřícenin a zámků? Je to jedna z největších koncentrací hradů na území jednoho státu.

Zámek Mikulov

Zámek Mikulov je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Novosedly?

Na jižních výběžcích vápencových Pavlovských vrchů (Pálavy) leží zámek Mikulov. Stojí na skalnatém kopci zvaném Zámecký vrch a tvoří jednu z dominant města.

Název obce Novosedly se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 7x?

Název obce Novosedly v jednotlivých krajích: Středočeský: 1x, Jihočeský: 3x, Plzeňský: 1x, Karlovarský: 1x, Jihomoravský: 1x.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Novosedly zvýšil o 126?

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Mikulov jsou: Svoboda (89x), Svobodová (85x), Nováková (49x), Konečná (39x), Veselý (37x), Novotný (37x), Novotná (33x), Němec (32x), Blahová (32x), Veselá (31x), Růžička (31x), Zeman (30x), Němcová (30x), Novák (30x), Daniel (30x)?

V České republice je v provozu 87 letišť? Šest z nich je mezinárodních a čtyři vojenské.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Velká Javořina (970 m)

Velká Javořina (970 m) je ve vzdušné vzdálenosti 87 km od obce Novosedly?

Hora Velká Javořina se tyčí v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí.

Brno-Střed

Nejbližší obec nad 50 000 obyvatel je Brno-Střed s 86 685 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 41 km?

Brno-střed je jednou z 29 městských částí statutárního města Brna. Městská část se rozkládá zhruba uprostřed města po obou březích řeky Svratky západně od řeky Svitavy a svým územím se do určité míry kryje s územám města Brna v letech 1850-1919

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Rozhledna U křížku

Rozhledna U křížku je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Novosedly?

Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky stojí ve viniční trati U Křížku (217 m n. m.) nad městysem Drnholec.

Dnes má svátek Daniel a ve správním obvodu obce Mikulov se toto jméno vyskytuje přibližně 55x?

Reklama