Obecní znak
Základní informace
Kraj:Plzeňský
Okres:Plzeň-jih
Správní obvod:Nepomuk
GPS souřadnice:49.506304N, 13.735286E
Nadmořská výška:514 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1414 (605 let)
Katastrální výměra:3 040 ha
Počet obyvatel:683
PSČ:335 01
Adresa URL:www.mladysmolivec.cz

Části obce Mladý Smolivec: Budislavice, Dožice, Radošice, Starý Smolivec

Historie obce Mladý Smolivec

"Hospodářské centrum"
Pět sdružených vsí bylo po dlouhou dobu typickými poddanskými sídly. Žádná z nich nebyla nikdy dominantní ostatním. Jejich seskupení je odrazem novodobé potřeby vyplývající ze změny charakteru zemědělské výroby.
Mezi léty 1950 až 1960 se pod vlivem konkrétních osob a okolností soustředilo organizační centrum nového zemědělského hospodářského celku do Mladého Smolivce. Sloučení samosprávy umožnilo soustředění větších prostředků při investičních i společenských akcích.
Prehistorie
Ze zpráv o osídlení Podbrdska a Brdského pohoří budeme popisovat pouze doklady o slovanském osídlení. Ve vyčerpávajícím díle badatele Bedřicha Dubského "Pravěk Jižních Čech" je mnoho nálezů, které dokumentují slovanská hradiště a pohřby v povodí Lomnice a Skalice již v 7.stol. Jmenovitě je uvedeno naleziště v nedalekých Kocelovicích a mohyly budislavské poblíž cesty k Přebudovu a v Mladém Smolivci, prozkoumané Hykešem a Siblíkem. Početnější a pojmenovaný kmen Božešiců z Počápel u Březnice odvozuje badatel Pekař z Listiny vyšehradské z 9. stol., kde jsou vyjmenovány staré české kraje. Geografické hranice tohoto kmenového území jsou vymezeny tokem Úslavy, vrcholem Třemšína až k řece Vltavě. Na jihu pak zahrnuje Blatensko, Strakonicko až po Písek. Někteří badatelé předpokládají spřízněnost tohoto rodu se Slavníkovci.
Roztroušené obyvatelstvo v brdské krajině a na jihu Čech bylo reprezentováno hradem Prácheň s křesťanským kostelíkem sv. Klimenta, ležícím na kopci poblíž dnešních Horažďovic. Založen byl dle pověsti knížetem Bořivojem I.
Můžeme tedy soudit, že osídlování Podbrdska postupovalo pozvolna, zatímco ve Středních čechách už přemyslovská knížata řešila vznik Českého státu a s tím související vztahy vzájemné i mezinárodní. Také na západním okraji Brd už stará Plzeň fungovala jako město se složitou společenskou strukturou. Za prokázané lze rovněž pokládat, že kmen Buziců postupně osidloval podbrdskou oblast proti proudu říčky Vlčavy. Ovládli postupně celý prostor mezi Březnicí, Rožmitálem, přes Teslíny až po Poříčí, které založili jako ves. Dalimilova kronika již vypráví, jak příslušník jejich rodu Dětřich získal erb s kančí hlavou.
Dochované písemné záznamy z pozdější doby pak útržkovitě zachycují jednotlivé představitele jako pány z Rožmitálu - Jaroslava z let 1193, jeho syny Budislava a Heřmana (v letech 1257 a 1274). Písemně je rovněž doloženo, že Rožmitálští roku 1239 prodali ves Poříčí a přilehlé okolí klášteru Kladruby, a to skoro 60 roků před založením nové Plzně.
Jméno Budislava z Rožmitálu zajímavě rezonuje se vsí Budislavice. Navíc i další Budislav (syn Protivův) prokazatelně držel tvrz a ves Čížkov ještě v letech 1310 - 1318.
Třemšín
Zvlášť významná je pro nás historie hradu Třemšín. Pánům z Třemšína náš region, nebo alespoň jeho část, nesporně patřil. Výstavba hradu je datována do doby kolem roku 1200. Bohužel jména jeho vlastníků nejsou dlouho písemně doložena. První známý pán na Třemšíně je až Beneš z Třemšína, který zde pobýval v roce 1349. Po něm následovali Hroch (1389) se syny Jodokem a Heršem. Roku 1398 přikoupili k Třemšínu ves Zámlýní. Koncem 14.st. je citován Diviš z Třemšína. Po jeho smrti nastává chaotický vývoj. Král Václav IV. daroval panství jako odúmrť Janu Zajíci. Pak se znovu objevuje původní majitel Jodok. Následuje další majitel Hroch z