Obecní znak
Základní informace
Kraj:Vysočina
Okres:Pelhřimov
Správní obvod:Pelhřimov
GPS souřadnice:49.428164N, 15.365521E
Nadmořská výška:613 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1226 (796 let)
Katastrální výměra:1 468 ha
Počet obyvatel:708
PSČ:394 05
Adresa URL:www.vyskytna.cz

Části obce Vyskytná: Branišov, Sedliště

Památky a zajímavosti Vyskytná

Kostel Jména Panny Marie je nejstarší budovou v obci. V roce 1290 jej založil biskup Tobiáš z Bechyně. Rok založení potvrzuje vytesaný letopočet v žulovém kvádru na kostele. Podle dekorace místních zvonů byl kostel zasvěcen sv. Mikuláši až později byl zřejmě znovu vysvěcena a nese  název Jména Panny Marie. Kostel byl postaven v gotickém stylu, z lomového kamene a kvádrů, zvenčí i zevnitř je zcela zachován. Budovu kostela tvoří jedna loď, jež je obdélníková, zesílená čtyřmi pilíři o jednom ústupku. Na jižní straně jsou tři goticky klenutá okna s původními kružbami. Na severní straně nejsou žádná okna ani opěrné pilíře. Presbytář je opřen pilíři o jednom ústupku a je trojboce uzavřen. Sakristie, která přiléhá k severní straně, byla původně románskou kapličkou. Je klenuta valenou klenbou s lunetami. Čelem k východu je zgotizované okénko, na němž jsou patrné románské zbytky. Vchod do kostela vede chrámovou předsíní, jež byla přistavěna v 18. století.

Hlavní oltář v presbytáři zobrazuje Zvěstování Panně Marii. Autorem je M.Kunzl z Českých Budějovic. Dva postraní oltáře nesou obrazy sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého.

Nástěné malby, fresky, které se vyskytovaly na vnitřní straně kostela, byly zabíleny. V nedávné době byly prováděny průzkumy a některé části byly odkryty.

Varhany jsou umístěny na kúru při západní stěně kostela a byly pořízeny v roce 1874, jsou ve stylu gotickém.

Cennou historickou památkou je náhrobek v podlaze sakristie, byly rozluštěny jen útržky nápisu psaného švabachem.

Východně od kostela se nachází márnice, jež je od nepaměti nazývána kostnice, nikdy se jí márnice neříkalo.  Při opravě v roce 1953 zde byly nalezeny lidské kosti složené do hranice po celém prostoru márnice do hloubky přes jeden metr.

Pověst o kostele:

Vypráví se, že vůdce husitů Jan Žižka byl nedaleko Vyskytné  snad u Branišova poražen a chtěl prý vyskytenský kostel srovnat ze zemí. Kostel omotal pevnými řetězy, zapřáhl všechny koně, avšak ať táhl z kterékoliv strany,  nepodařilo se mu kostel zbořit. Nakonec ho nechal a dal jej husitům. Z rukou husitů přešel kostel zpět do rukou katolické církve.

Zvonice

Kdy byla postavena stará zvonice nikdo neví, zřejmě v 15. století.  Do prvního patra je postavena z kamene, zbytek je dřevěný. Ani původní určení zvonice není známé. Jen pečlivé vykopávky  by mohly poskytnout informace. 

Dle pověsti by zde měl stát klášter. Zbylá věž dosti vzdálená od kostela a mohutnost zdiva ukazují, že zde taková rezidence stát mohla. Roku 1766 bylo kolem zvonice kopáno a našlo se mnoho lebek, kostí a různých předmětů, ale i zasypané schody a celá pivovarská pec.

Ve zvonici je velmi zajímavá konstrukce stolice na zvony ze 17. století, která je pobitá kolem prkny. Ve zvonici jsou 2 zvony.

1)      Prokop z roku 1555 – široký 100 cm, vysoký 80 cm. Švabachem je na něm napsáno „tento zvon byl udělán proto, aby lidé věděli kdy na Slovo boží se scházeti mají“ a  další nápis „tento zvon dělán je ke cti a chvále Panu Bohu a ku připomínání Svatého Prokopa 1555“. Zvon zdobí reliéf sv. Prokopa a Mikuláše. Tento zvon  je zapsán mezi památkami UNESCO. V roce 1999 byl předělán na elektrický pohon.

2)      Maria z roku 1952 – „Umíráček“ s nápisem „Pomocnice křesťanů, oroduj za nás“. Zvoní se na něj ručně, pouze při úmrtí občana obce.

