Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Brno-venkov
Správní obvod:Ivančice
GPS souřadnice:49.123347N, 16.336529E
Nadmořská výška:230 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1104 (913 let)
Katastrální výměra:1 868 ha
Počet obyvatel:4 634
PSČ:664 12
Adresa URL:www.mesto-oslavany.cz

Části obce Oslavany: Padochov

Památky a zajímavosti Oslavany

Dominantní památkou Oslavan je zámek - bývalý klášter, jehož součástí jsou dvě muzejní expozice a zámecký pivovar.


Renesanční zámek, původně klášter

Slavnou kapitolou v historii je založení prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Vallis s. Mariae" (Údolí Mariino). Klášter založila v údolní nivě řeky Oslavy v roce 1225 Heilwida ze Znojma a v roce 1228 byl vysvěcen olomouckým biskupem Robertem za přítomnosti krále Přemysla Otakara I., královny Konstancie a jejich syna Přemysla. Král udělil klášteru řadu privilegií. V době největšího rozkvětu k němu patřilo devět poddanských vsí a žilo v něm na 300 jeptišek. Ve 14. stol. klášter vyhořel a později přešel do světských rukou. Byl v držení Krajířů z Krajku, Kunů z Kunštátu a dalších.

V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek rodem Althanů. Patří k největším renesančním arkádovým stavbám v republice (4 450 m2 zastavěné plochy). Dalšími významnými rody byli Mollartové a Scharffové. Posledními zámeckými pány byli Gomperzové. Za války byl zámek zabrán Wehrmachtem. Po válce jako německý majetek přešel do rukou státu. Ten se k němu choval značně macešsky. Byly zde sklady různých organizací a místního JZD. Zámek byl dlouho úplně uzavřen neboť byl centrálním skladem materiálu civilní obrany. V roce 1993 přešel zdevastovaný zámek bez mobiliáře do vlastnictví města. V současné době je zámek z velké části opraven a jsou zde umístěny dvě muzejní expozice.

V muzeu Historie hornictví a energetiky je zachycena minulost těžby uhlí v Rosicko-oslavanském revíru, nářadí i oděvy horníků. Součástí expozice je maketa důlního díla ve skutečné velikosti. Dále je zde zdokumentována historie tepelné I. přespolní elektrárny, první na Moravě.

Zajímavá je i ojedinělá expozice lampových rádií z minulého století a různých elektrospotřebičů z této doby.

V muzeu Historické hasičské techniky je zachycen vývoj hasební techniky. Raritou je dřevěná koňská stříkačka z roku 1802.

Na zámku je zámecký pivovar se stylovou restaurací, reprezentační salony a fitcentrum.

zamek.oslavany-cz.eu


K dalším památkám v obci patří kostel sv. Mikuláše z roku 1320, přestavěný v 16. století renesančně a později barokně. V něm sošky Panny Marie z let 1312 a 1707.

Na hřbitově jsou památníky obětem důlních katastrof r. 1860 a 1921, na mostě přes řeku Oslavu sochy světců z 18. století, v části Padochov kaplička a socha sv. Jana Nepomuckého.

Tipy na výlet v obci Oslavany a jejím okolí.

Reklama

Fatal error: Cannot break/continue 1 level in /web/web/meteo-pocasi.cz/www/weather/index.php on line 542