Aplikace Místopisy.cz
Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?
Kraj: | Vysočina |
Okres: | Žďár nad Sázavou |
Správní obvod: | Nové Město na Moravě |
GPS souřadnice: | 49.667230N, 16.202549E |
Nadmořská výška: | 515 m n. m. |
První pís. zmínka: | rok 1269 (756 let) |
Katastrální výměra: | 907 ha |
Počet obyvatel: | 194 |
PSČ: | 592 42 |
Adresa URL: | www.borovnice-zr.wz.cz |
Vzdálenost meteostanice od obce Borovnice: 10 km
Poslední data: 15.6.2025 17:30
Umístění: 680 m.n.m
Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz
Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz
Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz
Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?
Nejčastější jména ve správním obvodu Nové Město na Moravě jsou: Marie (797x), Josef (622x), Jiří (589x), Jana (531x), Jan (481x), Petr (474x), Jaroslav (446x), Pavel (428x), František (402x), Martin (353x), Zdeněk (308x), Věra (308x), Miroslav (296x), Hana (294x), Tomáš (284x)?
Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.
Labe - jedna z hlavních středoevropských řek s povodím zasahujícím do čtyř zemí (Německa, České republiky, Rakouska a Polska) vzniká soutokem mnoha pramenných potoků v Krkonoších na severu České republiky?
Nejvyšším bodem v kraji Vysočina je hora Javořice (837 m n.m.), Jihlavské vrchy, nejnižším bodem je hladina řeky Jihlava (239 m n.m.).
Nejčastější příjmení ve správním obvodu Nové Město na Moravě jsou: Dvořák (145x), Novotná (139x), Janů (139x), Dvořáková (137x), Novotný (124x), Krejčí (118x), Sláma (117x), Svobodová (104x), Svoboda (98x), Slámová (97x), Dostálová (82x), Stará (81x), Dostál (80x), Starý (79x), Bukáček (69x)?
V České republice je v provozu 87 letišť? Šest z nich je mezinárodních a čtyři vojenské.
Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.
V České republice je přes 2000 hradů, zřícenin a zámků? Je to jedna z největších koncentrací hradů na území jednoho státu.
Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?
Dnes má svátek Vít a ve správním obvodu obce Nové Město na Moravě se toto jméno vyskytuje přibližně 61x?
Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.
Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.
Nejbližší obec nad 40 000 obyvatel je Pardubice s 81 818 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 51 km?
Krajské město Pardubice se rozkládá v Polabské nížině na obou březích Labe u soutoku s Chrudimkou. Je vzdáleno 104 km na východ od Prahy, přes 20 km jižně od Hradce Králové a okolo 10 km severně od Chrudimi.
Sloupsko-šošůvské jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 48 km od obce Borovnice?
Sloupsko-šošůvské jeskyně leží v severní části CHKO Moravský kras, nedaleko od města Blansko, na jižním okraji městečka Sloup. Jeskyně jsou významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny a další živočichové).
Název obce Borovnice se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části 5x?
Název obce Borovnice v jednotlivých krajích: Středočeský: 1x, Jihočeský: 1x, Královéhradecký: 2x, Vysočina: 1x.
Ke dni 30.9.2024 žilo v kraji Vysočina 517 664 obyvatel?
Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?
Hamzův park a arboretum je ve vzdušné vzdálenosti 27 km od obce Borovnice?
Park založil profesor MUDr. František Hamza v prvním desetiletí 20. století cíleně jako lesopark v severní části Českomoravské vrchoviny, v obci Luže-Košumberk, zhruba 12 km jihozápadně od města Vysoké Mýto.