Maršovic. V době husitské revoluce znovu sedí na Třemšíně Jan Zajíc zanícený odpůrce kalicha, ten vyhlašuje válku hnutí podobojí. Odplaty se dočkal r.1424, když husité hrad dobili a zpustošili. Poslední zpráva udává Mikuláše Vepře pána Třemšínského jako patrona kostela hvožďnského v letech 1436 - 1446. Pak už hrad nebyl obýván. Noví majitelé se usídlili na Rožmitále. O okrajové vsi i lesy se podělili sousedé. Petr Zmrzlík pán ze Lnář určitě nebojoval v husitském vojsku (1427 před Plzní) zbytečně. Rychle se orientoval, 28.11.1455 se připojil k Lize zelenohorské proti Jiřímu z Poděbrad. Kromě mnoha vsí získal v té době i Budislavice a Dožice.
Zpustlý hrad Třemšín se pokusil obnovit Zdeněk Lev z Rožmitálu roku 1528. Získal povolení krále Ferdinanda I. ,ale z finančních důvodů ze záměru sešlo. Naopak zadlužené panství rožmitálské musel prodat Floriánu Grispekovi. Ti vedli dlouhé spory se sousedy o hranice panství. Třemšínu se nevěnovali. Za svoji účast ve stavovském povstání jim po Bílé Hoře byl zabaven veškerý majetek. Ferdinand II. daroval panství r.1623 pražskému arcibiskupství. Osud hradu Třemšína byl dokonán po roce 1793, kdy se stal acibiskupem V.F.Salm. Velmi si oblíbil zdejší krajinu. Návrší Třemšína nechal v duchu romantismu upravit do parkové podoby. Hradní trosky byly odstraněny, vybudovány procházkové chodníky a altánky. Stromy bránící rozhledu vykáceny.
Stavovské povstání - bitva na Vraždě
Náboženský vliv hnutí podobojí přetrvával, fary v době předbělohorské drželi kněží kališní. Když se ujal po svém tchánovi Zdeňkovi ze Šternberka panství lnářského Volf Novohradský (po dlouhé době opět katolík), zjišťuje, že nejbližší katolický kněz je na Zelené Hoře nebo až ve Strakonicích děkan Martin. Ani v Blatné katolického kněze nebylo.
Konflikt českých stavů s císařem vyústil ve válečné střetnutí.
Těžké škody způsobené pohybem vojsk na českém území se přímo dotkly našeho regionu. Na starodávné obchodní komunikaci spojující Příbram a Březnici s bavorským Norimberkem, uprostřed prostoru mezi Starým Smolivcem, Radošicemi, Dožicemi, Budislavicemi a Mladým Smolivcem přepadlo dne 7.10.1620 v časných ranních hodinách 20 000 stavovských vojáků vedených K. Anhaltem vojska císařská, vedená generálem Buquoyem o počtu 16 000. Napadený však včas dostal zprávu, že se blíží české vojsko, vyhlásil poplach a ráno velmi časně se dal na ústup směrem k Zelené Hoře, aby se spojil s vojsky svého spojence Maxmiliána Bavorského.
Útočící české vojsko zastihlo už jen zadní oddíly císařských. V nelítostném střetnutí bylo na polích kolem návrší Stráž, na pastvišti dnes nesoucím jméno Vražda a na radošických lukách kolem potoka zabito asi dvě stě císařských vojáků.
Tehdy stával při potoce rybník a mlýn. Vypráví se, že voda v rybníku byla červená od krve nešťastníků, kteří si zde ošetřovali svá zranění. Mlynář jménem Koc, vyznáním kališník byl císařskými katolickými vojáky ubit a mlýn vypálen. Císařstí ve snaze ztížit své pronásledování zapálili i přilehlý les, dosud nesoucí jmeno Vypálený.
Během svého spěšného ústupu potkali ještě u Dožic kališnického kněze vracejícího se z kostelíka Na Kamýku do farního kostela budislavského. V lese Štědrý ho zabili potupnou smrtí a celé Budislavice jako doupě kacířské rovněž vydali ohni.
Mrtví vojáci byli pohřbeni na náhorní plošině poblíž návrší Stráž při cestě. Místo je označeno kamenným smírčím křížkem.
Stavovští po bitvě protivníka nepronásledovali.Císařští následující den založili požár v Poříčí, které od té doby nazýváme přídomkem Spálené. Poté v Plzni pacifikovali Mansfelda, který za úplatek 100 000 tolarů zradil české stavy v jejichž žoldu sloužil.
Rozhodující střetnutí na Bílé Hoře dne 8.11.1620 a jeho následky ovlivnili pak české dějiny na celá staletí.

