Obecní znak
Základní informace
Kraj:Jihomoravský
Okres:Brno-venkov
Správní obvod:Ivančice
GPS souřadnice:49.123347N, 16.336529E
Nadmořská výška:230 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1104 (913 let)
Katastrální výměra:1 868 ha
Počet obyvatel:4 634
PSČ:664 12
Adresa URL:www.mesto-oslavany.cz

Části obce Oslavany: Padochov

Současnost obce Oslavany

Oslavany patří v územním členění pod město III. typu Ivančice a jsou členským městem mikroregionu Ivančicko.

Obyvatelům města slouží zdravotní středisko, základní škola, tři mateřské školy, školní klub a družina, základní umělecká škola.

Pro milovníky kultury slouží kino a velký kulturní sál s jevištěm. Divadelní ochotníci „Divadla na mýtině" účinkují při tradičních historických slavnostech, hrají pohádky na „Pohádkovém zámku". Nastudovali i dva autorské muzikály „Čachtická paní" a „Historie Oslavan". Pro milovníky hudby se pravidelně pořádají koncerty v zámecké kapli i v kostele. Výstavy výtvarných děl se konají na zámku, v kině a v Katolickém domě.

Sportovní vyžití poskytuje Tělovýchovná jednota Oslavany v oddílech kopané, atletiky, stolního tenisu, turistiky, motorismu a odboru sportu pro všechny. Činnost vyvíjí na stadionu s travnatým fotbalovým hřištěm a atletickou dráhou. Turisté využívají chatu na Chvojnici. TJ Orel Oslavany nabízí rekreační sport a letecké modelářství. Sokol Padochov má odbor rekreační tělovýchovy a pořádá kulturní akce. Ve městě je řada klubů minifotbalu.

Město orientované do 70. let minulého století na těžební průmysl se mění v současnosti na oblast zaměřenou na turistiku. Životní prostředí se výrazně zlepšilo a v místě jsou pouze strojírenské podniky. V současnosti jsou největší průmyslové firmy Metaldyne, Strojírna Oslavany, Agullo Chekkia, Prefa a Dechtochema Bitumat.

Vývoj počtu obyvatel obce Oslavany od roku 2013.

Reklama

Fatal error: Cannot break/continue 1 level in /web/web/meteo-pocasi.cz/www/weather/index.php on line 542