Historie obce Rabyně

První písemná zpráva o Rabyni se dochovala z roku 1227. Ostatní osady podle kroniky vznikly někdy v období mezi 15. a 16. stoletím. Velký rozkvět začal až po vybudování Slapské přehrady v 50. letech 20. století.
Kraj: | Středočeský |
Okres: | Benešov |
Správní obvod: | Benešov |
GPS souřadnice: | 49.814188N, 14.436096E |
Nadmořská výška: | 370 m n. m. |
První pís. zmínka: | rok 1227 (798 let) |
Katastrální výměra: | 1 589 ha |
Počet obyvatel: | 278 |
PSČ: | 257 44 |
Adresa URL: | www.rabyne.obec.cz |
Vzdálenost meteostanice od obce Rabyně: 14 km
Poslední data: 27.8.2025 20:40
Umístění: 379 m.n.m
Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz
Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz
Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz
Nejčastější jména ve správním obvodu Benešov jsou: Jiří (1 957x), Jan (1 840x), Marie (1 784x), Jana (1 679x), Petr (1 558x), Josef (1 345x), Pavel (1 243x), Martin (1 194x), Jaroslav (1 171x), Hana (1 063x), Tomáš (1 044x), Eva (905x), Miroslav (895x), Václav (819x), František (789x)?
Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?
Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Praha s 1 128 431 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 29 km?
Praha je hlavní a zároveň největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí.
Dnes má svátek Otakar a ve správním obvodu obce Benešov se toto jméno vyskytuje přibližně 38x?
Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?
Nejvyšším bodem ve Středočeském kraji je vrchol brdských hřebenů Tok (862 m n.m.), nejnižším bodem je řečiště Labe u Dolních Beřkovic (158 m n.m.).
V České republice je v provozu 87 letišť? Šest z nich je mezinárodních a čtyři vojenské.
V České republice je přes 2000 hradů, zřícenin a zámků? Je to jedna z největších koncentrací hradů na území jednoho státu.
Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.
Ke dni 30.9.2024 žilo ve Středočeském kraji 1 462 612 obyvatel?
Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.
Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.
Název obce Rabyně se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?
Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.
Labe - jedna z hlavních středoevropských řek s povodím zasahujícím do čtyř zemí (Německa, České republiky, Rakouska a Polska) vzniká soutokem mnoha pramenných potoků v Krkonoších na severu České republiky?
Drtinova rozhledna je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Rabyně?
Dřevěná rozhledna byla v letech 2014–2015 postavena na vrchu Besedná (496 m) u obce Chotilsko, zhruba 30 km severovýchodně od Příbrami. Jedná se o dřevěnou konstrukci, která se typově podobá šumavské rozhledně na vrchu Boubín.
Nejčastější příjmení ve správním obvodu Benešov jsou: Dvořáková (288x), Dvořák (277x), Novák (273x), Nováková (254x), Novotná (212x), Novotný (193x), Svobodová (162x), Svoboda (151x), Zemanová (140x), Škvor (139x), Procházka (139x), Procházková (138x), Hrušková (136x), Hruška (135x), Škvorová (131x)?
Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?