První písemná zmínka je o něm z r.1414.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Mladý Smolivec

Počasí meteostanice Předmíř

Vzdálenost meteostanice od obce Mladý Smolivec: 3 km

Poslední data: 19.2.2019 16:35

Umístění: 492 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Předmíř

Teplota
7,3
°C
Zdánlivá teplota
2,6
°C
Rosný bod
0,5
°C
Vlhkost
62,5
%
Denní srážky
0,3
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1015,7
hPa
Směr větru
JV
Rychlost větru
3,8
m/s
Nárazový vítr
5,5
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Předmíř

Dnes
0/9
°C
Zítra
0/7
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Mladý Smolivec se také nachází

Bezděkovec

Bezděkovec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Březí

Březí

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 4 km (V)
Počet obyvatel: 70

/
Budislavice

Budislavice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 1 km (Z)

/
Čečovice

Čečovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Chloumek

Chloumek

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (J)

/
Chynín

Chynín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Čížkov

Čížkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 621

/
Čmelíny

Čmelíny

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 127

/
Dožice

Dožice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (SZ)

/
Dvorec

Dvorec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Hajany

Hajany

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)
Počet obyvatel: 124

/
Hornosín

Hornosín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (V)
Počet obyvatel: 74

/
Hradiště

Hradiště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 220

/
Hvožďany

Hvožďany

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 763

/
Kasejovice

Kasejovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 1 229

/
Kladrubce

Kladrubce

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Kocelovice

Kocelovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 143

/
Kotouň

Kotouň

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Leletice

Leletice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Liškov

Liškov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (Z)

/
Lnáře

Lnáře

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 684

/
Měrčín

Měrčín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Metly

Metly

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 2 km (V)

/
Mohelnice

Mohelnice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 63

/
Nezdřev

Nezdřev

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 101

/
Nová Ves

Nová Ves

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Nové Mitrovice

Nové Mitrovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 336

/
Oselce

Oselce

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 354

/
Planiny

Planiny

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (SV)

/
Podhůří

Podhůří

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Polánka

Polánka

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Pozdyně

Pozdyně

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Přebudov

Přebudov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Předmíř

Předmíř

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (JV)
Počet obyvatel: 314

/
Přešín

Přešín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Radošice

Radošice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (S)

/
Řesanice

Řesanice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (J)

/
Řiště

Řiště

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Roželov

Roželov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Sedliště

Sedliště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 104

/
Srby

Srby

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (Z)
Počet obyvatel: 161

/
Starý Smolivec

Starý Smolivec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (SV)

/
Tchořovice

Tchořovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 237

/
Tisov

Tisov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (V)

/
Tojice

Tojice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 96

/
Třebčice

Třebčice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 87

/
Újezd u Kasejovic

Újezd u Kasejovic

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Újezdec

Újezdec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (V)

/
Vacíkov

Vacíkov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Víska

Víska

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Vrčeň

Vrčeň

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 324

/
Zahorčice

Zahorčice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Zahorčičky

Zahorčičky

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Záhoří

Záhoří

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Zahrádka

Zahrádka

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Záhrobí

Záhrobí

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Zámlyní

Zámlyní

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Závišín

Závišín

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (V)

/
Železný Újezd

Železný Újezd

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Želvice

Želvice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Životice

Životice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (JZ)
Počet obyvatel: 46

Rozhledna Na Skále

Rozhledna Na Skále

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Skanzen Chanovice

Skanzen Chanovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 11 km (J)

/
Rozhledna Chanovice

Rozhledna Chanovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 11 km (J)

/
Zámek Blatná

Zámek Blatná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 14 km (JV)

/ /
Rozhledna Pětnice

Rozhledna Pětnice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 16 km (J)

/
Zámek Březnice

Zámek Březnice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 17 km (V)


Reklama
Víte že?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 370 rozhleden celé České republiky?

