Obecní znak
Základní informace
Kraj:Vysočina
Okres:Pelhřimov
Správní obvod:Pelhřimov
GPS souřadnice:49.428164N, 15.365521E
Nadmořská výška:613 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1226 (798 let)
Katastrální výměra:1 468 ha
Počet obyvatel:713
PSČ:394 05
Adresa URL:www.vyskytna.cz

Části obce Vyskytná: Branišov, Sedliště

Památky a zajímavosti Vyskytná

Kostel Jména Panny Marie je nejstarší budovou v obci. V roce 1290 jej založil biskup Tobiáš z Bechyně. Rok založení potvrzuje vytesaný letopočet v žulovém kvádru na kostele. Podle dekorace místních zvonů byl kostel zasvěcen sv. Mikuláši až později byl zřejmě znovu vysvěcena a nese  název Jména Panny Marie. Kostel byl postaven v gotickém stylu, z lomového kamene a kvádrů, zvenčí i zevnitř je zcela zachován. Budovu kostela tvoří jedna loď, jež je obdélníková, zesílená čtyřmi pilíři o jednom ústupku. Na jižní straně jsou tři goticky klenutá okna s původními kružbami. Na severní straně nejsou žádná okna ani opěrné pilíře. Presbytář je opřen pilíři o jednom ústupku a je trojboce uzavřen. Sakristie, která přiléhá k severní straně, byla původně románskou kapličkou. Je klenuta valenou klenbou s lunetami. Čelem k východu je zgotizované okénko, na němž jsou patrné románské zbytky. Vchod do kostela vede chrámovou předsíní, jež byla přistavěna v 18. století.

Hlavní oltář v presbytáři zobrazuje Zvěstování Panně Marii. Autorem je M.Kunzl z Českých Budějovic. Dva postraní oltáře nesou obrazy sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého.

Nástěné malby, fresky, které se vyskytovaly na vnitřní straně kostela, byly zabíleny. V nedávné době byly prováděny průzkumy a některé části byly odkryty.

Varhany jsou umístěny na kúru při západní stěně kostela a byly pořízeny v roce 1874, jsou ve stylu gotickém.

Cennou historickou památkou je náhrobek v podlaze sakristie, byly rozluštěny jen útržky nápisu psaného švabachem.

Východně od kostela se nachází márnice, jež je od nepaměti nazývána kostnice, nikdy se jí márnice neříkalo.  Při opravě v roce 1953 zde byly nalezeny lidské kosti složené do hranice po celém prostoru márnice do hloubky přes jeden metr.

Pověst o kostele:

Vypráví se, že vůdce husitů Jan Žižka byl nedaleko Vyskytné  snad u Branišova poražen a chtěl prý vyskytenský kostel srovnat ze zemí. Kostel omotal pevnými řetězy, zapřáhl všechny koně, avšak ať táhl z kterékoliv strany,  nepodařilo se mu kostel zbořit. Nakonec ho nechal a dal jej husitům. Z rukou husitů přešel kostel zpět do rukou katolické církve.

Zvonice

Kdy byla postavena stará zvonice nikdo neví, zřejmě v 15. století.  Do prvního patra je postavena z kamene, zbytek je dřevěný. Ani původní určení zvonice není známé. Jen pečlivé vykopávky  by mohly poskytnout informace. 

Dle pověsti by zde měl stát klášter. Zbylá věž dosti vzdálená od kostela a mohutnost zdiva ukazují, že zde taková rezidence stát mohla. Roku 1766 bylo kolem zvonice kopáno a našlo se mnoho lebek, kostí a různých předmětů, ale i zasypané schody a celá pivovarská pec.

Ve zvonici je velmi zajímavá konstrukce stolice na zvony ze 17. století, která je pobitá kolem prkny. Ve zvonici jsou 2 zvony.

1)      Prokop z roku 1555 – široký 100 cm, vysoký 80 cm. Švabachem je na něm napsáno „tento zvon byl udělán proto, aby lidé věděli kdy na Slovo boží se scházeti mají“ a  další nápis „tento zvon dělán je ke cti a chvále Panu Bohu a ku připomínání Svatého Prokopa 1555“. Zvon zdobí reliéf sv. Prokopa a Mikuláše. Tento zvon  je zapsán mezi památkami UNESCO. V roce 1999 byl předělán na elektrický pohon.

2)      Maria z roku 1952 – „Umíráček“ s nápisem „Pomocnice křesťanů, oroduj za nás“. Zvoní se na něj ručně, pouze při úmrtí občana obce.

Zvony z roku 1484, 1528 a 1925 musely být odevzdány pro potřeby válečného průmyslu v I. a II. světové válce.

