Z Králického Sněžníku, třetího nejvyššího pohoří v ČR, odtéká voda do 3 různých úmoří – Černého, Baltského a Severního moře?

| Kraj: | Pardubický |
| Okres: | Pardubice |
| Správní obvod: | Pardubice |
| GPS souřadnice: | 50.062151N, 15.644786E |
| Nadmořská výška: | 212 m n. m. |
| První pís. zmínka: | rok 1226 (800 let) |
| Katastrální výměra: | 795 ha |
| Počet obyvatel: | 1 011 |
| PSČ: | 533 42 |
| Adresa URL: | www.zivanice.cz |
Vzdálenost meteostanice od obce Živanice: 5 km
Poslední data: 17.2.2026 08:30
Umístění: 238 m.n.m
Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz
Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz
Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz
UNESCO - Kladruby nad Labem - Krajina pro chov koní v Kladrubech
Kraj: Pardubický
Vzdálenost: 11 km (Z)
Dřevěný kostel sv. Mikuláše Divotvorce v Hradci Králové
Kraj: Královéhradecký
Vzdálenost: 19 km (SV)
Z Králického Sněžníku, třetího nejvyššího pohoří v ČR, odtéká voda do 3 různých úmoří – Černého, Baltského a Severního moře?
Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Živanice?
Botanická zahrada léčivých rostlin je účelovým zařízením Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, která zabezpečuje pěstování léčivých rostlin pro pedagogické a výzkumné účely.
Nejčastější příjmení ve správním obvodu Pardubice jsou: Nováková (554x), Novák (548x), Novotná (492x), Novotný (446x), Svobodová (387x), Svoboda (358x), Dvořáková (341x), Kučerová (323x), Kučera (310x), Dvořák (283x), Horák (245x), Štěpánek (240x), Horáková (240x), Štěpánková (239x), Černá (216x)?
Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.
Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?
V České republice je v provozu 87 letišť? Šest z nich je mezinárodních a čtyři vojenské.
V roce 2026 slaví obec Živanice výročí 800 let od první písemné zmínky 1226.
Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.
Nejbližší obec nad 100 000 obyvatel je Praha s 1 128 431 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 86 km?
Praha je hlavní a zároveň největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí.
Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.
Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?
Ke dni 30.9.2024 žilo v Pardubickém kraji 530 000 obyvatel?
Název obce Živanice se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?
Dnes má svátek Miloslava a ve správním obvodu obce Pardubice se toto jméno vyskytuje přibližně 319x?
Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.
Nejčastější jména ve správním obvodu Pardubice jsou: Jiří (3 634x), Jan (3 569x), Petr (3 516x), Jana (3 173x), Marie (2 611x), Josef (2 511x), Martin (2 439x), Pavel (2 396x), Tomáš (2 294x), Hana (2 039x), Jaroslav (1 965x), Eva (1 847x), Michal (1 675x), Lenka (1 604x), Zdeněk (1 561x)?
Labe - jedna z hlavních středoevropských řek s povodím zasahujícím do čtyř zemí (Německa, České republiky, Rakouska a Polska) vzniká soutokem mnoha pramenných potoků v Krkonoších na severu České republiky?
Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?
V České republice je přes 2000 hradů, zřícenin a zámků? Je to jedna z největších koncentrací hradů na území jednoho státu.
Nejvyšším bodem v Pardubickém kraji je Králický Sněžník (1 424 m n. m.), okres Ústí nad Orlicí, nejnižším bodem je hladina Labe (201 m n.m.)?