Zvony z roku 1484, 1528 a 1925 musely být odevzdány pro potřeby válečného průmyslu v I. a II. světové válce.

Jedna z pověsí o zvonu ve Vyskytné :

Jednou předla ve Vyskytné selka len když byla hotova, šla přízi vymáchat do rybníka. Když v rybníku přízi máchala, zamotala se jí náhle o něco těžkého. S velkou námahou táhla přízi z vody a jaké bylo její překvapení, když zjistila, že spolu s přízí vytáhla zvon. Honem utíkala  na náves a  svolala všechny sousedy. Ti hned zvon vytáhli, přenesli s velkou slávou ke zvonici a později jej vysvětili a zavěsili na dřevěnou zvonici. Když se zvon poprvé rozezvučel, měli všichni velikou radost, protože měl krásný hlas a byl slyšet daleko široko. Slyšeli ho až v Jihlavě a začali jej Vyskytenským  závidět.  Říkali, proč by měla tak malá vesnice mít lepší zvon než jejich velké město. Rozhodli se, že zvon ukradnou a tak se také jedné bouřlivé a tmavé noci stalo.  Zvon odvezli do Jihlavy a zavěsili jej na věži u sv. Jakuba. Druhý den šli zvonit, ale jaké bylo jejich překvapení, zvon tam nebyl. Zato z Vyskytné se ozývalo krásné zvonění, neboť zvon uletěl zpět  do dřevěné zvonice ve Vyskytné.

Fara

Vyskytenská fara se nachází v blízkosti budovy „nové školy“. Fara se připomíná od roku 1367, jako první farář je znám farář jménem Ondřej, v r. 1374 farář Jindřich, v r.1378 Jan, v r.1406 Šimon. Ne vždy však byla obsazena knězem. Fara svému účelu sloužila do roku 1946. Poté se budova využívala k různým účelům  ( školní jídelna, mateřská škola, knihovna, pošta). Z farských hospodářských budov  (k faře patřilo až 40 ha polností) postavilo družstvo „Jednota“ obchodní dům, v přízemí  hospodu a v přistavěném prvním poschodí bylo průmyslové zboží  (1956-57). V roce 1963 byl předělán hostinec na prodejnu potravin. Z farské zahrady byla vybudována zahrada pro mateřskou školu.  V původní budově fary se v současné době nachází pouze pošta.  

K faře se vztahuje i pověst  „O utopené svatbě“.

Škola

Podle archivních dokumentů se ve Vyskytné začalo vyučovat od roku 1722. V roce 1720 došlo k obnovení fary a byl zde dosazen farář. Učilo se po chalupách ve vsi, v panském dvoře na čp. 4. Nejstarší doložené jméno kantora je Pavel Augusta.

V 90. letech 18. století byla založena tzv. triviální škola při farním kostele.

V roce 1787 přišel do Vyskytné první zkoušený učitel Václav Svoboda a zároveň začaly přípravy ke stavbě školy. Vlastní stavba školy se uskutečnila v roce 1790. Stavěli poddaní z Vyskytné, Branišova, Jankova a Opatova podle rozpisu. Umístěna byla poblíž zvonice proti kostelu. V roce 1790 bylo do školy zapsáno 115 dětí, docházelo jich pouze 57 a v letním běhu dokonce jen 33. Učitel Václav Svoboda byl jedním z těch učitelů, kteří šířením vzdělání přispěli k probuzení venkova, i když za cenu vlastní oběti.

V roce 1831 – 1840 se učilo na faře, protože školní budova byla po 40 letech užívání zcela zchátralá. Proto byla zbourána a na jejím místě postavena nová školní budova .

V r.1876 bylo povoleno otevřít 2. třídu ve Vyskytné v domě čp. 19, později v domě čp. 11. Od r. 1883 se začaly vyučovat ruční práce. Do školy zapsáno okolo 230 žáků a proto už dvoutřídka nestačila a začalo se jednat o trojtřídce.

V r. 1886 se škola přistavěla a od září 1887 se začalo učit ve 3. třídě. V roce 1910 zahájeno jednání o otevření 4. třídy, neboť přihlášeno bylo do školy až 264 žáků. Povoleno bylo vyučovat v místnosti u Fridrichovských čp. 120  od 1. 3. 1914.

Od roku 1945/46 zřízena měšťanská škola (obecná pro žáky 1-5. r.  a  měšťanská pro žáky 6-8. r.).

V roce 1966-67 provedena generální oprava školní budovy. Současně se začala stavět nová trojtřídní panelová škola pro 1. stupeň v prostoru za farou.