Zámek Blatná

Zámek Blatná je ve vzdušné vzdálenosti 14 km od obce Mladý Smolivec?

Jeden z našich nejstarších hradů, upravený později na zámek, stojí ve městě Blatná, na ostrově v toku řeky Lomnice (Úslavy), v kraji rybníků a někdejších bažin, řečených blata.

Název obce Mladý Smolivec se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 86 dřevěných kostelů a kaplí celé České republiky?

Příbram

Nejbližší obec nad 20 000 obyvatel je Příbram s 32 091 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 28 km?

Příbram patří ke známým královským horním městům. Rozkládá se na úpatí Brd, na říčce Litavce, zhruba 60 km jihozápadně od Prahy. Město má místní části Brod, Bytíz, Jerusalem, Jesenice, Kozičín, Lazec, Orlov, Příbram I, Příbram II, ...

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Mladý Smolivec snížil o 12?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Ke dni 31.12.2016 měl Plzeňský kraj rozlohu 7 649 km2 a hustota osídlení činila 76 obyvatel na 1 km2?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Dnes má svátek Patrik a ve správním obvodu obce Nepomuk se toto jméno vyskytuje přibližně 21x?

Na portále Místopisy.cz jsou komplexní informace o všech městech a obcích ČR, kterých je v současnosti celkem 6 258?

Přehrada Záskalská

Přehrada Záskalská je ve vzdušné vzdálenosti 33 km od obce Mladý Smolivec?

Vodní nádrž Záskalská na Červeném potoce nedaleko Komárova byla vybudována v roce 1959. Nádrž se nachází na severním okraji bývalého vojenského újezdu Brdy, maximální hloubka v ní činí 13,5 m a objem nádrže je 74 tis. m3.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Chráněná území

Ke dni 31.12.2015 bylo na území Plezeňského kraje evidováno: 1 národní park, 4 CHKO, 5 národních přírodních památek, 6 národních přírodních rezervací, 96 přírodních památek a 89 přírodních rezervací?

Ke dni 31.12.2016 žilo v Plzeňském kraji 578 629 obyvatel, z toho 286 667 mužů a 291 962 žen?

Ski Kvasejovice

Ski Kvasejovice je ve vzdušné vzdálenosti 54 km od obce Mladý Smolivec?

Ski areál Kvasejovice leží východně nedaleko města Sedlec-Prčice.

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 268 zámků, hradů a zřícenin celé České republiky?

Ke dni 31.12.2016 bylo v Plzeňském kraji 501 obcí, z toho se statutem města 57?

Nejčastější jména ve správním obvodu Nepomuk jsou: Václav (554x), Marie (472x), Josef (432x), Jan (351x), Jiří (341x), Jana (307x), Petr (234x), Pavel (230x), Jaroslav (217x), František (197x), Anna (185x), Martin (182x), Hana (176x), Miroslav (169x), Zdeněk (168x)?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Druhy pozemků - statistika

Ke dni 31.12.2017 bylo v Plzeňském kraji evidováno 1 768 ha ovocných sadů, 308 631 ha lesních pozemků a 12 268 ha vodních ploch?

Na portále Místopisy.cz jsou dohledatelné všechny podobce, osady a městské části, spadající pod dané města a obce?

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 51 km od obce Mladý Smolivec?

Koněpruské jeskyně leží ve středních Čechách 7 km jižně od Berouna v chráněném území CHKO Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn.

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Nepomuk jsou: Mašková (55x), Mašek (50x), Fiala (49x), Kubíková (46x), Fialová (43x), Kovář (41x), Černá (37x), Novák (36x), Kubík (33x), Nováková (32x), Černý (31x), Silovská (31x), Kovářová (31x), Trhlík (29x), Palacký (27x)?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Skanzen Chanovice

Skanzen Chanovice je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Mladý Smolivec?

Skanzen Chanovice – muzeum lidové architektury jihozápadních Čech představuje expozici jak dobových forem bydlení, zemědělskou činnost, tak i podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až do 20. století.

Reklama