Jedna z pověsí o zvonu ve Vyskytné :

Jednou předla ve Vyskytné selka len když byla hotova, šla přízi vymáchat do rybníka. Když v rybníku přízi máchala, zamotala se jí náhle o něco těžkého. S velkou námahou táhla přízi z vody a jaké bylo její překvapení, když zjistila, že spolu s přízí vytáhla zvon. Honem utíkala  na náves a  svolala všechny sousedy. Ti hned zvon vytáhli, přenesli s velkou slávou ke zvonici a později jej vysvětili a zavěsili na dřevěnou zvonici. Když se zvon poprvé rozezvučel, měli všichni velikou radost, protože měl krásný hlas a byl slyšet daleko široko. Slyšeli ho až v Jihlavě a začali jej Vyskytenským  závidět.  Říkali, proč by měla tak malá vesnice mít lepší zvon než jejich velké město. Rozhodli se, že zvon ukradnou a tak se také jedné bouřlivé a tmavé noci stalo.  Zvon odvezli do Jihlavy a zavěsili jej na věži u sv. Jakuba. Druhý den šli zvonit, ale jaké bylo jejich překvapení, zvon tam nebyl. Zato z Vyskytné se ozývalo krásné zvonění, neboť zvon uletěl zpět  do dřevěné zvonice ve Vyskytné.

Fara

Vyskytenská fara se nachází v blízkosti budovy „nové školy“. Fara se připomíná od roku 1367, jako první farář je znám farář jménem Ondřej, v r. 1374 farář Jindřich, v r.1378 Jan, v r.1406 Šimon. Ne vždy však byla obsazena knězem. Fara svému účelu sloužila do roku 1946. Poté se budova využívala k různým účelům  ( školní jídelna, mateřská škola, knihovna, pošta). Z farských hospodářských budov  (k faře patřilo až 40 ha polností) postavilo družstvo „Jednota“ obchodní dům, v přízemí  hospodu a v přistavěném prvním poschodí bylo průmyslové zboží  (1956-57). V roce 1963 byl předělán hostinec na prodejnu potravin. Z farské zahrady byla vybudována zahrada pro mateřskou školu.  V původní budově fary se v současné době nachází pouze pošta.  

K faře se vztahuje i pověst  „O utopené svatbě“.

Škola

Podle archivních dokumentů se ve Vyskytné začalo vyučovat od roku 1722. V roce 1720 došlo k obnovení fary a byl zde dosazen farář. Učilo se po chalupách ve vsi, v panském dvoře na čp. 4. Nejstarší doložené jméno kantora je Pavel Augusta.

V 90. letech 18. století byla založena tzv. triviální škola při farním kostele.

V roce 1787 přišel do Vyskytné první zkoušený učitel Václav Svoboda a zároveň začaly přípravy ke stavbě školy. Vlastní stavba školy se uskutečnila v roce 1790. Stavěli poddaní z Vyskytné, Branišova, Jankova a Opatova podle rozpisu. Umístěna byla poblíž zvonice proti kostelu. V roce 1790 bylo do školy zapsáno 115 dětí, docházelo jich pouze 57 a v letním běhu dokonce jen 33. Učitel Václav Svoboda byl jedním z těch učitelů, kteří šířením vzdělání přispěli k probuzení venkova, i když za cenu vlastní oběti.

V roce 1831 – 1840 se učilo na faře, protože školní budova byla po 40 letech užívání zcela zchátralá. Proto byla zbourána a na jejím místě postavena nová školní budova .

V r.1876 bylo povoleno otevřít 2. třídu ve Vyskytné v domě čp. 19, později v domě čp. 11. Od r. 1883 se začaly vyučovat ruční práce. Do školy zapsáno okolo 230 žáků a proto už dvoutřídka nestačila a začalo se jednat o trojtřídce.

V r. 1886 se škola přistavěla a od září 1887 se začalo učit ve 3. třídě. V roce 1910 zahájeno jednání o otevření 4. třídy, neboť přihlášeno bylo do školy až 264 žáků. Povoleno bylo vyučovat v místnosti u Fridrichovských čp. 120  od 1. 3. 1914.

Od roku 1945/46 zřízena měšťanská škola (obecná pro žáky 1-5. r.  a  měšťanská pro žáky 6-8. r.).

V roce 1966-67 provedena generální oprava školní budovy. Současně se začala stavět nová trojtřídní panelová škola pro 1. stupeň v prostoru za farou.

V r. 1975/76 začala stavba nové panelové školy a dne 27.8.1977 byla slavnostně otevřena.

V devadesátých letech však začal velký pokles žáků. V roce 1999/2000 klesl počet žáků pod 100, třídy na prvním stupni se musely sloučit.

V roce 2004 zrušen druhý stupeň, ve Vyskytné zůstává jen 1-5 tř.  

Po přestěhování žáků do nové školy se do budovy staré školy přestěhovaly obecní úřad, lékař pro děti a dospělé, knihovna a později kadeřnice.