V r. 1975/76 začala stavba nové panelové školy a dne 27.8.1977 byla slavnostně otevřena.

V devadesátých letech však začal velký pokles žáků. V roce 1999/2000 klesl počet žáků pod 100, třídy na prvním stupni se musely sloučit.

V roce 2004 zrušen druhý stupeň, ve Vyskytné zůstává jen 1-5 tř.  

Po přestěhování žáků do nové školy se do budovy staré školy přestěhovaly obecní úřad, lékař pro děti a dospělé, knihovna a později kadeřnice.

Tipy na výlet v obci Vyskytná a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Vyskytná

Počasí meteostanice Horní Cerekev

Vzdálenost meteostanice od obce Vyskytná: 12 km

Poslední data: 13.8.2022 02:40

Umístění: 605 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Horní Cerekev

Teplota
9,0
°C
Zdánlivá teplota
8,0
°C
Rosný bod
8,5
°C
Vlhkost
97,2
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1023,9
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
0,8
m/s
Nárazový vítr
1,1
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Horní Cerekev

Dnes
12/20
°C
Zítra
14/21
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Vyskytná se také nachází

Boršov

Boršov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 165

/
Branišov

Branišov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (SV)

/
Branišov

Branišov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Bystrá

Bystrá

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 126

/
Častonín

Častonín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Čejkov

Čejkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Chaloupky

Chaloupky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Chrástov

Chrástov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Chválov

Chválov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Chvojnov

Chvojnov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Dehtáře

Dehtáře

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 112

/
Dudín

Dudín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (SV)
Počet obyvatel: 184

/
Dušejov

Dušejov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 481

/
Hlávkov

Hlávkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Hojkov

Hojkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (JV)
Počet obyvatel: 148

/
Hojkovy

Hojkovy

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Hubenov

Hubenov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 142

/
Hutě

Hutě

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Jankov

Jankov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (JV)
Počet obyvatel: 43

/
Jedlov

Jedlov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Jelcovy Lhotky

Jelcovy Lhotky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Ježená

Ježená

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 113

/
Jiřín

Jiřín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Kalhov

Kalhov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (SV)
Počet obyvatel: 126

/
Kocourovy Lhotky

Kocourovy Lhotky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Kojčice

Kojčice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 343

/
Komorovice

Komorovice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (S)
Počet obyvatel: 199

/
Krasoňov

Krasoňov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Křemešník

Křemešník

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Lešov

Lešov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Letny

Letny

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Mikulášov

Mikulášov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (S)

/
Milíčov

Milíčov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (JV)
Počet obyvatel: 135

/
Mirošov

Mirošov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JV)
Počet obyvatel: 161

/
Mladé Bříště

Mladé Bříště

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 276

/
Mysletín

Mysletín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 114

/
Nemojov

Nemojov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Nový Rychnov

Nový Rychnov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (J)
Počet obyvatel: 989

/
Olešná

Olešná

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (Z)
Počet obyvatel: 565

/
Onšovice

Onšovice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Opatov

Opatov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (V)
Počet obyvatel: 200

/
Pavlov

Pavlov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 126

/
Petrkov

Petrkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (S)

/
Plevnice

Plevnice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Proseč pod Křemešníkem

Proseč pod Křemešníkem

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (Z)
Počet obyvatel: 86

/
Putimov

Putimov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 270

/
Radňov

Radňov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Řemenov

Řemenov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Řeženčice

Řeženčice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Rohozná

Rohozná

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (J)
Počet obyvatel: 412

/
Rybníček

Rybníček

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Sázava

Sázava

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Sedliště

Sedliště

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 2 km (SZ)

/
Šimanov

Šimanov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 225

/
Skrýšov

Skrýšov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Služátky

Služátky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Staré Bříště

Staré Bříště

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (S)
Počet obyvatel: 76

/
Střítež pod Křemešníkem

Střítež pod Křemešníkem

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 3 km (Z)
Počet obyvatel: 65

/
Strměchy

Strměchy

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Těšenov

Těšenov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Trsov

Trsov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Ústí

Ústí

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 217

/
Útěchovičky

Útěchovičky

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Velešov

Velešov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Velký Rybník

Velký Rybník

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (SZ)
Počet obyvatel: 196

/
Větrný Jeníkov

Větrný Jeníkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 620

/
Vlčí Hory

Vlčí Hory

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Zachotín

Zachotín

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (S)
Počet obyvatel: 229

/
Záhoří

Záhoří

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Zajíčkov

Zajíčkov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 10 km (JZ)
Počet obyvatel: 233

