Obecní znak
Základní informace
Kraj:Vysočina
Okres:Třebíč
Správní obvod:Třebíč
GPS souřadnice:49.129005N, 16.081910E
Nadmořská výška:398 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1125 (892 let)
Katastrální výměra:1 138 ha
Počet obyvatel:600
PSČ:675 54
Adresa URL:www.obecdalesice.cz

Památky a zajímavosti Dalešice

Na místě zaniklého kláštera vzniká na sklonku 16. stolení renesanční tvrz, která je přestavěna v polovině 18. století na barokní zámek. Je to jednopatrová budova čtvercového půdorysu a se zajímavou vstupní branou a přilehlým parkem tvoří i dnes pozoruhodný celek. V 80. letech minulého století byl zámek nákladně opraven pro potřebu JE Dukovany. Současný majitel hledá pro něj vhodné využití.
K zámku přiléhá farní kostel sv. Petra a sv. Pavla.. Za existence kláštera jej řeholní řád nejen spravoval, ale i různě stavebně upravoval. Kostel sestává z hlavní lodi a z přilehlé kaple, které jsou vzájemně propojené. V interiéru kostela byly odkryty vzácné nástěnné fresky od neznámého středověkého malíře. Od roku 1972 jsou ve věži, která je vysoká 41 metrů zavěšeny tři nové zvony. V roce 2006 prošel kostel generální opravou a je výraznou dominantou Dalešic.
Nad obcí u hřbitova stojí nově zrekonstruovaná kaple Svatého kříže, kterou v roce 1708 nechal postavit tehdejší majitel panství rytíř Leopold Odkolek. Pod kaplí je zbudována rodinná hrobka pozdějších majitelů z rodu Diller -Hessů.
Výraznou budovou je v Dalešicích škola. Byla postavena v roce 1903. Před ní je umístěna busta básníka Vítězslava Nezvala. Jeho otec zde byl řídícím učitelem a básník zde často pobýval.
Počátkem 17. století zde byl zbudován pivovar. Během své existence byl v držení mnoha různých majitelů. Až do roku 1977 se zde vařilo tradiční pivo známé pro svoji typickou chuť a říz. Pak bylo vaření piva zastaveno. Prostory pivovaru využil režisér Jiří Menzel a natočil zde v roce 1980 film „Postřižiny" dle literární předlohy Bohumila Hrabala. Opuštěný pivovar pak prožil období chátrání a devastace. Po zakoupení pivovaru současnými vlastníky dochází k jeho rozsáhlé rekonstrukci. Po 25 letech, v roce 2002, se podařilo obnovit vaření piva. V areálu byla zřízena pivovarská restaurace, kde je kromě stravování též možnost ochutnat několik druhů piva z místní produkce. Pro návštěvníky je připraveno ubytování hotelového i turistického typu a muzeum pivovarnictví.
Na samém sklonku II. světové války došlo k tragickému bombardování Dalešic, při kterém zahynulo 29 občanů a došlo k rozsáhlým materiálním škodám. Památník obětem obou světových válek se nachází v blízkosti školy. Na území obce najdeme i několik barokních soch.

Tipy na výlet v obci Dalešice a jejím okolí.

Reklama

Fatal error: Cannot break/continue 1 level in /web/web/meteo-pocasi.cz/www/weather/index.php on line 542