Tipy na výlet v obci Vyskytná a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Vyskytná

Počasí meteostanice Horní Cerekev

Vzdálenost meteostanice od obce Vyskytná: 12 km

Poslední data: 26.5.2024 20:40

Umístění: 605 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Horní Cerekev

Teplota
16,0
°C
Zdánlivá teplota
15,4
°C
Rosný bod
10,6
°C
Vlhkost
70,3
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1019,7
hPa
Směr větru
V
Rychlost větru
1,1
m/s
Nárazový vítr
1,8
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Horní Cerekev

Dnes
10/21
°C
Zítra
13/22
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Vyskytná se také nachází

Boršov

Boršov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 170

/
Branišov

Branišov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Branišov

Branišov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Bystrá

Bystrá

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 128

/
Častonín

Častonín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Čejkov

Čejkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Chaloupky

Chaloupky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Chrástov

Chrástov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Chválov

Chválov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Chvojnov

Chvojnov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Dehtáře

Dehtáře

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 118

/
Dudín

Dudín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (SV)
Počet obyvatel: 193

/
Dušejov

Dušejov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 476

/
Hlávkov

Hlávkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Hojkov

Hojkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 161

/
Hojkovy

Hojkovy

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Hubenov

Hubenov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 140

/
Hutě

Hutě

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Jankov

Jankov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (JV)
Počet obyvatel: 44

/
Jedlov

Jedlov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Jelcovy Lhotky

Jelcovy Lhotky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Ježená

Ježená

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 120

/
Jiřín

Jiřín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Kalhov

Kalhov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 124

/
Kocourovy Lhotky

Kocourovy Lhotky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Kojčice

Kojčice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 343

/
Komorovice

Komorovice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 193

/
Krasoňov

Krasoňov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Křemešník

Křemešník

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Lešov

Lešov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Letny

Letny

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Mikulášov

Mikulášov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Milíčov

Milíčov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (JV)
Počet obyvatel: 142

/
Mirošov

Mirošov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 165

/
Mladé Bříště

Mladé Bříště

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 287

/
Mysletín

Mysletín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 107

/
Nemojov

Nemojov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Nový Rychnov

Nový Rychnov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 967

/
Olešná

Olešná

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 564

/
Onšovice

Onšovice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Opatov

Opatov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (V)
Počet obyvatel: 205

/
Pavlov

Pavlov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 122

/
Petrkov

Petrkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (S)

/
Plevnice

Plevnice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Proseč pod Křemešníkem

Proseč pod Křemešníkem

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 92

/
Putimov

Putimov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 273

/
Radňov

Radňov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Řemenov

Řemenov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Řeženčice

Řeženčice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Rohozná

Rohozná

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 415

/
Rybníček

Rybníček

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Sázava

Sázava

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Sedliště

Sedliště

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (SZ)

/
Šimanov

Šimanov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 229

/
Skrýšov

Skrýšov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Služátky

Služátky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Staré Bříště

Staré Bříště

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 84

/
Střítež pod Křemešníkem

Střítež pod Křemešníkem

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 63

/
Strměchy

Strměchy

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Těšenov

Těšenov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Trsov

Trsov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Ústí

Ústí

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 218

/
Útěchovičky

Útěchovičky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Velešov

Velešov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Velký Rybník

Velký Rybník

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 197

/
Větrný Jeníkov

Větrný Jeníkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 614

/
Vlčí Hory

Vlčí Hory

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Zachotín

Zachotín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 228

/
Záhoří

Záhoří

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Zajíčkov

Zajíčkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 230

/
Zbilidy

Zbilidy

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 216

/
Žirov

Žirov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 94


Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Bikepark Monínec

Bikepark Monínec je ve vzdušné vzdálenosti 63 km od obce Vyskytná?

Bikepark Monínec je jeden z nejpopulárnějších bikeparků v České republice. Nachází se nedaleko Prahy a nabízí tratě pro všechny úrovně jezdců.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Skiareál Křemešník

Skiareál Křemešník je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Vyskytná?

Ski areál Křemešník leží zhruba 8 km východně od Pelhřimova, rozprostírá se v nadmořské výšce 755 m.

Brno

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Brno s 374 627 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 94 km?

Brno, krajské město Jihomoravského kraje, leží v centrální části Evropy. Je druhým největším městem České republiky. Statutární město Brno je rozděleno do 29 městských částí:

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Skanzen Vysočina - Veselý Kopec

Skanzen Vysočina - Veselý Kopec je ve vzdušné vzdálenosti 50 km od obce Vyskytná?

Soubor lidových staveb a řemesel Vysočina se rozkládá v kopcovité krajině Českomoravské vrchoviny. Skanzen Vysočina je tvořen bývalým předměstím Hlinska a několika historickými osadami obce Vysočina

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Název obce Vyskytná se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Nejvyšším bodem v kraji Vysočina je hora Javořice (837 m n.m.), Jihlavské vrchy, nejnižším bodem je hladina řeky Jihlava (239 m n.m.).

Ke dni 26.3.2021 žilo v kraji Vysočina 497 661 obyvatel, z toho 247 368 mužů a 250 293 žen?

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Vyskytná 355 mužů a 358 žen?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Aquapark Jihlava

Aquapark Jihlava je ve vzdušné vzdálenosti 15 km od obce Vyskytná?

Aquapark Vodní Ráj v Jihlavě s celoročním provozem nabízí krytý bazén s atrakcemi – krytý tobogán dlouhý 108 m, divoká řeka, venkovní vyhřívaný bazén, brouzdaliště

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice je ve vzdušné vzdálenosti 16 km od obce Vyskytná?

Zámek Červená Řečice stojí v centru města Červená Řečice, v okrese Pelhřimov. Od roku 2014 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Reklama