/
Zbilidy

Zbilidy

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 212

/
Žirov

Žirov

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 5 km (SZ)
Počet obyvatel: 88

Rozhledna Pípalka

Rozhledna Pípalka

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/ /
Přehrada Sedlice

Přehrada Sedlice

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 11 km (SZ)

/ /
Rozhledna Orlík

Rozhledna Orlík

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 13 km (S)

/
Přehrada Trnávka

Přehrada Trnávka

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 15 km (SZ)

/
Aquapark Jihlava

Aquapark Jihlava

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 15 km (V)

/
Ski areál Šacberk

Ski areál Šacberk

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 16 km (V)

/ / /
ZOO Jihlava

ZOO Jihlava

Kraj: Vysočina
Vzdálenost: 17 km (V)


Reklama
Víte že?

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Vyskytná zvýšil o 24?

Dnes má svátek Alena a ve správním obvodu obce Pelhřimov se toto jméno vyskytuje přibližně 487x?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 270 zámků, hradů a zřícenin celé České republiky?

Ke dni 26.3.2021 žilo v kraji Vysočina 497 661 obyvatel, z toho 247 368 mužů a 250 293 žen?

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Ke dni 31.12.2016 měl kraj Vysočina rozlohu 6 796 km2 a hustota osídlení činila 75 obyvatel na 1 km2?

Hamzův park a arboretum

Hamzův park a arboretum je ve vzdušné vzdálenosti 70 km od obce Vyskytná?

Park založil profesor MUDr. František Hamza v prvním desetiletí 20. století cíleně jako lesopark v severní části Českomoravské vrchoviny, v obci Luže-Košumberk, zhruba 12 km jihozápadně od města Vysoké Mýto.

Na portále Místopisy.cz jsou komplexní informace o všech městech a obcích ČR, kterých je v současnosti celkem 6 258?

Skiareál Křemešník

Skiareál Křemešník je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Vyskytná?

Ski areál Křemešník leží zhruba 8 km východně od Pelhřimova, rozprostírá se v nadmořské výšce 755 m.

Ke dni 31.12.2016 bylo v kraji Vysočina 704 obcí, z toho se statutem města 34?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Pelhřimov jsou: Nováková (281x), Dvořáková (280x), Novák (270x), Dvořák (262x), Svoboda (152x), Svobodová (147x), Kubů (131x), Pechová (126x), Novotný (123x), Novotná (116x), Krejčí (116x), Pech (115x), Petrů (114x), Mareš (110x), Blažek (106x)?

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice je ve vzdušné vzdálenosti 16 km od obce Vyskytná?

Zámek Červená Řečice stojí v centru města Červená Řečice, v okrese Pelhřimov. Od roku 2014 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Název obce Vyskytná se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Nejčastější jména ve správním obvodu Pelhřimov jsou: Marie (2 210x), Jiří (1 504x), Jan (1 353x), Jana (1 296x), Josef (1 274x), Petr (1 128x), Jaroslav (1 069x), Pavel (1 053x), Martin (830x), František (755x), Hana (734x), Tomáš (705x), Miroslav (696x), Václav (695x), Jaroslava (688x)?

Nejvyšším bodem v kraji Vysočina je hora Javořice (837 m n.m.), Jihlavské vrchy, nejnižším bodem je hladina řeky Jihlava (239 m n.m.).

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již více jak 380 rozhleden celé České republiky?

Druhy pozemků - statistika

Ke dni 31.12.2018 bylo v kraji Vysočina evidováno 6 ha vinic, 636 ha ovocných sadů, 207 510 ha lesních pozemků a 12 238 ha vodních ploch?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Vysoká (1034 m)

Vysoká (1034 m) je ve vzdušné vzdálenosti 92 km od obce Vyskytná?

Vysoká je jihočeská hora, nejvyšší bod okresu České Budějovice a desátý nejvyšší vrchol Novohradských hor. Nachází se 1,5 km jihovýchodně od Hojné Vody

Na portále Místopisy.cz jsou dohledatelné všechny podobce, osady a městské části, spadající pod dané města a obce?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 86 dřevěných kostelů a kaplí celé České republiky?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Brno

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Brno s 374 851 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 94 km?

Brno, krajské město Jihomoravského kraje, leží v centrální části Evropy. Je druhým největším městem České republiky. Statutární město Brno je rozděleno do 29 městských částí:

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 38 km od obce Vyskytná?

Chýnovská jeskyně je národní přírodní památka ležící v katastrálním území obce Dolní Hořice východně od Tábora v Chýnovském krasu, která představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech.

Reklama